forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatate copii (http://forum.slabute.ro/sanatate-copii/)
-   -   Fetita mea vomita foarte des (http://forum.slabute.ro/sanatate-copii/fetita-mea-vomita-foarte-des-2714.html)

ianna 11 feb 2010 16:27:34

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
Citat:

Anterior postat de kiki26 (Post 84997)
problema cea mai mare este ca nu am incredere si nici sa faca cobai din copilul meu nu imi convine, ca asa sa dea antibiotice se pricep cel mai bine medicii din Ro

exact exact ! aceeasi atitudine as avea-o si eu !... nu da antibiotice pana nu stii clar ca asta e remediu...ca si antibioticele pot fi daunatoare...la vasta asta

kiki26 11 feb 2010 16:28:27

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 85000)
si nu exista nu stim de la ce sau nu putem zice cu siguranta....

de ce?

nu au aparatura necesara?

nu au pregatirea necesara?

de ce?

si intreaba cu tupeu ...daca aparatura e de vina daca nu cumva in alta tara europeana ar putea sa iti dea un diagnostic mai clar ;)si vezi ce zic...

cred ca unii dintre ei nu au pregatirea necesara, nici la capitolul aparatura se stie ca nu stau prea bine
dar cred ca cel mai bine ii caracterizeaza indiferenta......
si cand ma gandesc ca prietena mea cea mai buna e medic in Bucuresti la o clinica privata:-o

kiki26 11 feb 2010 16:30:20

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
la urma urmei si antibioticele date in exces afecteaza stomacul si cred ca si ficatul.........si probabil multe altele pe care noi nu le stim

mishutza 11 feb 2010 16:30:23

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
Kiki,vormita la orice?Nu acum ca e racita si poate din cauza secretiilor vomita.
Nu ai observat nici o legatura intre ceea ce mananca si vomat?
Are alergii,intolerante?La lactoza?La fructoza?Pentru ca astea sunt peste tot,adica chiar daca nu ii dai lapte de exemplu nu inseamna ca nu are lactoza ceea ce a mancat.
Si stai linistita ca se intampla si la case mai mari.Fetita prietenei mele de 16 ani a stat luni intregi in spital pana i-a dat unuia in cap sa vada daca nu are intoleranta la lactoza.Asta dupa ce observase fata ca dupa ce mananca branza vomita si se simte cel mai rau.Si da,are intoleranta la lactoza,dar saraca mama-sa se gandea sa mearga la babe de acum ca nu stia nimeni ce are.

kiki26 11 feb 2010 16:33:18

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 85008)
Kiki,vormita la orice?Nu acum ca e racita si poate din cauza secretiilor vomita.
Nu ai observat nici o legatura intre ceea ce mananca si vomat?
Are alergii,intolerante?La lactoza?La fructoza?Pentru ca astea sunt peste tot,adica chiar daca nu ii dai lapte de exemplu nu inseamna ca nu are lactoza ceea ce a mancat.
Si stai linistita ca se intampla si la case mai mari.Fetita prietenei mele de 16 ani a stat luni intregi in spital pana i-a dat unuia in cap sa vada daca nu are intoleranta la lactoza.Asta dupa ce observase fata ca dupa ce mananca branza vomita si se simte cel mai rau.Si da,are intoleranta la lactoza,dar saraca mama-sa se gandea sa mearga la babe de acum ca nu stia nimeni ce are.

acum vomita din cauza secretiilor, dar sensibilitatea o are dinainte
iar in rest vomita intr-adevar dimineata dupa lapte cel mai des....desi seara cand bea lapticul si iaurtelul nu se intampla acelasi lucru
eu am crezut ca dimineata bea laptele pe stomacul gol si e cam lacoma....
dar, nu stiu, sunt doar niste banuieli de-ale mele:((

mishutza 11 feb 2010 16:34:58

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
Fa-i totusi si intoleratele,sa fii sigura ca nu e asta,de obicei intoleranta la lactoza e destul de intalnita la copii si se manifesta asa.

kiki26 11 feb 2010 16:36:28

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 85017)
Fa-i totusi si intoleratele,sa fii sigura ca nu e asta,de obicei intoleranta la lactoza e destul de intalnita la copii si se manifesta asa.

la asta nu m-am gandit niciodata sa stii, dar binenteles ca e bine de luat in calcul
sa vad daca se pot face la noi in oras astfel de analize

ianna 11 feb 2010 16:40:32

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
Edy a avut intoleranta la lactoza... dar la el s-a manifestat cu stomacel tare si urlete si tzipete ..bine era si bebelus ..la 1 luna si jumatate parca au depistat ...si am intrerupt si laptele meu....

ianna 11 feb 2010 16:42:53

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
si pana sa ajungi la doc..vezi daca ii dai ceiutz in loc de lapte dim daca reactioneaza la fel...vezi 3-7 zile...ca tre sa iasa totu din organism ....fara nimic ce contine lactoza...

kiki26 11 feb 2010 16:43:19

Re: ajutor!!!-fetita mea vomita foarte des
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 85037)
Edy a avut intoleranta la lactoza... dar la el s-a manifestat cu stomacel tare si urlete si tzipete ..bine era si bebelus ..la 1 luna si jumatate parca au depistat ...si am intrerupt si laptele meu....

eu i-am dat san Andreei pana la 1 an si 3 luni, e drept ca vomatul exista si atunci, dar am pus-o pe seama regurgitarilor, pentru ca nu voma in jet
iar cand am intrebat dr mi-a spus ca e posibil sa inghita aer mult...........si ca sunt regurgitatii, desi nu sunt normale daca e mai mult de o gura#:-s de lapte
m-am gandit ca o sa se regleze de la sine........


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:25:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO