forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de sosuri (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-sosuri/)
-   -   Sos de iaurt cu marar (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-sosuri/sos-iaurt-marar-107.html)

Shorty 20 feb 2009 16:48:32

Sos de iaurt cu marar
 
Sos de iaurt cu marar (aprox. 200 calorii -depinde de iaurt)

Ingrediente:

  • 200 g iaurt
  • 1 catel de usturoi
  • 1/2 lingurita sare
  • boia de ardei iute
  • marar
Mod de preparare:
  1. Se curata si se spala catelul de usturoi. Se piseaza apoi si se amesteca cu sarea.
  2. Se toaca mararul marunt.
  3. Se amesteca in bol iaurtul, usturoiul, mararul si boiaua iute.
  4. Se lasa cam o ora la frigider acoperit cu o folie sa sa amestece aromele.
Sugestie: E foarte potrivit cu pilafuri de cereale (bulgur, grau decorticat, orez), dar si cu legume si carne la gratar.

Slabuta 20 feb 2009 16:57:33

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 422)
Sos de iaurt cu marar (aprox. 200 calorii -depinde de iaurt)

Ingrediente:

  • 200 g iaurt
  • 1 catel de usturoi
  • 1/2 lingurita sare
  • boia de ardei iute
  • marar
Mod de preparare:
  1. Se curata si se spala catelul de usturoi. Se piseaza apoi si se amesteca cu sarea.
  2. Se toaca mararul marunt.
  3. Se amesteca in bol iaurtul, usturoiul, mararul si boiaua iute.
  4. Se lasa cam o ora la frigider acoperit cu o folie sa sa amestece aromele.
Sugestie: E foarte potrivit cu pilafuri de cereale (bulgur, grau decorticat, orez), dar si cu legume si carne la gratar.

mi s-a facut gura apa :D
pare sa fie o reteta interesanta. trebuie incercata, singurul impediment este usturoiul, din pacate nu il pot minca din cauza durerilor ulterioare de stomac.
auzisem pe undeva ca daca ii scot mijlocul, adica exact unde ii sta substanta aia uite nu ar mai fi nici o problema.
trebuie incercat.
ms pt reteta :) asta nu o stiam.

Shorty 20 feb 2009 17:22:26

Eu nu am facut niciodata acest sos dar am mancat la o cunostinta...si cum maine intentionam sa fac un pui la rotisor :D m-am gandit la un sos si mi-a venit asta in minte

eu am probleme cu usturoiul doar daca mananc seara, in rest imi place la nebunie

Slabuta 20 feb 2009 17:26:48

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 428)
Eu nu am facut niciodata acest sos dar am mancat la o cunostinta...si cum maine intentionam sa fac un pui la rotisor :D m-am gandit la un sos si mi-a venit asta in minte

eu am probleme cu usturoiul doar daca mananc seara, in rest imi place la nebunie


aha deci l-ai gustat, daca zici ca e bun merg pe mana ta :)

Shorty 20 feb 2009 17:33:46

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 430)
aha deci l-ai gustat, daca zici ca e bun merg pe mana ta :)

ce am gustat eu avea si un pic de smantana dar noi cred ca putem sa omitem acest amanunt :D nu?

maine fac si eu - chiar am iaurt acasa si maine ma dau din nou cu parerea la acest sos dar fara smantana

Slabuta 20 feb 2009 17:38:04

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 434)
ce am gustat eu avea si un pic de smantana dar noi cred ca putem sa omitem acest amanunt :D nu?

maine fac si eu - chiar am iaurt acasa si maine ma dau din nou cu parerea la acest sos dar fara smantana

ok, te astept atunci dupa masa ta de pranz sau cina, ce o fi sa imi spui cum a iesit. poate fac si eu duminica. :D
parca mi s-a facut pofta de ceva bunicel si nou, si asta ar fi o chestie noua :)

eu sunt de parere ca o reteta reusita este o reteta in care cantitatea ingredientelor este aproape de ordinul miligramelor, adica chimie pura, uneori un fir de patrunjel schimba multe. asa ca s-ar putea fara smantana gustul sa fie mai altfel, dar ma gandesc daca e o lingurita nu cred ca face rau.:-/ dar astept pina maine sa vad ce zici tu :)

Shorty 20 feb 2009 17:43:06

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 436)
ok, te astept atunci dupa masa ta de pranz sau cina, ce o fi sa imi spui cum a iesit. poate fac si eu duminica. :D
parca mi s-a facut pofta de ceva bunicel si nou, si asta ar fi o chestie noua :)

eu sunt de parere ca o reteta reusita este o reteta in care cantitatea ingredientelor este aproape de ordinul miligramelor, adica chimie pura, uneori un fir de patrunjel schimba multe. asa ca s-ar putea fara smantana gustul sa fie mai altfel, dar ma gandesc daca e o lingurita nu cred ca face rau.:-/ dar astept pina maine sa vad ce zici tu :)

dupa o saptamana de orez cereale si piept de pui la gratar ...sosul asta e ca topingul de caramel pe inghetata :D 8->

Slabuta 20 feb 2009 17:51:21

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 437)
dupa o saptamana de orez cereale si piept de pui la gratar ...sosul asta e ca topingul de caramel pe inchetata :D 8->

vad ca deja esti la masa cu pui facut la rotisor si cu sosul de iaurt :D
un mic sfat, starui-te sa le variezi ca sa nu ajungi in senzatiile astea, nu trebuie sa ajungi in plictis, e un lucru deprimant sa nu mananci variat, de aceea nu ii inteleg pe acei care rezista la dietele disociate, am tinut-o si eu dar am cedat la prima tentatie. nu trebuie sa se intample asa. doar nu tii dieta, ci maninci sanatos ;) chiar tu ai spus-o :)

Shorty 20 feb 2009 17:57:07

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 440)
vad ca deja esti la masa cu pui facut la rotisor si cu sosul de iaurt :D
un mic sfat, starui-te sa le variezi ca sa nu ajungi in senzatiile astea, nu trebuie sa ajungi in plictis, e un lucru deprimant sa nu mananci variat, de aceea nu ii inteleg pe acei care rezista la dietele disociate, am tinut-o si eu dar am cedat la prima tentatie. nu trebuie sa se intample asa. doar nu tii dieta, ci maninci sanatos ;) chiar tu ai spus-o :)

eu am un mare dusman, il cheama Timpul...incerc sa evit monotonia dar nu am timp sa gatesc in fiecare seara alt fel de mancare si de asta patesc ce patesc .. si acuma problema a fost accentuata de faptul ca nu am bani ...ca daca stateam mai bine la capitolul asta imi luam mai multe fructe si legume - asa eu am incercat saptamana asta sa ma descurc cu ce e prin casa
incerc sa corectez problema dar nu prea pare sa rasara soarele si pe strada mea in urmatoarea luna :(

Slabuta 20 feb 2009 18:05:22

Citat:

Anterior postat de Bianca (Post 442)
eu am un mare dusman, il cheama Timpul...incerc sa evit monotonia dar nu am timp sa gatesc in fiecare seara alt fel de mancare si de asta patesc ce patesc .. si acuma problema a fost accentuata de faptul ca nu am bani ...ca daca stateam mai bine la capitolul asta imi luam mai multe fructe si legume - asa eu am incercat saptamana asta sa ma descurc cu ce e prin casa
incerc sa corectez problema dar nu prea pare sa rasara soarele si pe strada mea in urmatoarea luna :(

nu fi pesimista. norii vor trece si va rasari si soarele in casa ta. si eu nu prea sunt intr-o perioada chiar roz, dar vorba aia cand mi-o fi mai rau asa sa imi fie. nu trebuie sa te cuprinda tristetea si depresia, este important sa ramai calma si sa fii cat mai vesela. si asa stiu ce inseamna sa ai kg in plus, pe care te-ai saturat sa le cari dupa tine, daca te mai lasi influentat si de faptul ca nu prea ai banuti, etc trebuie sa te sinucizi direct. am fost mai directa, scuza-ma. dar orice ar fi trebuie sa fii happy, altfel risti sa atragi lucrurile negative in locul celor pozitive :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:36:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO