forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Cand ne spalam pe dinti? (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/cand-ne-spalam-dinti-1503.html)

Slabuta 06 oct 2009 18:07:14

Cand ne spalam pe dinti?
 
Am o mare dilema legata de spalatul dintilor, si anume:

eu ma spal pe dinti imediat dupa ce iau micul dejun, niciodata inainte, sunt de parere, ca dupa ce pap e mai eficient spalatul, nu mai ramane papa in gura.

iubi zice ca nu fac bine, trebuie sa ma spal inainte de a manca, pentru ca peste noapte in gura se acumuleaza nu stiu ce bacterii si care trebuie spalate, pana sa mananc....

poate ma lamureste si pe mine cineva :) voi cand va spalati pe dinti? si daca stiti ceva de bacteriile alea...?

skiny katy 06 oct 2009 18:27:10

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
pai uite Slabuto,un profesor de-al meu recomanda de 3 ori pe zi:dimineata la trezire,la pranz dupa masa si seara inainte de culcare(sau dimineata plus seara si dupa mese sa folosim apa de gura)sper ca te-am lamurit nitel :Deu din pacate nu ma tin mereu de sfatul asta>:D<

mishutza 06 oct 2009 18:27:19

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Mie mi se pare logic sa te speli dupa,sau eventual si inainte si dupa,dar nici intr-un caz doar inainte:D

Laura 06 oct 2009 18:44:08

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
si eu stiu tot asa...trebuie sa te spleli pe dinti dimineata inainte de micul dejun...neaparat inainte de mucul dejun...eu asa fac...si daca intr-o zi nu ma spal inainte, mancarea nici nu are acelasi gust......aveam o matusa care in fiecare dimineata lua in gura o lingurita de zahar si o tinea 1-2 minute......(spunea ca un doctor i-a recomandat asta....in stomac si pe esofag...precum si in gura in timpul noptii se aduna ceva bacterii care trebuie date afara dimineata)......pe urma il scuipa si se spala pe dinti....toate bacteriile se adunau la dulce si le da afara....asa imi zicea ea ca i-a explicat medicul ala......acum nu stiu nici eu cat de eficient era dar mie mi se pare ca inainte de micul dejun e bine sa ne spalam pe dinti;)

Slabuta 06 oct 2009 19:09:41

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 38439)
si eu stiu tot asa...trebuie sa te spleli pe dinti dimineata inainte de micul dejun...neaparat inainte de mucul dejun...eu asa fac...si daca intr-o zi nu ma spal inainte, mancarea nici nu are acelasi gust......aveam o matusa care in fiecare dimineata lua in gura o lingurita de zahar si o tinea 1-2 minute......(spunea ca un doctor i-a recomandat asta....in stomac si pe esofag...precum si in gura in timpul noptii se aduna ceva bacterii care trebuie date afara dimineata)......pe urma il scuipa si se spala pe dinti....toate bacteriile se adunau la dulce si le da afara....asa imi zicea ea ca i-a explicat medicul ala......acum nu stiu nici eu cat de eficient era dar mie mi se pare ca inainte de micul dejun e bine sa ne spalam pe dinti;)


laura ceva asemanator am auzit si eu...
bunica lua o lingura de ulei in gura si o "mesteca" asa pana devenea uleiul alb spuma si il scuipa, cica era foarte toxic, daca il inghiteai mureai:-s

Laura 06 oct 2009 19:13:52

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
deci ceva adevar e in aceste obiceiuri:-/...eu raman la obiceiul meu....inainte de micul dejun ma spal pe dinti....asa are gust mult mai bun mancarica:)

nicol30 06 oct 2009 19:17:32

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
stati sa-mi revin intre timp ca mi-au dat lacrimile.....citeam si nu-mi venea sa cred de bunica ta cu uleiul....am vrut sa zic ceva cu voce tare, bausem si putine ceai inainte si asa de rau m-am innecat....cred ca a luat-o pe strada cealalta a gatlejului :)):)):))....
si ce gust o fii avand uleiul ala in gura :-/:-/:-/.....brrrrrrr.........

eu zic asa....dimineata prima data la baita si ne facem toaleta printre care si spalatul dintilor, apoi la amiaza cine poate :P si seara neaparat inainte de culcare

mishutza 06 oct 2009 19:17:36

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Laura,si dupa mic dejun nu te mai speli?

mishutza 06 oct 2009 19:20:11

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Slabuto,de murit nu mureai sigur,dar curatat sigur erai.Se face chestia in principiu cu ulei de masline,nush ce proprietati poate avea uleiul de floarea soarelui.Dar poate are si nu stiu.Dar cu ulei de masline se face sigur,asa cum e recomandat in bolile de ficat si de bila,in principal impotriva pietrelor la bila sa bei o gura de ulei de masline dimineata.Cu vreo 3 picaturi de zeama de lamaie,pt cei carora li se face greata.Si functioneaza.Testat pe pielea mea:DSau pe ficatul meu mai bine zis

Laura 06 oct 2009 19:28:47

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 38454)
Laura,si dupa mic dejun nu te mai speli?

dupa micul dejun nu ma mai spal pe dinti...folosesc doar apa de gura...si ma mai spal seara dupa cina........nu stiu cat de bine e...:-/


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:19:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO