forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatate copii (http://forum.slabute.ro/sanatate-copii/)
-   -   Nepotelul meu, care are 10 zile, nu mananca (http://forum.slabute.ro/sanatate-copii/nepotelul-meu-10-zile-nu-mananca-6968.html)

VentoFreddo 04 nov 2010 15:21:34

Nepotelul meu, care are 10 zile, nu mananca
 
Fetelor, bebeul nostru s-a nascut prematur de 2 saptamani, a fost tinut 4 zile in spital si e santos tun, doar un icter a facut, dar au zis ca e normal la tpti copiii si mai ales la prematuri.
E un copil cuminte (prea) doarme tot timpul si asistenta care l-a vizitat acasa a zis ca e normal la prematuri, doar ca sa-l trezeasca sa-l hraneasca..cumnata mea are san bogat, doar ca problema e cand sa-l trezeasca..practic nu vrea sa suga.ia una-2 inghitituri si adoarme iar, e un chin cu el..A luat in greutate, s-a nascut cu 2 600 si acum are 2800-2 900..Voua vi s-a intamplat sa nu suga, si ce-i faceati?

Laura 04 nov 2010 18:59:26

Re: Nepotelul meu, care are 10 zile, nu mananca
 
Emi si eu am un nepot care acum are aproape 1 an, dar si el s-a nascut prematur, si cu probleme:(....mamica lui, o cumnata de a mea, era ingrijorata ca tot ca si nepotelul tau, nu manca:-/...trebuia sa-l trezeasca ca sa-i dea sa manance...dormea si cate 5-6 ore fara sa se trezeasca:-o.....asa s-a speriat si ea, si pe langa laptele de mama, ii facea si lapte praf...a intrat pe partea cealalta in care il indopa pe baietel.La 2 luni dupa nastere nu-l mai recunosteam, nici ochii nu i se mai vedeau de grasime, si acum e aproape la fel......foarte gras:(.....nu stiu ce sa zic, dar cred ca copii care se nasc prematur dorm mai mult pentru a recupera timpul care trebuiau sa-l mai petreaca in burtica;)......daca a si luat in greutate eu cred ca nu e vreo problema:)......

VentoFreddo 04 nov 2010 19:01:30

Re: Nepotelul meu, care are 10 zile, nu mananca
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 391694)
Emi si eu am un nepot care acum are aproape 1 an, dar si el s-a nascut prematur, si cu probleme:(....mamica lui, o cumnata de a mea, era ingrijorata ca tot ca si nepotelul tau, nu manca:-/...trebuia sa-l trezeasca ca sa-i dea sa manance...dormea si cate 5-6 ore fara sa se trezeasca:-o.....asa s-a speriat si ea, si pe langa laptele de mama, ii facea si lapte praf...a intrat pe partea cealalta in care il indopa pe baietel.La 2 luni dupa nastere nu-l mai recunosteam, nici ochii nu i se mai vedeau de grasime, si acum e aproape la fel......foarte gras:(.....nu stiu ce sa zic, dar cred ca copii care se nasc prematur dorm mai mult pentru a recupera timpul care trebuiau sa-l mai petreaca in burtica;)......daca a si luat in greutate eu cred ca nu e vreo problema:)......

Ms, scumpo ca mi-ai raspuns, m-ai mai linistit, o sa monitorizam cat ia in greutate, daca e multumitor atunci ineamna ca atat are nevoie el..tot asa doarme, 5-6 ore.Mersi inca o data!:-*>:D<

Laura 04 nov 2010 19:06:06

Re: Nepotelul meu, care are 10 zile, nu mananca
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 391699)


Ms, scumpo ca mi-ai raspuns, m-ai mai linistit, o sa monitorizam cat ia in greutate, daca e multumitor atunci ineamna ca atat are nevoie el..tot asa doarme, 5-6 ore.Mersi inca o data!:-*>:D<

Nu-i pentru ce:):-*

andra_aly 04 nov 2010 20:06:49

Re: Nepotelul meu, care are 10 zile, nu mananca
 
Emy, am intrebat-o pe mami acum:) Ca si eu m-am nascut prea repede:P
A zis ca la inceput, m-au hranit cu pipeta. apoi m-au dat la mama. ca eu am stat si in incubator.
Zice mama ca poate n-are putere si de aia nu reuseste... Eu am stat 3 saptamani cu mama in spital#:-s dar cand m-a dat la ea a zis ca papam:D
Eu zic sa incerce si cu ceva mai "artificial" ca poate dragul de el n-are putere si adoarme de plictiseala:P...

Icey 04 nov 2010 21:15:30

Re: Nepotelul meu, care are 10 zile, nu mananca
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 391359)
Fetelor, bebeul nostru s-a nascut prematur de 2 saptamani, a fost tinut 4 zile in spital si e santos tun, doar un icter a facut, dar au zis ca e normal la tpti copiii si mai ales la prematuri.
E un copil cuminte (prea) doarme tot timpul si asistenta care l-a vizitat acasa a zis ca e normal la prematuri, doar ca sa-l trezeasca sa-l hraneasca..cumnata mea are san bogat, doar ca problema e cand sa-l trezeasca..practic nu vrea sa suga.ia una-2 inghitituri si adoarme iar, e un chin cu el..A luat in greutate, s-a nascut cu 2 600 si acum are 2800-2 900..Voua vi s-a intamplat sa nu suga, si ce-i faceati?

In primul rand felicitari pt nepotel! sa creasca sanatos si sa aibe noroc!:x

In ce priveste alimentatia felicitari pt alaptat! La ce interval mananca? la cate ore il trezeste? Teoretic nu e prea indicat sa il trezeasca pt masa, dar fiind prematur la inceput e importanta hidratarea.
Ca trage doar de 2 ori din san si adoarme nu e bai, poate incerca sa-l "gadile" cu degetul incet sub barbie cat e inca la san, sau in obrajor, sau in talpa piciorului- la unii functioneaza si mai trag apoi din san, importanta e luarea in greutate.
La noi primele saptamani au fost destul de epuizante- statea mai mult la san desi nu a fost prematura, papa un pic adormea, iar mai papa, iar dormea si am fost mai tot timpul lipite. Dupa cca 1 luna a inceput insa sa se desprinda, sa-si faca cat de cat un program de masa si somn, dar tot des vroia sanul.
Personal sunt pt alaptarea la cerere nu cu program- nu-i usor la inceput, dar ce nu face o mama pt minunea mica?
Multa rabdarea mamei!

VentoFreddo 07 nov 2010 19:19:19

Re: Nepotelul meu, care are 10 zile, nu mananca
 
Multumesc, fetelor, pentru raspunsuri, se pare ca e doar lenes:">#:-sA inceput sa manance bine,slava <Domnului!:D
>:D<>:D<

Icey 08 nov 2010 10:02:10

Re: Nepotelul meu, care are 10 zile, nu mananca
 
Braco puiut mic! asa trebuie sa papi bine sa te faci voinic:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:31:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO