forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Montignac Faza I - Panificatie (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-panificatie/)
-   -   Paine tip Wasa (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-panificatie/paine-tip-wasa-3427.html)

sunshine 10 apr 2010 20:56:18

Paine tip Wasa
 
3 ataşament(e)
Azi am fost gospodina si am facut si paine :)


- 1 cana (250 ml) faina integrala - 140 gr
- 1 cana tarate fine -90 gr
- 1 pliculet drojdie uscata - 7 gr
- 1 cana apa
- sare


Se amesteca toate ingredientele. Se lasa deoparte aprox 20 min. Intre timp se incinge cuptorul. Apoi se intinde o foaie subtire , se formeaza patratele, se pun pe o tava cu hartie de copt, se inteapa cu furculita si se da la cuptor pt 20 min


Calorii:Calorii Paine tip Wasa, Montignac
Poze:

sunshine 10 apr 2010 20:58:12

Re: Paine tip Wasa
 
acum fetele mai vechi , care stiti, eu zic ca painea asta o pot manca daca vreau si la cina, pt ca are in compozitie 50% tarate, deci f multe fibre. zic bine?

anna maria 10 apr 2010 21:05:53

Re: Paine tip Wasa
 
dar la gust cum e? :D

sunshine 10 apr 2010 21:09:29

Re: Paine tip Wasa
 
super buna. mie imi place. acum fiecare cu gustul lui... incearca si tu cu jumatate din cantitati si vezi daca iti place. are gust normal..ca orice paine.. nu alba :D

VAmedeea 10 apr 2010 22:36:54

Re: Paine tip Wasa
 
Sunshine, multumim de reteta. La faza cu mancatul la orice masa prefer sa nu imi dau cu parerea pt ca nu stiu. Te pup! Arata f. bine!>:D<

sunshine 11 apr 2010 09:56:56

Re: Paine tip Wasa
 
sfat: intindeti aluatul cat mai subtire, mie mi-au iesit cam groase

Bibbi 11 apr 2010 11:14:00

Re: Paine tip Wasa
 
Foarte buna painea :x . Cred ca nu o sa mai mananc niciodata paine cumparata>:)

mihuta 25 apr 2010 18:31:06

Re: Paine tip Wasa
 
Mhhmm.....eu mi-am cumparat azi Wasa din Cora dar cred ca maine imi ac si eu sa vedem cum iese :D

VentoFreddo 25 apr 2010 19:22:13

Re: Paine tip Wasa
 
:((:((:((Vreau si euuuu..Ame, tu de unde gasesti tarate aici:-/:(ca eu am tot cautat(crusca ii zice, nu?) si nu-i..am gasit faina manitoba , o fi buna?:-/

miha1983 26 apr 2010 18:46:44

Re: Paine tip Wasa
 
si eu imi fac painici dinaste de o perioada si sunt multumita, sunt satioase, sunt bune dimineata cu lapte, iaurt, branza degresata. eu le manc numai dimineata deci chear nu stiu daca merge sa le manci si seara.

OitaVesela 26 apr 2010 19:26:34

Re: Paine tip Wasa
 
Fetelor mi-am cumparat si eu din astea din supermarket si imi plac. As face si eu acasa. Astea acasa ies tot asa tari ca biscuitii?

sunshine 27 apr 2010 05:42:12

Re: Paine tip Wasa
 
da, ies tari. poate chir prea tari :)) eu am tinut o in frigider, ca mi a luat o sapt si ceva sa o termin, desi am mancat in fiecare dim cate 4 felii

VAmedeea 27 apr 2010 20:48:49

Re: Paine tip Wasa
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 164975)
:((:((:((Vreau si euuuu..Ame, tu de unde gasesti tarate aici:-/:(ca eu am tot cautat(crusca ii zice, nu?) si nu-i..am gasit faina manitoba , o fi buna?:-/

Emi, nu stiu ce e faina de care zici tu. Crusca se gaseste doar in farmacii sau in mag. unde au produse naturiste, gen creme, uleiuri, siropuri, etc. Mie mi-a cumparat-o nepoata batranei ca si eu am cautat de am innebunit inainte. Dar Loly spune ca in zona ei nici macar unde am scris eu nu se gaseste.:(

sunshine 09 mai 2010 09:29:11

Re: Paine tip Wasa
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 144694)
Azi am fost gospodina si am facut si paine :)


- 1 cana (250 ml) faina integrala - 140 gr
- 1 cana tarate fine -90 gr
- 1 pliculet drojdie uscata - 7 gr
- 1 cana apa
- sare


Se amesteca toate ingredientele. Se lasa deoparte aprox 20 min. Intre timp se incinge cuptorul. Apoi se intinde o foaie subtire , se formeaza patratele, se pun pe o tava cu hartie de copt, se inteapa cu furculita si se da la cuptor pt 20 min


Calorii:Calorii Paine tip Wasa, Montignac
Poze:

la aceasta cantitate de faina si tarate se adauga 1/2 cana apa

cata20lyna 28 iun 2010 14:14:25

Re: Paine tip Wasa
 
Eu mi-am cumparat din comert pesmeti "Burger"asa se numesc,exact ca wasa sunt si la gust si ca forma,continutul este acelasi si cred ca sunt conformi,si ii consum la orice masa ca din cate stiu se asociaza si cu grasimi...:d dar mai astept pareri daca ati incercat sau nu:D

valery 14 ian 2011 01:17:32

Re: Paine tip Wasa
 
par grozave painicile , dar unde se poate gasi faina integrala ?

valery 14 ian 2011 01:19:32

Re: Paine tip Wasa
 
par grozav de bune painicile ,dar unde se poate gasi faina integrala ? faina neagra in amestec cu tarata este buna ptr regimul monti ?

VAmedeea 09 feb 2011 22:58:41

Re: Paine tip Wasa
 
Citat:

Anterior postat de cata20lyna (Post 233761)
Eu mi-am cumparat din comert pesmeti "Burger"asa se numesc,exact ca wasa sunt si la gust si ca forma,continutul este acelasi si cred ca sunt conformi,si ii consum la orice masa ca din cate stiu se asociaza si cu grasimi...:d dar mai astept pareri daca ati incercat sau nu:D

Pesmetii Burger sunt conformi regimului Montignac, dar din pacate nu pot fi mancati si in combinatie cu grasimi. Ei au 21% fibre si un IG mediu.
Singurii pesmeti ce pot fi consumati fara probleme in orice combinatie sunt cei WASA cu 24% fibre, dar din pacate nu se gasesc la noi in tara. Ramane varinata folosirii fainii "Slabesti Mancand" care are IG. mic (deja testata de fetele din grupul fetelor care tinem Monti). Cu ea se pot prepara paine sau produse de patiserie conforme.

Citat:

Anterior postat de valery (Post 473941)
par grozav de bune painicile ,dar unde se poate gasi faina integrala ? faina neagra in amestec cu tarata este buna ptr regimul monti ?

Faina integrala sau faina neagra e acelasi lucru. E ok amestecul de faina si tarate, dar produsele pe care le faci nu trebuie sa contina deloc grasimi si nici nu pot fi mancate in asociere cu grasimi.
EX:
- faina integrala, tarate, ou, lapte - Nu e conform
- faina integrala, tarate, albus de ou, lapte degresat (0,1% grasime) - CONFORM.
Painea facuta din faina integrala si tarate se poate consuma doar dimineata in asociere cu lactate degresate, gemuri fara zahar, legume si fructe cu IG. mic.

valery 11 iun 2011 23:10:57

Re: Paine tip Wasa
 
Bunaaa :* multumesc ptr explicatii , dar asavea si eu ceva de adaugat daca-mi permiteti , am inteles ca mai exista un tip de reteta de paine Monti care se poate papa cu orice ...evident fara abuz :)))
paine din faina integrala cu peste 50% tarate se poate manca la masa protido-lipidica, deoarece continutul mare in fibre diminueaza indicele glicemic
painica asta cu tarate 50% poate fi mancata cu orice pentru ca are IG<35
va rog sa ma corectati daca gresesc

VAmedeea 18 aug 2011 07:02:36

Re: Paine tip Wasa
 
Citat:

Anterior postat de valery (Post 685879)
Bunaaa :* multumesc ptr explicatii , dar asavea si eu ceva de adaugat daca-mi permiteti , am inteles ca mai exista un tip de reteta de paine Monti care se poate papa cu orice ...evident fara abuz :)))
paine din faina integrala cu peste 50% tarate se poate manca la masa protido-lipidica, deoarece continutul mare in fibre diminueaza indicele glicemic
painica asta cu tarate 50% poate fi mancata cu orice pentru ca are IG<35
va rog sa ma corectati daca gresesc

Atentie:
painea cu tarate cel putin 50% inseamna ca ai o greutate de tarate cantarita cel putin egala cu greutatea fainii folosite.
Cantitativ, taratele vor fi mult mai multe pt ca sunt f. usoare. Painea ta, ca sa aiba IG mic, va fi de fapt o amestecatura de tarate cu ceva faina printre. Si nu e buna... nici nu stiu daca iese paine sau bolovan....
Dar se pot adauga tarate de psyllium (care au f. multe fibre), seminte de in, faina integrala de secara, faina de soia, tarate de grau, faina integrala de grau... Toate acestea trebuie sa experiemntezi ca sa vezi ce combinatie e si gustoasa iar cantitatea de fibre se calculeaza. daca are peste 20%, ideal ar fi undeva la 24%... atunci painea ta e buna pt a fi mancata cu orice fel de masa.

nicodhd 18 sep 2011 02:35:28

Re: Paine tip Wasa
 
Citat:

Anterior postat de mihuta (Post 164895)
Mhhmm.....eu mi-am cumparat azi Wasa din Cora dar cred ca maine imi ac si eu sa vedem cum iese :D

BUNA ! ne poti spune de ce tip este painea wasa pe care ai kumparato ?kit % fibre ?

VAmedeea 18 sep 2011 07:52:17

Re: Paine tip Wasa
 
Citat:

Anterior postat de nicodhd (Post 793417)
BUNA ! ne poti spune de ce tip este painea wasa pe care ai kumparato ?kit % fibre ?

In Ro nu gasdesti cu mai mult de 16% fibre. Mai bine iti iei din Spania. Si eu aici in It gasesc mai greu wasa 24%. Spre exemplu, fetele care stau in p centrala sau in sudul Italiei nu gasesc.:-*

marianet 21 sep 2013 09:46:03

Re: Paine tip Wasa
 
Am ajuns si eu la topicul asta... Am o intrebare. La 100 g de faina trebuie sa pun 100 g de tarate ca sa fie buna la orice masa? Multumesc!

VAmedeea 21 sep 2013 10:52:56

Re: Paine tip Wasa
 
Citat:

Anterior postat de marianet (Post 1299522)
Am ajuns si eu la topicul asta... Am o intrebare. La 100 g de faina trebuie sa pun 100 g de tarate ca sa fie buna la orice masa? Multumesc!

Da!
dar nu prea iese nimic pt ca va fi f. multa tarata, aceasta fiind cu mult mai usoara decat faina.:-*

marianet 21 sep 2013 19:25:43

Re: Paine tip Wasa
 
O sa fac o tentativa cu taratea rasnita, va zic ce "posmagi" mi-au iesit :-*

marianet 23 sep 2013 12:52:14

Re: Paine tip Wasa
 
1 ataşament(e)
V-am promis un feedback: iese si cu faina si taratele in cantitate egala. Am pus 100 g de faina integrala, 50 g tarate de grau, 50 g de tarate de ovaz, o lingurita de drojdie uscata, sare si seminte de chimen. Apa cam o cana. Sunt ok, singura chestie e ca nu prea poate fi intinsa, am intins-o intr-o forma patrata de silicon cu degetele, am taiat-o in ea cu o rola inainte de a o pune la copt, apoi am rupt bucatile cand s-a copt. E bunicica, desi cred ca ar fi fost ma buna doar cu tarate de ovaz, cele de grau sunt amarui. Oricum, e comestibila :)

lidiuta 23 sep 2013 13:00:24

Re: Paine tip Wasa
 
Apreciez munca ta, dar gasesti in comert wasa/pesmeti burger gustoase la preturi acceptabile.:)

marianet 23 sep 2013 13:02:42

Re: Paine tip Wasa
 
Stiu, ideea era ca nu gasesc 24%. Aici la mine, cel putin :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:15:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO