forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Anticonceptionalele Artizia (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/anticonceptionalele-artizia-9840.html)

Stefanie 29 iul 2011 10:47:13

Anticonceptionalele Artizia
 
Buna fetelor ! Vreuna dintre voi ia Artizia?Mi-au fost prescrise de medicul ginecolog doar pentru contraceptie (nu vreau bebelusi acum ) .Am citit ca au o concentratie foarte mica de hormoni ,de aceea riscul de a te ingrasa e foarte mic .Pareri ?Pozitive,negative le astept :)

miaumiau 29 iul 2011 13:32:57

Re: Anticonceptionalele Artizia
 
hey, eu;s pe desorelle de 4 ani si pot sa zic ca toata chestia cu ingrasatul e un mit. M-am ingrasat ca am mancat eu f mult neinfluentata de pilule, nu am slabit nici cand am renuntat la ele, dar am si slabit 10 kg in timp ce luam pilule cu dieta si sport, iar cand am mancat muult evident ca m-am ingrasat.
Asa ca sfatul meu e sa nu=ti faci probleme imaginare inutile si daca nu ai contraindicatii si ti le-a presscris un medic poti sa le iei linistita si sa vezi cum le tolereaza organismul tau.
Succes

Stefanie 29 iul 2011 14:24:43

Re: Anticonceptionalele Artizia
 
Citat:

Anterior postat de miaumiau (Post 740916)
hey, eu;s pe desorelle de 4 ani si pot sa zic ca toata chestia cu ingrasatul e un mit. M-am ingrasat ca am mancat eu f mult neinfluentata de pilule, nu am slabit nici cand am renuntat la ele, dar am si slabit 10 kg in timp ce luam pilule cu dieta si sport, iar cand am mancat muult evident ca m-am ingrasat.
Asa ca sfatul meu e sa nu=ti faci probleme imaginare inutile si daca nu ai contraindicatii si ti le-a presscris un medic poti sa le iei linistita si sa vezi cum le tolereaza organismul tau.
Succes

Mit nu stiu daca este neaparat .Intra-adevar ele doar cresc pofta de mancare (de asta doctorul mi-a si recomandat contraceptive orale combinate cu o concentratie foarte mica de hormoni mai ales ca am avut probleme in liceu tot din cauza anticonceptionalelor ).Dar am deja 7 zile de cand le iau si nu vad vreo schimbare in apetitul meu ,ba chiar nu mai am pofta de mancare .

pinksirena 29 iul 2011 15:21:31

Re: Anticonceptionalele Artizia
 
Si eu am inceput sa ma ingras fiindca am inceput un tratament cu anticonceptionale pt acnee,dar fiindca am inceput eu sa mananc mai mult si cik iti marescpofta de mancare,nu te ingrasi ca le iei mancand putin

alynacrystyna 30 iul 2011 17:07:52

Re: Anticonceptionalele Artizia
 
buna fete!!! de aceste anti, sincer nu am auzit :"> ..eu de 3 ani folosesc yasmine....si nu am avut nici un fel de problema de la ele, nici ingrasare ..nici alte schimbari....sunt foarte multumita de ele :)

Stefanie 30 iul 2011 19:12:53

Re: Anticonceptionalele Artizia
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 742328)
buna fete!!! de aceste anti, sincer nu am auzit :"> ..eu de 3 ani folosesc yasmine....si nu am avut nici un fel de problema de la ele, nici ingrasare ..nici alte schimbari....sunt foarte multumita de ele :)

Sunt noi de asta nu sunt foarte cunoscute .Nici macar 1 an nu au de cand sunt pe piata .Am 8 zile de-abia de cand le iau si nu vad foarte mari schimbari ,doar menstruatia mi-a tinut 6 zile in loc de 3 .O sa reusesc sa dau si eu verdictul in 2-3 luni :P

alynacrystyna 30 iul 2011 20:12:38

Re: Anticonceptionalele Artizia
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 742427)

Sunt noi de asta nu sunt foarte cunoscute .Nici macar 1 an nu au de cand sunt pe piata .Am 8 zile de-abia de cand le iau si nu vad foarte mari schimbari ,doar menstruatia mi-a tinut 6 zile in loc de 3 .O sa reusesc sa dau si eu verdictul in 2-3 luni :P

ahaaa.....sunt chiar prospaturi atunci...sunt chiar curioasa sa aud parerea ta despre ele....si astea cat costa? :D astea ale mele sun 35lei

Stefanie 30 iul 2011 20:17:04

Re: Anticonceptionalele Artizia
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 742451)

ahaaa.....sunt chiar prospaturi atunci...sunt chiar curioasa sa aud parerea ta despre ele....si astea cat costa? :D astea ale mele sun 35lei

Pai momentan e bine ,dupa 8 zile .Nu am pofta de mancare cine stie ce (cum am avut cu tri-regolul de tras ).Eu le-am primit de la cabinetul de planning insa in farmacii costa doar 13 ron ,foarte accesibil stiu.Pentru moment sunt foarte multumita de ele :P.

alynacrystyna 30 iul 2011 20:25:53

Re: Anticonceptionalele Artizia
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 742452)

Pai momentan e bine ,dupa 8 zile .Nu am pofta de mancare cine stie ce (cum am avut cu tri-regolul de tras ).Eu le-am primit de la cabinetul de planning insa in farmacii costa doar 13 ron ,foarte accesibil stiu.Pentru moment sunt foarte multumita de ele :P.

eu am auzit ca mitul asta cu ingrastul din cauza pastilelor este doar un mit...acum sincer nu stiu ce sa zic:-/ eu cand am fost la ginecolog si i-am zis ca vreau primul lucru care m-a intrebat a fost: banueisc ca nu vrei din-alea sa te ingrase;))...da, sa stii tu, foarte accesibil...ar trebui sa intreb si eu ginec. de ele :D

Stefanie 30 iul 2011 20:30:56

Re: Anticonceptionalele Artizia
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 742457)

eu am auzit ca mitul asta cu ingrastul din cauza pastilelor este doar un mit...acum sincer nu stiu ce sa zic:-/ eu cand am fost la ginecolog si i-am zis ca vreau primul lucru care m-a intrebat a fost: banueisc ca nu vrei din-alea sa te ingrase;))...da, sa stii tu, foarte accesibil...ar trebui sa intreb si eu ginec. de ele :D

Asta citisem si eu ,cum ca e un mit .Chiar am intrebat-o pe doctorita de la planning care e treaba cu ingrasatul .I-am povestit ce am patit cu anticonceptionalele anterioare si mi-a zis :pai daca ai probleme cu luatul in greutate de la pastilute iti dau niste ac cu o concentratie mai mica de hormoni .Cu cat concentratia de hormoni e mai mare cu atat poate sa apara pofta de mancare si asa iei kilograme in plus :(


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:59:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO