forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Cand ne spalam pe dinti? (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/cand-ne-spalam-dinti-1503.html)

Slabuta 06 oct 2009 18:07:14

Cand ne spalam pe dinti?
 
Am o mare dilema legata de spalatul dintilor, si anume:

eu ma spal pe dinti imediat dupa ce iau micul dejun, niciodata inainte, sunt de parere, ca dupa ce pap e mai eficient spalatul, nu mai ramane papa in gura.

iubi zice ca nu fac bine, trebuie sa ma spal inainte de a manca, pentru ca peste noapte in gura se acumuleaza nu stiu ce bacterii si care trebuie spalate, pana sa mananc....

poate ma lamureste si pe mine cineva :) voi cand va spalati pe dinti? si daca stiti ceva de bacteriile alea...?

skiny katy 06 oct 2009 18:27:10

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
pai uite Slabuto,un profesor de-al meu recomanda de 3 ori pe zi:dimineata la trezire,la pranz dupa masa si seara inainte de culcare(sau dimineata plus seara si dupa mese sa folosim apa de gura)sper ca te-am lamurit nitel :Deu din pacate nu ma tin mereu de sfatul asta>:D<

mishutza 06 oct 2009 18:27:19

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Mie mi se pare logic sa te speli dupa,sau eventual si inainte si dupa,dar nici intr-un caz doar inainte:D

Laura 06 oct 2009 18:44:08

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
si eu stiu tot asa...trebuie sa te spleli pe dinti dimineata inainte de micul dejun...neaparat inainte de mucul dejun...eu asa fac...si daca intr-o zi nu ma spal inainte, mancarea nici nu are acelasi gust......aveam o matusa care in fiecare dimineata lua in gura o lingurita de zahar si o tinea 1-2 minute......(spunea ca un doctor i-a recomandat asta....in stomac si pe esofag...precum si in gura in timpul noptii se aduna ceva bacterii care trebuie date afara dimineata)......pe urma il scuipa si se spala pe dinti....toate bacteriile se adunau la dulce si le da afara....asa imi zicea ea ca i-a explicat medicul ala......acum nu stiu nici eu cat de eficient era dar mie mi se pare ca inainte de micul dejun e bine sa ne spalam pe dinti;)

Slabuta 06 oct 2009 19:09:41

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 38439)
si eu stiu tot asa...trebuie sa te spleli pe dinti dimineata inainte de micul dejun...neaparat inainte de mucul dejun...eu asa fac...si daca intr-o zi nu ma spal inainte, mancarea nici nu are acelasi gust......aveam o matusa care in fiecare dimineata lua in gura o lingurita de zahar si o tinea 1-2 minute......(spunea ca un doctor i-a recomandat asta....in stomac si pe esofag...precum si in gura in timpul noptii se aduna ceva bacterii care trebuie date afara dimineata)......pe urma il scuipa si se spala pe dinti....toate bacteriile se adunau la dulce si le da afara....asa imi zicea ea ca i-a explicat medicul ala......acum nu stiu nici eu cat de eficient era dar mie mi se pare ca inainte de micul dejun e bine sa ne spalam pe dinti;)


laura ceva asemanator am auzit si eu...
bunica lua o lingura de ulei in gura si o "mesteca" asa pana devenea uleiul alb spuma si il scuipa, cica era foarte toxic, daca il inghiteai mureai:-s

Laura 06 oct 2009 19:13:52

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
deci ceva adevar e in aceste obiceiuri:-/...eu raman la obiceiul meu....inainte de micul dejun ma spal pe dinti....asa are gust mult mai bun mancarica:)

nicol30 06 oct 2009 19:17:32

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
stati sa-mi revin intre timp ca mi-au dat lacrimile.....citeam si nu-mi venea sa cred de bunica ta cu uleiul....am vrut sa zic ceva cu voce tare, bausem si putine ceai inainte si asa de rau m-am innecat....cred ca a luat-o pe strada cealalta a gatlejului :)):)):))....
si ce gust o fii avand uleiul ala in gura :-/:-/:-/.....brrrrrrr.........

eu zic asa....dimineata prima data la baita si ne facem toaleta printre care si spalatul dintilor, apoi la amiaza cine poate :P si seara neaparat inainte de culcare

mishutza 06 oct 2009 19:17:36

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Laura,si dupa mic dejun nu te mai speli?

mishutza 06 oct 2009 19:20:11

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Slabuto,de murit nu mureai sigur,dar curatat sigur erai.Se face chestia in principiu cu ulei de masline,nush ce proprietati poate avea uleiul de floarea soarelui.Dar poate are si nu stiu.Dar cu ulei de masline se face sigur,asa cum e recomandat in bolile de ficat si de bila,in principal impotriva pietrelor la bila sa bei o gura de ulei de masline dimineata.Cu vreo 3 picaturi de zeama de lamaie,pt cei carora li se face greata.Si functioneaza.Testat pe pielea mea:DSau pe ficatul meu mai bine zis

Laura 06 oct 2009 19:28:47

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 38454)
Laura,si dupa mic dejun nu te mai speli?

dupa micul dejun nu ma mai spal pe dinti...folosesc doar apa de gura...si ma mai spal seara dupa cina........nu stiu cat de bine e...:-/

Rusu Laura 07 oct 2009 13:32:38

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
in gura se gasesc tot timpul bacterii!!!!! chiar si dupa ce te speli pe dinti mai sunt unele bacterii ce isi fac veacul pe acolo:))
in mod normal daca te speli seara pe dinti,inainte de culcare, pe dimineata nu e nicio problema daca te speli dupa mancare, e chiar indicat! doar ca e important sa stiti un lucru: niciodata sa nu va spalati pe dinti imediat dupa ce ati consumat dulce, asteptati macar 15 minunte! deoarece face mai mult rau atacand smaltul dintilor (asa zic ultimele studii si asa ni s-a spus la facultate, eu fiind la medicina dentara)
alt lucru important este sa nu insistati foarte tare cu periuta pentru ca se poate leza smaltul, nu folositi periute tari niciodata ca nu e bine!
si cel mai recomandat ar fi ca un periaj sa nu tina mai mult de 3 min!!!!!!! pentru ca nici extremele nu sunt bune, adica nimeni nu spune sa fi disperat cu spalatul pe dinti ca nici asta nu face bine! cel mult de 3 ori/zi si maxim 3 minute/periaj!!!!!!!!! (inca o data repet : va spun ce aflu la facultate)

Rusu Laura 07 oct 2009 13:42:36

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
si inca ceva: multa lume zice ca e foarte bine sa folosesti si apa de gura dupa periaj, dar atentie ce apa de gura ca unele sunt asa puternice ca va produc arsuri!!!!

anuk 07 oct 2009 13:47:12

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Hello!
Ca sa vezi ca se poate isca o discutie pe marginea oricarui subiect...
Dimineata eu procedez asa:de obicei,deindata ce intru in baie iau o gura de apa si imi tot clatesc dintii,dupa care o arunc.Apoi iau alta si tot asa,pana termin ce am de facut in baie.
De spalat, ma spal dupa fiecare masa principala si inainte de -a iesi din casa.
se intampla sa ma spal si inainte de micul,daca simt nevoia.
Dintii mei::D :))

Rusu Laura 07 oct 2009 16:06:03

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de anuk (Post 38627)
Hello!
Ca sa vezi ca se poate isca o discutie pe marginea oricarui subiect...
Dimineata eu procedez asa:de obicei,deindata ce intru in baie iau o gura de apa si imi tot clatesc dintii,dupa care o arunc.Apoi iau alta si tot asa,pana termin ce am de facut in baie.
De spalat, ma spal dupa fiecare masa principala si inainte de -a iesi din casa.
se intampla sa ma spal si inainte de micul,daca simt nevoia.
Dintii mei::D :))

fata silitoare!:)

huhu 09 oct 2009 18:27:38

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
eu ma spal si before si after breakfast, dar ma spal si in timpul zilei cand simt ca vreau sa mananc in disperare - si trec toate poftele :P

Trixy26 01 oct 2010 20:36:34

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Eu ma spal pe dinti cand ma scol ,apoi dupa ce iau micul dejun ,apoi dupa fiecare masa , am citit undeva (nu mai tin minte unde) ca e indicat sa te speli pe dinti dupa fiecare masa si sunt 2 motive - unul ca ai terminat de mancat si ii transmiti creierului ca ai terminat cu mancatul si al doilea - din politete (ca nu e frumos sa razi si sa ai morcovi s au cine stie ce printre dinti ) . :D Daca nu poti sa te speli pe dintii (ca esti la munca s au din alt motiv , e indicat macar sa te clatesti bine cu apa) Eu am o mini periuta de dinti si o mini pasta intotdeauna in geanta . ;;)

Apache 08 oct 2010 08:32:32

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Eu iti recomand sa te speli bine si corect pe dinti seara inainte de culcare, pentru ca noaptea intradevar se dezvolta diverse bacterii, dar asta in special in cazul in care nu te speli pe dinti inainte de culcare, eventual foloseste si ata dentara ca sa previi si cariile dintre dinti.
Iar dimineata iti recomand ca dupa ce te trezesti iti clatesti bine gura, de cateva ori, cu apa, eventual fa si putina gargara, sau o data dar bine cu apa de gura, iar spalatul de dinti dupa masa. Bine poti sa te speli pe dinti cand te trezesti si sa te clatesti bine dupa ce mananci, dar eu una prefer si folosesc prima varianta.
Am fost la stomatolog de curand si mi-a spus ca cel mai important periaj e cel pe care il facem inainte sa ne culcam, pentru ca atunci se dezvolta si cariile si bacteriile, deoarece cand dormim in cavitatea bucala este un mediu propice pentru ele. Iar ca dimineata ne spalam pe dinti mai mult pentru inviorare, dar imi recomanda sa imi clatesc gura cu apa dupa ce ma trezesc.

cathy 12 oct 2010 10:02:58

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 38433)
Am o mare dilema legata de spalatul dintilor, si anume:

eu ma spal pe dinti imediat dupa ce iau micul dejun, niciodata inainte, sunt de parere, ca dupa ce pap e mai eficient spalatul, nu mai ramane papa in gura.

iubi zice ca nu fac bine, trebuie sa ma spal inainte de a manca, pentru ca peste noapte in gura se acumuleaza nu stiu ce bacterii si care trebuie spalate, pana sa mananc....

poate ma lamureste si pe mine cineva :) voi cand va spalati pe dinti? si daca stiti ceva de bacteriile alea...?


Eu ma spal inainte de micul dejun si dupa micul dejun folosesc apa de gura...O folosesc pe cea de la colgate si sunt f multumita de ea... Este adevarat ce ti-a spus iubitul tau...

Vuvuzela 29 aug 2011 10:23:15

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Eu ma spal inainte de micul dejun si seara, dupa cina. Nu pot sa mananc dimineata daca nu ma spal pe dinti inainte.

sandra24 30 ian 2012 16:56:57

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Cand ma trezesc ..direct fuga la baie si spalat,inclusiv pe dinti...inainte de culcare la fel..in rest ,in timpul zilei ma ajuta guma de mestecat..foarte rar m-am spalat dupa-amiaza:D

aussie_girl 30 ian 2012 19:37:42

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
ha!! ne spalam pe dinti dupa fiecare masa principala. Mai trebuie sa ne spalam si dupa ce bem cafeaua sau ceaiul verde/negru(petele de pe dinti se formeaza de la cafea si de la ceai negru!!!)

Flossul se foloseste de doua ori pe zi..(asa spun dentistii)..eu una il folosesc doar seara. Apa de gura ..seara si dimineata!

Curatatul dintilor la dentist la fiecare 3 luni. Se face la 6 luni..dar hey..eu una am un plan foarte bun de la serviciu si totul e inclus..ca urmare il folosesc!

In partea de lume unde eu traiesc se pune un foarte mare accent pe intretinerea danturii/gurii.

jessik 30 ian 2012 20:03:43

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
ai mare dreptate.. pt ca e fff scump.. daca nu ai beneficii de la servici..'
numai anul trecut am dat 1500 $ pe masele. am avut probleme mari.. plus scos de masele.. nu stiu dc s-au stricat atata de cand am venit aici..
e f bine de folosit si ata dentara..
eu folosesc mereu dupa ce mananc carne..
iar de spalat pe dinti.. recunosc ca mai uit seara..in schimb nu uit cand plec undeva....
apropo de smalt.. fructele.. sau chestiile acide afecteaza.. daca simtit durere si sunt sensibili dupa fructe mancati branza.. regleaza ph=ul

OtiliaIon 31 ian 2012 02:30:40

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Interesant subiect, nici nu banuiam ce pareri diferite or sa reiasa

De spalat pe dinti dimineata ma spal intotdeauna dupa ce mananc.

Mi s-a intamplat sa poftesc la ceva dupa ce m-am spalat pe dinti si nu mi-a placut gustul mancarii. cred totusi ca e vorba doar de obisnuinta.

Apoi ma spal la amiaza si seara dupa mesele principale. Dupa clatesc cu apa de gura. (am set la serviciu adus special)

Ata dentara o folosesc o data pe zi, seara, dupa spalatul pe dinti si inainte de clatitul cu apa de gura. Ma mir de fiecare data ce putea sa-mi ramana intre dinti daca nu o foloseam.

Ideea e ca in felul asta primesc numai complimente de la stomatologul si ortodentul meu legat de igiena dentara. De-as fi fost asa mereu, dar te destepti numai dupa ce ai probleme..

Legat de dinti, daca aveti probleme cu o masea si trebuie scoasa alegeti ca solutie implantul, asa zisa punte nu inseamna decat stricarea altor doi dinti = 3 implanturi aproape obligatorii in viitor.

De asemenea nu stati cu dinte/dinti lipsa, dintii migreaza si va treziti cu tot felul de probleme: bruxism, fracturi, care sunt foarte foarte scumpe si greu de rezolvat.

pop corina 31 ian 2012 18:38:26

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
E recomandat sa te speli pe dinti dupa fiecare mincare !Inca nu am cunoscut pe nimeni sa o faca !Eu si copii ne spalam dimineata dupa MD inainte de a merge la scoala si seara , inainte de culcare ! Cel mai periculos e sa ramiie mincare intre dinti peste noapte

valeriaheres 02 feb 2012 07:15:26

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Inainte de micul dejun obligatoriu, daca urmeaza sa plec undeva atunci spal dintii din nou si seara inainte de culcare iarasi obligatoriu., sau folosesc o clatire cu apa de gura dupa ce am dat cu periuta fara pasta.

Andra D 03 feb 2012 11:51:32

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Eu cand ma trezesc iau periuta electrica si frec putin dintii si limba (cu spatele periutei) doar cu apa.. sa limpezesc gura..si sa scap de bacteriile alea depuse peste noapte...

nu imi place deloc sa ma spal pe dinti cu pasta inainte de mancare..ca apoi mancarea nu mai are gust..

si dupa ce mananc si beau cafeaua, ma spal normal pe dinti, cu pasta de dinti.

oricum.. dintii mei sunt f naspa..galbeni.. slabi.. urati... am incercat multe sa-i "tratez" dar asa i-am mostenit... :(

WhiteAngel 10 feb 2012 00:29:08

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
pai depinde de chef :)) nu am o regula ;))
depinde si daca ma duc la toaleta imediat cum ma trezesc (se intampla sa am dimineti cand nu ma duc) .. si daca vina apa calda repede ;))
cred ca in ultimul timp s`a intamplat sa ma spal inainte de MD :D

oniram 11 feb 2012 15:40:03

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 38433)
Am o mare dilema legata de spalatul dintilor, si anume:

eu ma spal pe dinti imediat dupa ce iau micul dejun, niciodata inainte, sunt de parere, ca dupa ce pap e mai eficient spalatul, nu mai ramane papa in gura.

iubi zice ca nu fac bine, trebuie sa ma spal inainte de a manca, pentru ca peste noapte in gura se acumuleaza nu stiu ce bacterii si care trebuie spalate, pana sa mananc....

poate ma lamureste si pe mine cineva :) voi cand va spalati pe dinti? si daca stiti ceva de bacteriile alea...?

Si cand te trezesti si dupa ce ai mancat. E mai corect!

vio30 12 feb 2012 12:04:05

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
dc tot veni vorba de acest subiect,am si eu o intrebare:cum convingem copiii sa se spele mai des pe dinti?????al meu are oroare....!!am cuMparat periute sofisticate ,pasta nu stiu de care....degeaba,minunea tine 2 zile in general,si iar o i-a la neglizat!trebuie sa stau cu ochii pe el ca pe butelie,si cu toate amenintarile,si motivele ca ''trebuie''.......DEGEABA!ASA SUNT SI COPIII VOSTRI?

vio30 12 feb 2012 12:08:02

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 38449)
laura ceva asemanator am auzit si eu...
Bunica lua o lingura de ulei in gura si o "mesteca" asa pana devenea uleiul alb spuma si il scuipa, cica era foarte toxic, daca il inghiteai mureai:-s

este adevarat,asta cu ''cura de ulei'',pt o am si eu intr-o carte!!!uleiul trebuie sa fie neaparat de masline si se tine 5 minute dupa ceas in gura!nu se inghite nici un strop!este o cura de''detoxifiere'',......se pare!!!!:-*

Deliutza 14 feb 2012 10:39:32

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Eu ma spal inainte de micul dejun, cand ma spal si pe ochi si pe fata, apoi pap si dupa ma spal cu apa de gura.La pranz nu am cum deoarece sunt la facultate. Seara spal dintisorii normal, inainte de culcare, nicidecum dupa ce mananc, pentru ca mi se pare ca imi lasa un gust ciudat in gura. Asta fac eu, nu zic ca ar fi bine :-)

WhiteAngel 14 feb 2012 14:24:38

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de vio30 (Post 935154)
dc tot veni vorba de acest subiect,am si eu o intrebare:cum convingem copiii sa se spele mai des pe dinti?????al meu are oroare....!!am cuMparat periute sofisticate ,pasta nu stiu de care....degeaba,minunea tine 2 zile in general,si iar o i-a la neglizat!trebuie sa stau cu ochii pe el ca pe butelie,si cu toate amenintarile,si motivele ca ''trebuie''.......DEGEABA!ASA SUNT SI COPIII VOSTRI?

pai nu le e frica de dentist? ai putea incerca varianta asta ..
iar daca au probleme cu dintii .. carii sau altceva .. ii duci la dentist si acolo vor vedea ca au de suferit :P poate pe viitor vor fi mai constienti :D

oniram 15 feb 2012 08:57:13

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 938319)
pai nu le e frica de dentist? ai putea incerca varianta asta ..
iar daca au probleme cu dintii .. carii sau altceva .. ii duci la dentist si acolo vor vedea ca au de suferit :P poate pe viitor vor fi mai constienti :D

NUUUUUU, nu e bine sa iti speri copiii. E crunt sa cresti cu temeri atat de mari. Mai bine ii explici cu rabdare de nenumarate ori (pana cand se obisnuieste cu comportamentul de a se spala pe dinti) ca daca se spala se ingrijeste. Poti face referire la papusile ei sau la masinile lui care trebuie spalate sa fie curate si frumoase si ca si papusile se spala pe dinti si ca si masinile sunt duse la curatat regulat. Asa si noi trebuie sa ne spalam pe dintisori ca sa putem rontzai cu ei tot ce ne place (pufuleti, daca aceia ii plac copilului, sau biscuiti). Deci NO WAY sa ii ameninti cu dentistul. Poate chiar va fi nevoit sa faca vizite dese la el si cand va fi mare si va ramane cu aceasta teama ce se putea evita cu rabdare si iubire si intelegere si istetime.
SUCCES!

vio30 15 feb 2012 21:02:59

Re: Cand ne spalam pe dinti?
 
Citat:

Anterior postat de oniram (Post 939316)
NUUUUUU, nu e bine sa iti speri copiii. E crunt sa cresti cu temeri atat de mari. Mai bine ii explici cu rabdare de nenumarate ori (pana cand se obisnuieste cu comportamentul de a se spala pe dinti) ca daca se spala se ingrijeste. Poti face referire la papusile ei sau la masinile lui care trebuie spalate sa fie curate si frumoase si ca si papusile se spala pe dinti si ca si masinile sunt duse la curatat regulat. Asa si noi trebuie sa ne spalam pe dintisori ca sa putem rontzai cu ei tot ce ne place (pufuleti, daca aceia ii plac copilului, sau biscuiti). Deci NO WAY sa ii ameninti cu dentistul. Poate chiar va fi nevoit sa faca vizite dese la el si cand va fi mare si va ramane cu aceasta teama ce se putea evita cu rabdare si iubire si intelegere si istetime.
SUCCES!

ai idee buna!!!cu masinutele!!!e chiar ok!oricum am noroc ca nu-i frica de dentist,e curajos!dc are vreo durere cat de mica de dinti,ma intreaba cd mergem la dentist!:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:49:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO