forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Anticonceptionalele Yaz (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/anticonceptionalele-yaz-7373.html)

andra_aly 09 ian 2011 14:36:48

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
Multumesc de raspuns. si eu am citit si am auzit asta. dar parca tot sunt putin:-s restul care venea unde se duce?:-s:-/ STIU:imi pun o mie si o suta de intrebari:P

dara 10 ian 2011 10:31:17

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
Pai nu exista o cantitate prestabilita in corp, ea se genereaza in fiecare luna de la zero, la menstruatie se expulzeaza celulele endometriale in plus, care ar fi fost gata pentru sarcina, dar sarcina nu a aparut. In timpul lunii fara AC hormonii dicteaza ingrosarea endometrului. Sub AC corpul nu se mai pregateste lunar pentru sarcina, endometrul e mai subtire, nu mai este la fel de mult de eliminat. AC asigura un mediu hormonal stabil, in care tot aparatul reproductiv cam ia pauza, pentru ca nu la toata lumea functioneaza bine, ci la unele persoane functioneaza cam dereglat, cu simptomele de rigoare daca nivelurile de hormoni sunt prea sus sau prea jos.

andra_aly 10 ian 2011 11:52:15

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
Multumesc de raspuns:) M-am mai lamurit. scurt si la subiect;) >:D<

dara 11 ian 2011 02:18:50

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 467256)
Multumesc de raspuns:) M-am mai lamurit. scurt si la subiect;) >:D<

Am scris greoi, dar pt mine era de dimineata :)

Cand iei AC, corpul nu se mai pregateste lunar pt. sarcina, nu mai ingroasa endometrul si atunci la menstruatie nu prea ai ce sa elimini (ai endometru subtire, nu ingrosat cu 'exces' care trebuie eliminat).

Yaz au totusi doza de hormoni foarte foarte mica, si de-asta daca in mod exceptional iti dispare cumva de tot menstruatia, tre' sa te duci sa-ti prescrie altele, sa-ti revina, dar cat nu dispare de tot, e ok.

andra_aly 18 ian 2011 15:03:51

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
Citat:

Anterior postat de dara (Post 468745)


Am scris greoi, dar pt mine era de dimineata :)

Cand iei AC, corpul nu se mai pregateste lunar pt. sarcina, nu mai ingroasa endometrul si atunci la menstruatie nu prea ai ce sa elimini (ai endometru subtire, nu ingrosat cu 'exces' care trebuie eliminat).

Yaz au totusi doza de hormoni foarte foarte mica, si de-asta daca in mod exceptional iti dispare cumva de tot menstruatia, tre' sa te duci sa-ti prescrie altele, sa-ti revina, dar cat nu dispare de tot, e ok.

Stai linistita, am inteles:) ITI MULTUMESC:)
Sunt imediat la jumatatea celui de-al 2lea blister si pot sa zic ca e totul ok:)
Deocamdata nu am avut pofte nebune cum ziceau alte fete sau sa ma umflu...etc. nici dureri de cap.
Sunt multumita, dar nu ma laud prea tare ca nu se stie niciodata:))
Incrucisez degetele, pentru orice eventualitate#:-s

dara 19 ian 2011 14:26:47

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
E bine, ca uneori dureaza adaptarea organismului intre 1 si 3 luni, abia dupa 3 luni e bine sa testezi alt tip daca nu ti se potrivesc vreunele. Nici eu nu m-am umflat si nu mi-a crescut pofta de mancare de la Yaz, cred eu ca si pt. ca-s mai slabe. Ca la Microgynon imi crescuse nitel pofta de mancare.

MVanessa 24 ian 2011 01:43:39

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
Buna seara.;;)
Tot citeam pe toate forumurile din Ro despre anticonceptionalele YAZ!x-(
Nu de alta dar in momentul de fata si eu folosesc si ma simt exact ca o drogata!8-}
Nu ca as vrea sa sperii pe cineva, din contra toate femeie care folosesc ar trebui sa stie de reactiile adverse!
Ca sa spun mai pe scurt : greata, lesin, palpitatii la inima, ingrosarea sangelui...cam asta am patit eu de la ele...ca sa nu spun atunci cand am incercat sa fumez o tigare ce s-a intamplat!
NU inteleg de ce in romania le face atata reclama! (Anticonceptionalele 1 in SUA acum in Romania)!#-oVoi stiti cum sunt privite aceste AC in STATE?:-o:-o:-o
Stiti cate femei au murit din cauza lor? Stiti cate milioane de cutii au fost retrase de pe piata? Stiti cate firme dau in judecata firma care le fabrica ? NU?:( Atunci intrati pe google si dati un search la "YAZ RECALL" si o sa vedeti. Am scris asta sperand ca sa nu ajunga si alte femei in situatia mea! :(
Numa bine si sanatate >:D<

andra_aly 27 ian 2011 12:14:52

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
Citat:

Anterior postat de MVanessa (Post 489716)
Buna seara.;;)
Tot citeam pe toate forumurile din Ro despre anticonceptionalele YAZ!x-(
Nu de alta dar in momentul de fata si eu folosesc si ma simt exact ca o drogata!8-}
Nu ca as vrea sa sperii pe cineva, din contra toate femeie care folosesc ar trebui sa stie de reactiile adverse!
Ca sa spun mai pe scurt : greata, lesin, palpitatii la inima, ingrosarea sangelui...cam asta am patit eu de la ele...ca sa nu spun atunci cand am incercat sa fumez o tigare ce s-a intamplat!
NU inteleg de ce in romania le face atata reclama! (Anticonceptionalele 1 in SUA acum in Romania)!#-oVoi stiti cum sunt privite aceste AC in STATE?:-o:-o:-o
Stiti cate femei au murit din cauza lor? Stiti cate milioane de cutii au fost retrase de pe piata? Stiti cate firme dau in judecata firma care le fabrica ? NU?:( Atunci intrati pe google si dati un search la "YAZ RECALL" si o sa vedeti. Am scris asta sperand ca sa nu ajunga si alte femei in situatia mea! :(
Numa bine si sanatate >:D<

Acum sincera sa fiu nici nu stiu ce sa cred:-/ e drept ca eu le iau de 1 luna jumate. adica mai am 9 zile si termin al 2lea blister. pana acum nu pot sa zic ca am avut dureri de cap sau greturi. doar ca m-au durut piciorele cateodata:-/ dar nu pot spune ca sunt neaparat de vina Ac. pentru ca sufar de reumatism deci...:-/ ce-i drept nu fumez. si stiu ca si acesta e un lucru important.
E drept si ca depinde de organism...nu sunt toate la fel. gandeste-te ca sunt fete care iau diane35 si este chiar o bomba dar pentru unele sunt bune si nu au nimic de la ele. Tu de cand le iei? Cine ti le-a prescris? ai facut ceva analize?

MVanessa 28 ian 2011 02:28:18

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
SAlut:)
Eu le-am luat 2 luni, mai mult nu am putut!:(
Am analizele facute, sunt bune...aici nici nu se pune problema, eu ma duc la gincolog o data la 2 luni.;;)
Bineineles ca nu le-am luat asa de capul meu, ginecologul meu le-a recomandat.
Ceea ce mi-sa intamplat mie e nimic!#:-s
In America sunt la televizor ANTI-RECLAME pt YAZ.!! Am scris si mai sus, au murit mii de femei din cauza lor, sunt cazuri reale! Da-i si tu pe google si scrie YAZ, atat! Si ai sa ramai surprinsa..
Majoritatea au ramas cu picioare umflate si varice. pt ca aceste pastile ingroasa sangele si produc cheaguri de sange! Sau au facut embolie pulmonara...etc etc
Si acum este procesul deschis de catre mii de femei contra producatorului..
Cred ca e dreptul fiecarei femei sa stie ce foloseste nu?

andra_aly 28 ian 2011 13:09:25

Re: Anticonceptionalele Yaz
 
Da, am citit si eu unele chestii:-s acum sincera sa fiu nu stiu ce sa fac.. le-as intrerupe, dar ma duc la ginecolog si ce ii zic? vreau sa le schimb dar nu am nici o reactie adversa? atat, ma mai deranjeaza putin piciorul dar nu e grav. adica simt ca niste furnicaturi:-/ binenteles, nu mereu...
Apoi daca le schimb si imi da altele de la care te miri cum ma simt?
cred atunci ca ar fi mai bine sa nu mai iau:-/


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:07:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO