forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Montignac Faza I - Dulciuri si Deserturi (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-dulciuri-deserturi/)
-   -   Chec cu nuci (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-dulciuri-deserturi/chec-nuci-3809.html)

medeeams 11 mai 2010 13:53:59

Chec cu nuci
 
Reteta este cea clasica (cate albusuri atatea lg de zahar si tot atatea de faina)

8 albusuri
8 lg fructoza (mai rase)
8-10 buc. caise deshidratate, taiate cuburi mici
70 gr nuci taiate (cu cutitul) mai mare
100 - 120 gr, faina de migdale


•In robot , se bat albusurile cu fructoza pana ce amestecul se intareste bine si nu se mai simte fructoza
•Se amesteca nucile si caisele (taiate) impreuna cu 2 lg faina de migdale
•Cu paleta se amesteca usor , in timp ce se adauga putin cate putin , faina de migdale alternand cu nucile+ caisele
•Se rastoarne in forma ( tefal)
•Se baga la cuptorul incalzit inainte.
•Se face proba cu scobitoarea. Adica este gata cand iese scobitoarea uscata. Cam 25 minute
*Se lasa la racit si apoi se scoate din forma
*Se pudreaza cu fructoza cand e rece, altfel se topeste toata fructoza.

Sibel H 12 mai 2010 13:09:50

Re: Chec cu nuci
 
...Delicios...dar,momentan eu nu pot sa imi permit asemenea bunatati dar, mi-a luat ochii...titlul....si am zis sa intru sa vad despre ce este vorba....:) ....si acum, salivez....

madanuta 03 nov 2010 16:00:16

Re: Chec cu nuci
 
Suna foarte bine... Se poate inlocui faina de migdale cu faina de soia? ;)

micsunica 16 nov 2010 14:10:05

Re: Chec cu nuci
 
buna,de unde cumpar fructoza?in italia ma refer... merci.

deadcountess 16 nov 2010 14:12:10

Re: Chec cu nuci
 
Citat:

Anterior postat de madanuta (Post 390209)
Suna foarte bine... Se poate inlocui faina de migdale cu faina de soia? ;)

Faina de migdale cred ca e pentru gust.

VAmedeea 19 nov 2010 20:40:48

Re: Chec cu nuci
 
Citat:

Anterior postat de micsunica (Post 405211)
buna,de unde cumpar fructoza?in italia ma refer... merci.

Micsunica, gasesti in hipermarketuri acolo unde e si zaharul. Tot acolo au si indulcitorii gen zaharina, dar si fructoza. :-*

nicoleta nicolescu 05 ian 2011 23:00:51

Re: Chec cu nuci
 
pot sa nu pun faina deloc? adica, iese ceva? in faza 1 a dietei am voie dulce ( dulcele asta ma refer)...daca da, cand il strecor in meniu?mersi slabutele mele:)

Slabuta 05 ian 2011 23:05:55

Re: Chec cu nuci
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta nicolescu (Post 460390)
pot sa nu pun faina deloc? adica, iese ceva? in faza 1 a dietei am voie dulce ( dulcele asta ma refer)...daca da, cand il strecor in meniu?mersi slabutele mele:)

Nu se pune deloc faina. :)
Eu am incercat sa fac briose cu migdale macinate si au fost minunate, fara pic de faina.

Legat de locul acestei retete in meniu trebuie sa iti raspunda slabutele care se pricep mai bine la Monti, nu vreau sa te induc in eroare. :)

VentoFreddo 06 ian 2011 12:31:26

Re: Chec cu nuci
 
Nicoleta, la faza 1 e permis acest dulce, dar rar, sa zicem o data pe saptamana:)Il poti manca la o gustare, in loc de mana de nuci sau migdale;)>:D<>:D<

nicoleta nicolescu 06 ian 2011 19:50:46

Re: Chec cu nuci
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 460876)
Nicoleta, la faza 1 e permis acest dulce, dar rar, sa zicem o data pe saptamana:)Il poti manca la o gustare, in loc de mana de nuci sau migdale;)>:D<>:D<



>:D<Sarumanaaaaaaaa.....bai e perrrrrfect daca am voie o data pe saptamana, eu ma gandeam ca DACA am voie, o fi asa...o data pe luna:))). toate retetele de la "dulciuri" faza 1 pot avea acelasi "tratament"???:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:23:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO