forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Montignac Faza I - Supe, Ciorbe si Borsuri (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-supe-ciorbe-borsuri/)
-   -   supa crema de legume (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-supe-ciorbe-borsuri/supa-crema-legume-746.html)

mishutza 13 iun 2009 12:53:32

supa crema de legume
 
200 g rosii
200 g ardei gras galben
150 g dovlecel
150 ceapa
20 usturoi
20 patrunjel
10 ml ulei de masline
250 ml iaurt
100 g quark
200 g broccoli
Am fiert toate legumele,in afara de usturoi,care e optional,si de patrunjel.Cand au fost fierte am scurs apa intr-un castron,si le-am mixat,impreuna cu usturoiul.Am adaugat iaurtul si quark-ul,apoi cam 500 de ml din apa in care au fiert.Am condimentat cu sare,piper,leustean,si ce buruieni am mai avut pe acolo.Am pus si uleiul de masline si patrunjelul.Eu am pus si doua cuburi bors magic,pt ca era prea dulce.Si gata.

Luna 13 iun 2009 16:01:46

Re: supa crema de legume
 
Multumesc, Mishutza de idee >:D< Ce dementiala trebuie sa fie supa asta :)
Vreau si eu o portie :((, ca nu am timp sa gatesc zilele astea :>

mishutza 13 iun 2009 18:12:16

Re: supa crema de legume
 
Haida Luna,mai am ceva din ea.Si acum fac marinata de peste.Si am facut pui cu ciuperci si smantana.Nush de e monti,tre sa aflu.Si am facut si inghetata monti de capsuni,e la conglator.Vai,ce harnica sunt.Dar e singura zi din saptamana cand sunt.

dorotheea 05 apr 2010 07:13:52

Re: supa crema de legume
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 11206)
Haida Luna,mai am ceva din ea.Si acum fac marinata de peste.Si am facut pui cu ciuperci si smantana.Nush de e monti,tre sa aflu.Si am facut si inghetata monti de capsuni,e la conglator.Vai,ce harnica sunt.Dar e singura zi din saptamana cand sunt.

buna! am gatit si eu o ciorbita montignac e o reteta proprie:ciorbita de legume cu carne de pui: un sfert de varza,un sfert de telena,2-3 linguri de bulion, 2pulpe fara piele, putin otet de mere,usturoi cu putina ,smantana sau iaurt,si verdeata
am fiert carnea de pui ,am luat spuma,apoi am adaugat legumele taiate la robot,dupa ce au fiert am pus bulionul am dres-o cu otet si usturoiu cu smantana si verdeata.crededeti-ma ca e foarte buna si rece si calda.pofta buna!

dorotheea 05 apr 2010 07:32:54

Re: supa crema de legume
 
mai am si alte retete daca vreti vi le dau ciuperci umplute:am curatat ciupercile de codite si coaja lor apoi am amestecat coditele cu un piept de pui tocat,telina si ceva condimente dupa gust,patrunjel, busuioc,sare etc,le-am pus la cuptor cu palaria in sus ,le-am lasat 5-10 minute apoi le-am scurs zeama care au lasat-o,le-am scos si le-am umplut cu compozitia de carne si telina le-am dat iarasi la cuptor presarate cu foarte putin cascaval.cand s-au rumenit lle-am scos. sunt delicioase credeti-ma! eu le-am ascuns de ai mei ca mi le mancau.pofta buna!

effegi 14 apr 2010 19:28:38

Re: supa crema de legume
 
Foarte buna supica!

micsunica 16 nov 2010 13:55:54

Re: supa crema de legume
 
ce e quark?multumesc

Slabuta 16 nov 2010 13:56:51

Re: supa crema de legume
 
Citat:

Anterior postat de micsunica (Post 405202)
ce e quark?multumesc

Branza de vaci crema/pasta. :)

mishutza 16 nov 2010 14:01:31

Re: supa crema de legume
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 405203)


Branza de vaci crema/pasta. :)

Exact:Dai dreptate.>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:49:31.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO