forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete post - diferite mancaruri (http://forum.slabute.ro/retete-post-diferite-mancaruri/)
-   -   Orez persan cu legume si stafide (http://forum.slabute.ro/retete-post-diferite-mancaruri/orez-persan-legume-stafide-8932.html)

CrisetenO 18 apr 2011 13:46:48

Orez persan cu legume si stafide
 
Salut fetelor,

Tocmai mi-a venit in vizita logodnicul, care nu a tinut post pana acum, dar vrea sa incerce. Pentru ca mi se pare ca e deja destul de greu pentru el sa ia aceasta hotarare, am hotarat sa-i fac de mancare lucruri un pic mai deosebite decat mi-as face mie in post.

Drept consecinta, iata acest orez dupa reteta persana, care lui i-a placut foarte mult.

Ingrediente (2 portii mari -- fel principal, singurul fel -- 4 mici -- garnitura):

200 g orez crud, integral
250 ml lapte soia Alpro light
250 ml apa
un praf de sare
2 lg. pline stafide
cateva picaturi esenta de vanilie
200 g legume asortate -- inghetate sau proaspete : morcovi, mazare, ardei rosu, porumb. NU se pun: usturoi, ceapa, praz, varza bruxelles!

Pregatire:

Se pune orezul la fiert cu apa, lapte soia, praf de sare. ATENTIE: laptele de soia explodeaza daca e lasat sa clocoteasca de capul lui. Trebuie la fel de multa grija ca si cu laptele normal, ca sa nu dea in foc. Puneti totul la foc pe foc mediu, amestecand si verificand mereu ca totul e ok. Cand incepe sa clocoteasca, se da focul la mic si se amesteca mai des. Verificati bobul cand s-a cam dus toata apa si adaugati apa daca nu a fiert.

La sfarsit puneti in mod optional 1/2 lgt. margarina (eu am pus pentru portia de sambata, ca e dezlegare) si amestecati bine.

Intre timp: se pun stafidele in apa clocotita cu esenta de vanilie si se lasa sa se moaie. In alt vas, se pun la fiert legumele (eu am avut inghetate si le-am pus la microunde), pana cand sunt nu prea moi, dar nici tari.

Se mai adauga peste orez putina apa, se pune la fiert cu legumele fierte si cu stafidele, se amesteca bine. Se serveste cald, eventual cu putina salata fara multa grasime.

Informatii calorice:

Orez Integral, Nomen, 200g - 656 calorii, 16 proteine, 5.4 grasimi, 0 colesterol, 136 carbohidrati, 15.4 fibre, 0 sodiu, 2.4 zahar
Lapte soia light, Alpro, 250ml - 73 calorii, 5.3 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 5 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 5 zahar
Legume asortate Jardiniere, Greens, 200g - 68 calorii, 4 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 12.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Stafide, 26g - 78 calorii, 0.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 20.6 carbohidrati, 1 fibre, 0 sodiu, 15.4 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 875 calorii, 26.1 proteine, 8.8 grasimi, 0 colesterol, 173.8 carbohidrati, 19.4 fibre, 0 sodiu, 22.8 zahar

Mi-au iesit cam 850 grame de produs, deci:

TOTAL CALORII la 100 g: 103 calorii, 3.1 proteine, 1.03 grasimi, 0 colesterol, 20.4 carbohidrati, 2.28 fibre, 0 sodiu, 2.68 zahar

Pentru fiecare portie:

TOTAL CALORII portie MARE (425 grame): 437.5 calorii, 13.05 proteine, 4.4 grasimi, 0 colesterol, 81.9 carbohidrati, 9.7 fibre, 0 sodiu, 11.4 zahar

TOTAL CALORII portie MICA (215 grame): 218.9 calorii, 6.53 proteine, 2.2 grasimi, 0 colesterol, 40.95 carbohidrati, 4.9 fibre, 0 sodiu, 5.7 zahar

Pun si poze mai diseara. Cu mult drag,

Cristina


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:26:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO