forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Montignac Faza I - Dulciuri si Deserturi (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-dulciuri-deserturi/)
-   -   Tort cu nuca de cocos a la monti (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-dulciuri-deserturi/tort-nuca-cocos-monti-3630.html)

medeeams 26 apr 2010 15:28:36

Tort cu nuca de cocos a la monti
 
3 ataşament(e)
Tort cu fulgi de nuca de cocos;
Blat:5oua,12lg tarate,2lg fructoza,5lg apa
Crema:3lg fructoza,4lg tarate,5galbenusuri,1/2lapte,stic de vanilie,lamaie(coaja groasa taiata cu cutitul,nu rasa)


Blat:Se separa ouale,in albus se pune apa si se mixeaza si se mixeaza pana albusurile devin tari,se adauga fructoza cate putin.Apoi se adauga galbenusurile,se mai mixeaza pana la incorporare si se opreste mixatul.Se pune taratea si se amesteca cu o lingura de sus in jos.Se unge tava cu o lg ulei de masline si tarate si se da la cuptor la foc mic.Timpul coacerii nu-l stiu ...am verificat cu scobitoarea.

Crema:Laptele se pune pe foc cu vanilia si lamaia la foc mic la incalzit(nu la fiert).Separat se amesteca ouale,fructoza,taratea si un pahar de lapte din cele 500ml.Cand s-a incalzit laptele se scoate lamaia si vanilia si se toarna aceasta compozitie amestecand continuu la foc mic pana se ingroasa.

Cand s-a racit am amestecat-o cu:migdale rase,150g nuca de cocos,portocale maruntite,mar in patratele.
Pentru sirop am folosit suc de mere si grapefruit.

A iesit o bunatate!Aspectul mai putin,dar gustul si calitatea...sunt de apreciat.
Inainte faceam aceasta reteta cu ananas si nuca de cocos ..e bestiala crema!

Spor!

sunshine 26 apr 2010 15:32:31

Re: Tort cu nuca de cocos a la monti
 
ce bine arata! bv:) l-as incerca si eu, dar are prea multe oua pt colesterolul meu:|

medeeams 26 apr 2010 15:37:50

Re: Tort cu nuca de cocos a la monti
 
O felie..cat poate avea...si nu-l mananci in fiece zi:D>:D< Sau..poti pune 4 si 4(oua)!

VAmedeea 26 apr 2010 23:01:07

Re: Tort cu nuca de cocos a la monti
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 166040)
ce bine arata! bv:) l-as incerca si eu, dar are prea multe oua pt colesterolul meu:|

Din ultimele studii aparute, se pare ca ouale nu influenteaza colesterolul.
Medeea, superb tort!>:D<
In urma mai multor studii s-a ajuns la concluzia ca un adult poate consuma un ou in fiecare zi fara ca acesta sa ii creasca riscul de a dezvolta o afectiune a inimii. Un studiu realizat de Scoala Havard a Sanatatii Publice a descoperit ca nu exista o legatura intre consumarea oualelor si dezvoltarea unei afectiuni de inima, astfel, oul nu este un pericol pentru sanatatea indivizilor. Oricum, daca cantitatea de colesterol din sange este crescuta sau daca suferi de alte afectiuni ale inimii, Programul Educational al Colesterolului recomanada sa nu se consume mai mult de 2 galbenusuri de oua pe saptamana.

Ouale sunt alimente nutritionale nemapomenite, bogate in vitamina B 12, acizi grasi omega-3 si omega-6, ouale de asemenea, sunt o sursa buna de luteina, un tip de antioxidanti.

Cresterea cantitatii de omega 3 din oua depinde de hrana gainii. Astfel, daca este hranita cu seminte de in, cantitatea de acizi grasi omega-3 va creste, de asemenea, si cantitatea de vitamina E. Studiile arata ca un astfel de ou contine de 7 ori mai multi acizi grasi omega 3 decat oul obisnuit.

Potrivit, Centrului Nutritional al Oualelor, valorile nutritionale sunt afectate numai de semintele consumate. Cu alte cuvinte, ouale speciale, precum cele organice sau cele de tara au acealeasi valori nutritionale daca hrana gainilor este aceeasi.

Doua oua consumate zilnic nu numai ca nu ingrasa, dar ajuta la pierderea kilogramelor in exces.

In plus, micsoreaza colesterolul, releva un studiu care urmeaza sa apara in "Jurnalul European de Nutritie", informeaza cotidianul britanic "Daily Mail".

Adesea invinovatite pentru colesterolul marit, ouale au fost puse sub lupa de o echipa de cercetatori de la Universitatea Surrey.

Testele au aratat ca doua oua mancate dimineata dau o senzatie de satietate si asigura energia pentru mai mult timp decat in cazul consumului altor alimente.
saturate, care sunt, insa, prezente din plin in paste, carne procesata, biscuiti si prajituri.

Conform "Daily Mail", britanicii consuma 28 de milioane de oua pe zi, respectiv cate doua-trei de persoana pe saptamana.
ziare.com


Parerile sunt impartite.>:D<

sunshine 27 apr 2010 05:46:32

Re: Tort cu nuca de cocos a la monti
 
:)) mie doctrul mi-a sp ca am voie 1 ou pe saptamana. ma rog, oricum altfel in afara de oau in prajituri sau cel mult fierte nu le consum. sa nu facem off-topic

effegi 27 apr 2010 15:39:30

Re: Tort cu nuca de cocos a la monti
 
Super tortuletul, daca zici ca e si bun la gust sigur am sa ma pun la treaba in week-end!>:D<

medeeams 04 mai 2010 22:34:00

Re: Tort cu nuca de cocos a la monti
 
E buunn si vi-l recomand .Tb avut grija la blat pt ca e sfaramicios.poop


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:53:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO