forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Montignac Faza I - Aperitive (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-aperitive/)
-   -   Clatite de linte (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-aperitive/clatite-linte-12645.html)

Pasy 04 mar 2015 20:38:30

Clatite de linte
 
O reteta fenomenala :) usor de facut si foarte satioasa :)

Ingrediente:

1 + 1/2 cana linte rosie sau verde
1 ardei capia rosu
1 legatura patrunjel
4 catei de usturoi
sare
condimente dupa gust: busuioc, coriandru, oregano

Preparare:
Simplu de tot :) Lintea se hidrateaza minim patru ore (atentie, nu trebuie fiarta, doar inmuiata), se scurge de apa, se pune in blender impreuna cu ardeiul taiat si celelalte ingrediente, se blenduieste 2 minute si gata. Rezulta un aluat gros, se ia frumos cate un polonic si se pune in tigaia unsa cu ulei si incinsa bine, trebuie un pic de indemanare la intins, pentru ca e un aluat mai gros, eventual folositi o spatula, se lasa sa se coaca pe o parte apoi pe cealalta. Se intorc cu grija, au o alta consistenta decat clatitele clasice :)

Sunt bestiale :) se pot servi umplute cu legume, cu salata, cu cascaval, sunt foarte satioase, eu prefer sa fac un sos te tzatziki langa ele :)

Sa aveti pofta buna >:D<

PS. Din compozitie rezulta cam 5 clatite in tigaie de 28 cm.

Michelina 04 mar 2015 21:05:22

Re: Clatite de linte
 
Citat:

Anterior postat de Pasy (Post 1375905)
O reteta fenomenala :) usor de facut si foarte satioasa :)

Ingrediente:

1 + 1/2 cana linte rosie sau verde
1 ardei capia rosu
1 legatura patrunjel
4 catei de usturoi
sare
condimente dupa gust: busuioc, coriandru, oregano

Preparare:
Simplu de tot :) Lintea se hidrateaza minim patru ore (atentie, nu trebuie fiarta, doar inmuiata), se scurge de apa, se pune in blender impreuna cu ardeiul taiat si celelalte ingrediente, se blenduieste 2 minute si gata. Rezulta un aluat gros, se ia frumos cate un polonic si se pune in tigaia unsa cu ulei si incinsa bine, trebuie un pic de indemanare la intins, pentru ca e un aluat mai gros, eventual folositi o spatula, se lasa sa se coaca pe o parte apoi pe cealalta. Se intorc cu grija, au o alta consistenta decat clatitele clasice :)

Sunt bestiale :) se pot servi umplute cu legume, cu salata, cu cascaval, sunt foarte satioase, eu prefer sa fac un sos te tzatziki langa ele :)

Sa aveti pofta buna >:D<

PS. Din compozitie rezulta cam 5 clatite in tigaie de 28 cm.

Fain - o sa incerc si eu

Q88 05 mar 2015 15:29:47

Re: Clatite de linte
 
Oare nu ar merge si intr-un vas de yena la cuptor?
Eu nu as vrea sa o prajesc.

butterfly30 05 mar 2015 15:43:25

Re: Clatite de linte
 
eu nu consider asta prajire. pun pe un servetel de hartie un strop de ulei de cocos si ung bine tigaia (calda) cu el, e practic o pelicul infima, si focul il las moderat. eu fac asa clatite, painicile de hrisca, omleta, si chiar nu cred ca e nesanatos.

butterfly30 05 mar 2015 15:45:29

Re: Clatite de linte
 
cand o sa ai bani ia-ti o folie de silicon, si eu intentionez. am o forma de chec din silicon si e minunata!!! pe folia aia cred ca merge la cuptor fara picatura de ulei, pe yena nu cred.

Q88 05 mar 2015 19:40:35

Re: Clatite de linte
 
Visez de mult la folia aceea de silicon pentru omlete.

Pasy 07 mar 2015 11:35:50

Re: Clatite de linte
 
Citat:

Anterior postat de Q88 (Post 1375949)
Oare nu ar merge si intr-un vas de yena la cuptor?
Eu nu as vrea sa o prajesc.

Cristina, nu sunt prajite in ulei, procedez asa cum face fluturas, un strop de ulei ca sa nu adere complet la tigaie.
Daca vrei poti sa pui acest "aluat" in gramajoare mici pe o foaie de copt, in tava, la cuptor, si vei obtine niste burgeri sau chiftelute (in functie de cum faci gramajoarele) foarte foarte bune :)

>:D<:x>:D<

Q88 07 mar 2015 20:44:51

Re: Clatite de linte
 
Buna idee.
O sa incerc sa ii spun mamei - ea este bucatar.


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:04:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO