forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Montignac Faza I - Dulciuri si Deserturi (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-dulciuri-deserturi/)
-   -   Prajitura cu ciocolata, Montignac (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-dulciuri-deserturi/prajitura-ciocolata-montignac-3335.html)

Liviutzza 01 apr 2010 12:34:35

Prajitura cu ciocolata, Montignac
 
6-8 portii
Timp de preparare:30 de minute,plus refrigerarea peste noapte.
Timp de gatire:8 minute

Ingrediente:
-310 gr ciocolata neagra(70% cacao) rupta bucati,plus 185 gr pentru topping
-10 oua mari,cu galbenusurile separate de albusuri

Recomandat pentru :Planul de slabire rapida si Planul de control al greutatii

Aceasta prajitura demonstreaza avantajele folosirii ingredientelor de cea mai buna calitate-in cazul acesta,ciocolata.Secretul retetei este sa incalziti cuptorul cat mai mult posibil si sa lucrati rapid odata ce ciocolata s-a topit.Rezultatul este delicios si fin!

1. Captusiti un vas cu pergament ptr gatit.
Pe margine,pergamentul ar trebui sa fie cu cativa cm mai inalt decat vasul.Preincalziti cuptorul cu 15-20 de minute la 200 de grade celsius.

2. Asezati un bol curat deasupra unui vas cu apa care fierbe,asigurandu-va ca bolul nu atinge apa.Puneti in bol la topit cele 310 grame de ciocolata,amestecand frecvent timp de 15-20 de minute.

3. Puneti albusurile intr-un bol mare si bateti pana se intaresc.

4. Transferati bolul cu ciocolata topita pe o suprafata de lucru.Amestecati galbenusurile batute in ciocolata.Adaugati 2 linguri din albusurile batute spuma si amestecati incet,apoi,treptat,incorporati si restul albusurilor,pana ce amestecul capata consistenta unui sufleu sau a spumei.
Nu amestecati excesiv!!

5. Turnati amestecul in vas(de preferabil rotund) si dati la cuptor pentru exact 8 minute.
Scoateti vasul din cuptor si lasati-l sa se raceasca 30 de minute,apoi puneti-l la frigider pentru 12 ore.

6. Scoateti prajitura din frigider si rasturnati-o pe un platou larg sau o suprafata de lucru plata.Topiti restul de ciocolata la fel ca la pasul 2.
Turnati o pelicula fina peste prajitura,apoi puneti in frigider 5 minute.
Pentru servire,treceti un cutit bine ascutit prin apa fierbinte si folositi-l ca sa taiati prajitura!

Sursa : Dieta Montignac-Mananca de placere,mentine-te in forma

Liviutzza 01 apr 2010 12:38:14

Re: Retete Montignac-Prajitura cu ciocolata!
 
1 ataşament(e)
iar niste pozici

VAmedeea 01 apr 2010 14:27:32

Re: Retete Montignac-Prajitura cu ciocolata!
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 135664)
iar niste pozici

Doamne, ce bine arata!
Mi-o fac si eu dupa Paste, ca acum am in plan alta facuta din faina de migdale si nuci crude!:D

Yadiressa 28 aug 2010 11:48:45

Re: Prajitura cu ciocolata, Montignac
 
salut!
spune-mi, te rog, ce diametru are vasul in care ai copt tu prajitura?

ms frumos >:D<

VAmedeea 16 sep 2010 08:16:54

Re: Prajitura cu ciocolata, Montignac
 
In jur de 20 ar trebui sa aiba. Un vas micut, rotund si nu foarte inalt. Oricum, e f. buna, nu te poti opri din mancat.:-*

joanna18 26 sep 2010 09:30:27

Re: Prajitura cu ciocolata, Montignac
 
Vai de mine, ce bunătate! :x
Sigur-sigur o s-o încerc. Monti e deja dieta mea preferatăăăă, cu atâtea reţete bestiale.:x

VAmedeea 26 sep 2010 09:49:32

Re: Prajitura cu ciocolata, Montignac
 
Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 342944)
Vai de mine, ce bunătate! :x
Sigur-sigur o s-o încerc. Monti e deja dieta mea preferatăăăă, cu atâtea reţete bestiale.:x

Eu am facut-o. Chiar e delicioasa. Te chinui putin sa-ti iasa, dar merita. Sa bati albusurile alea bine, bine de tot.

joanna18 26 sep 2010 09:54:00

Re: Prajitura cu ciocolata, Montignac
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 342964)

Eu am facut-o. Chiar e delicioasa. Te chinui putin sa-ti iasa, dar merita. Sa bati albusurile alea bine, bine de tot.

La câtă ciocolată e aici, sigur merită orice efort :)) Mersi de "tip".
Mama când a văzut la ce mă uit pe aici, mi-a zis: "Dacă la dieta asta putem să mâncăm aşa ceva, atunci o ţinem tot timpul." Asta pentru că noi două sunt mega-fane ciocolată şi tot ce ţine de ea, e un fel de călcâiul lui Ahile pentru noi :">

LoreS 27 nov 2010 17:30:09

Re: Prajitura cu ciocolata, Montignac
 
si cu galbenusurile ce faci?
le pui sau nu?
eu am gasit pe un site strain ca se pun si galbenusurile inainte sa pui albusurile :-/
trebuie sa stiu ca in seara asta vreau sa fac prajitura =P~

Slabuta 27 nov 2010 17:34:16

Re: Prajitura cu ciocolata, Montignac
 
Citat:

Anterior postat de LoreS (Post 418482)
si cu galbenusurile ce faci?
le pui sau nu?
eu am gasit pe un site strain ca se pun si galbenusurile inainte sa pui albusurile :-/
trebuie sa stiu ca in seara asta vreau sa fac prajitura =P~

4. Transferati bolul cu ciocolata topita pe o suprafata de lucru.Amestecati galbenusurile batute in ciocolata.Adaugati 2 linguri din albusurile batute spuma si amestecati incet,apoi,treptat,incorporati si restul albusurilor,pana ce amestecul capata consistenta unui sufleu sau a spumei.
Nu amestecati excesiv!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:02:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO