forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Montignac Faza I - Mancaruri cu legume (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-mancaruri-legume/)
-   -   "Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-mancaruri-legume/spaghete-dovlecei-sos-rosii-raw-hrana-vie-11308.html)

Pasy 19 mar 2012 18:23:10

"Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie
 
2 ataşament(e)
"Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie

Ingrediente:
2 dovlecei tineri micuti
1 rosie
2 catei usturoi
1/2 ardel capia rosu
busuioc
sare

Preparare:
Spaghetele: se curata dovleceii, apoi se taie fideluta cu curatitorul de legume sau mai simplu se dau pe razatoarea cu dintii mari(eu asa am facut), cu grija sa nu se felieze miezul, acesta l-am pus deoparte pt altceva. Eventual se pot pune dovleceii sa stea putin cu un praf de sare si se scurg apoi de surplusul de apa, dar asta e optional, sunt f buni si asa.
Sosul: restul ingredientelor se pun in blender si vruummm 1 min max 2 si gata :) simplu da bestial la gust :)
Se pun spaghetele pe o farfurie, se toarna sosul si se serveste imediat sau se poate lasa putin sa se intrepatrunda aromele.
Mie mi-a fost super suficienta o astfel de portie, si nu pot spune cata energie mi-a dat:)

Pofta mare sa aveti>:D<

maietutza 20 mar 2012 11:51:13

Re: "Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie
 
Pasy suna intetresanta reteta si as face si eu maine( ca e de post), dar explica-mi nu pun tot dovlecelul?? Ca ai scris ca miezul l-ai pus deoparte pt altceva!!

aussie_girl 20 mar 2012 18:12:17

Re: "Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie
 
daca gasiti dovlecei speciali, procedati asa: se taie dovleacul pe jumatate si se pun cu partea taiata in jos in cuptor. Se lasa pana cand imtra furculit ain coaja cu usurinta. Se scot si asa fierbinti se scopesc cu o furculita. Practic, cand spun "Scobit" inseamna c aii franjuram cu o furculita si ies perfect spaghetele. Este o reteta super buna si sanatoasa.

Pasy 21 mar 2012 10:00:20

Re: "Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie
 
Citat:

Anterior postat de maietutza (Post 988551)
Pasy suna intetresanta reteta si as face si eu maine( ca e de post), dar explica-mi nu pun tot dovlecelul?? Ca ai scris ca miezul l-ai pus deoparte pt altceva!!

Pai miezul am sa il folosesc la alta mancare, scuze de exprimare, spaghetele se fac doar din partea tare a dovleceilor, oricum nu ai sanse cu miezul sa il faci spaghete :)

Sa ai pofta mare >:D<

Pasy 21 mar 2012 10:01:34

Re: "Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 989060)
daca gasiti dovlecei speciali, procedati asa: se taie dovleacul pe jumatate si se pun cu partea taiata in jos in cuptor. Se lasa pana cand imtra furculit ain coaja cu usurinta. Se scot si asa fierbinti se scopesc cu o furculita. Practic, cand spun "Scobit" inseamna c aii franjuram cu o furculita si ies perfect spaghetele. Este o reteta super buna si sanatoasa.

Super procedura :) doar ca atunci nu mai e raw-hrana vie, dar probabil sunt buni si asa, poate incerc, merci ;;)

laurra 21 mar 2012 11:01:01

Re: "Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie
 
Ce buni sunt dovleceii cruzi !!ce rau iti este daca ai promleme cu stomacul:-s

Pasy 22 mar 2012 15:36:47

Re: "Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie
 
Laura, chiar crezi ca iti poate fi rau de la hrana vie preparata corect? Serios intreb, mie chiar mi-au placut si nu mi-a fost rau.

Apropo, am vazut ca intentionezi sa treci si tu la vegetarieni :) bravo tie, si sper sa fii cu sufletul impacat asa :)

Sa ai o zi superba :)

aussie_girl 22 mar 2012 18:16:56

Re: "Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie
 
Citat:

Anterior postat de Pasy (Post 991670)
Laura, chiar crezi ca iti poate fi rau de la hrana vie preparata corect? Serios intreb, mie chiar mi-au placut si nu mi-a fost rau.

Apropo, am vazut ca intentionezi sa treci si tu la vegetarieni :) bravo tie, si sper sa fii cu sufletul impacat asa :)

Sa ai o zi superba :)

Patsy, da scumpa iti poate fi rau de la vegetale crude. Daca ai ceva probleme cu stomacul (eu am!) atunci, de fiecare data cand mananci veggies ai fie balonari cumplite, fie gaze..fie pur si simplu dureri de stomac.

Despre spaghetty squash (asa se cheama aici la mine)..da..eu il coc..si da..nu se mai cheama raw food.

Pasy 29 mar 2012 09:18:00

Re: "Spaghete" din dovlecei cu sos de rosii - raw - hrana vie
 
Ciao Aussie,

Interesanta treaba, imi pare rau pt probleme tale >:D< Eu sincer n-am treaba, stomacelul meu e suuupppeeerrr fericit cu cruditatile :) uneori am senzatia, dupa o astfel de mancarica, ca parca danseaza fiecare celula de fericire :) desigur ca fiecare organism e diferit si o sa alegem alimentatia potrivita.

Te pup si sa ai zile senine pline de iubire >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:44:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO