forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Montignac Faza I - Dulciuri si Deserturi (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-dulciuri-deserturi/)
-   -   Tort raw cu migdale si mere (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-dulciuri-deserturi/tort-raw-migdale-mere-11341.html)

Pasy 29 mar 2012 10:41:06

Tort raw cu migdale si mere
 
2 ataşament(e)
Tort raw cu migdale si mere

Ingrediente blat:
1 cana migdale hidratate 5-6 ore si maruntite(eu am folosit pulpa de migdale ramasa de la 2 ture de lapte si am mai adaugat 1-2 cana migdale maruntite)
1/2 cana nuci(optional)
150 g caise
4 smochine

Crema:
5 - 6 mere dulci(sau mai multe, dupa cat de gros va doriti stratul de deasupra)
2-3 Lg sirop agave(se poate inlocui cu miere pt faza 2)
1 lg-ta scortisoara
2 lg-te praf de roscove(se poate inlocui cu cacao)
1-2 Lg de fructoza - daca e necesar, eu nu am pus

Preparare :
Blat : Se pun migdalele si nucile in blender si se maruntesc, se adauga smochinele si caisele taiate marunt si se mixeaza (cu pauze pt a da jos de pe peretii blenderului compozitia) pana se obtine o crema lipicioasa, am transferat crema intr-un bol si am framanatat-o un pic pana s-a facut ca un aluat, am pus in tava de tort(pt ca avea pereti detasabili), se poate folosi si o cutie de plastic sau orice altceva, am pus hartie de copt(se poate inlocui cu folie alim) si am pus aluatul si l-am intins cu podul palmei, iese un blat nu foarte gros.

Crema:
Se curata merele si se dau pe razatoarea mare apoi se amesteca cu restul ingredientelor si gata(n-as fi crezut vreodata ca pot fi bune asa, fara sa le calesc pe foc :) da zau ca sunt delicioase)

Am turnat crema peste blat si gata. Am pus la congelator pana a doua zi ( in f-ctie de congelator cateva ore, sa se intareasca) dim am transferat tortul in frigider dupa ce am taiat deasupra cateva felii de pere pt ornament.

Pofta mare !!! >:D<

oaname 29 mar 2012 23:42:37

Re: Tort raw cu migdale si mere
 
suna f bine reteta dar cred ca merele alea nu prea merg:-s pentru ca sunt fructe si cu alte alimente nu prea merg.....poate gresesc eu:-s. eu ma gandeam sa imi fac shake cu mere si ma gandeam ca nu merge marul cu laptele tocmai din cauza asta pt ca e fruct si trebuie mancat aparte de alte alimente

Pasy 30 mar 2012 10:05:01

Re: Tort raw cu migdale si mere
 
Aproape tot tortul e facut doar din fructe, de asta e ok sa il mancam inainte de masa pe stomacul gol, eu zic ca e ok combinatia, dar fiecare decide singura :)

Pasy 30 mar 2012 17:07:15

Re: Tort raw cu migdale si mere
 
Daca va place, poate puneti un vot aici Votează pe Pasy - Concurs Concurs retete sanatoase: PRAJITURI DIETETICE - Concurs.Slabute.ro merci :-*

bluelf 31 mar 2012 07:29:51

Re: Tort raw cu migdale si mere
 
Dumnzeule, salivz numa cand citesc. Trebuie obligatoriu sa il incerc. E geniala ideea:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:30:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO