forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Clisma???!!! (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/clisma-2302.html)

Laura 16 ian 2010 21:51:58

Clisma???!!!
 
Fetelor am tot citit pe net multe articole in care se spunea despre efectele benefice ale clismei.
Citat:

Este deja bine-cunoscut faptul ca 70% din imunitate este data de intestine. Iar daca activitatea acestora este dereglata, va avea de suferit si eficienta sistemului imunitar. Irigatia colonului ajuta la eliminarea toxinelor si deseurilor din organism, la iindepartarea simptomelor neplacute cauzate de indigestie (dureri abdominale, balonare, senzatie de voma), la combaterea insomniilor, a starilor de nervozitate, favorizeaza absorbtia vitaminelor si mineralelor, regleaza greutatea corporala. Toxinele din intestin conduc la imbolnavire Atunci cand suferi de constipatie sau cand organismul da semne de oboseala (te simti fara vlaga, apatic, irascibil), poti apela la "curatareai intestinului gros. Intarzierea digestiei si a eliminarii deseurilor iimpiedica organismul sa elimine iin iintregime resturile alimentare de pe peretii tubului digestiv.
De retinut! Clisma este indicata nu doar pentru tratarea diverselor afectiuni, ci si persoanelor sanatoase care doresc sa previna iimbolnavirea. O cura de 7-10 zile facuta o data la sase luni va aduce beneficii importante starii de sanatate. In aceasta perioada se va face cate o clisma pe zi sau la doua zile. Pentru iintretinere, dupa iincheierea acestei cure se pot face una-doua clisme pe luna. In caz de constipatie cronica, perioada de cura se va prelungi la 21 de zile, timp iin care se efectueaza o clisma pe zi sau una la doua-trei zile (iin functie de toleranta organismului).
O masura de prevenire si de tratare Irigarea periodica a colonului este recomandata iin afectiuni ale pielii, acnee, furunculoza, boli digestive, litiaza renala si biliara, diabet, infectii ale aparatului uro-genital, infectii ale cailor respiratorii superioare (amigdalita, faringita, guturai, gripa), astm, parazitoze intestinale, tulburari de menstruatie, diaree, constipatie, nevroza, astenie.
.....
am mai vazut si ceva documentare la TV in care se faceau cure de dezintoxicare cu sucuri de fructe si argila, si se faceau clisme in fiecqare zi cu cafea la subiecti..........

voi ce stiti despe asa ceva?....sau ati facut vreodata?doare:-/:-s.....as dori sa aflu mai multe informatii.

lorycel 17 ian 2010 23:35:05

Re: Clisma???!!!
 
Eu am facut, de cateva ori, tot asa citisem pe net k e bine si k ajuta la prevenirea bolilor si am incercat. Mi-am cumparat mai intai de la farmacie o trusa si apoi am urmat instructiunile. La inceput mai ales dak lasi apa sa curga f repede o sa ai o senzatie naspa, sau o sa te doara putin burta, trebuie sa lasi sa curga mai incetul, eu am folosit 1, 5 l de apa, 2 l nu am putut si apoi stai cateva min, eu nu am rezistat mai mult de 5 min si apoi elimini apa. E super senzatia de dupa, te simti foarte usoara si iti da o stare de bine. Merita incercat! >:D<

TheMilady 13 dec 2010 05:31:41

Re: Clisma???!!!
 
clisma cu cafea este foarte buna pt ficat/fiere, eu am incercat si vi-o recomand tuturor!

deadcountess 13 dec 2010 13:09:55

Re: Clisma???!!!
 
"Este deja bine-cunoscut faptul ca 70% din imunitate este data de intestine." :-o

Cum adica? Ce legatura au leucocitele cu intestinul??
Zece zile cu clisma in fiecare zi?
Constipatia cronica necesita tratament, clisma nu e decat o solutie de moment, si nu se face decat cu recomandarea medicului.

Alina82 13 dec 2010 13:27:14

Re: Clisma???!!!
 
Clisma poate fi efectuata doar ocazional. Daca este facuta prea des, epuizeaza intestinul si perturba flora intestinala.
Folosirea frecventa a clismei poate provoca dependenta.
Clisma poate fi periculoasa daca nu este efectuata corespunzator. De aceea trebuie respectate cu strictete instructiunile de folosire a echipamentului pentru clisma. Trusa completa pentru clisma contine: un recipient pentru apa, un tub lung din cauciuc si o canula cu robinet. Trusa pentru clisma poate fi procurata din magazinele de specialitate.
Acestea fiind spuse chiar nu cred k e cazul sa se foloseasca un astfel de procedeu dak nu exista probleme reale si dak nu este recomandata de medic.

TheMilady 13 dec 2010 22:13:11

Re: Clisma???!!!
 
eu imi fac clisma o data la 2 -3 luni nu mai des! deoarece cum a zis colega mai sus distruge flora intestinala, eu va recomand o detoxifiere, prima zi o clisma cu cafea de dimi si seara una cu musetel pt relaxare si dupa 21 de zile folosirea detoxicolon, eu sunt f multumita deja am dat jos jumate de kg doar in 4 zile si fara regim strict!

deadcountess 14 dec 2010 10:26:07

Re: Clisma???!!!
 
Ai vorbit cu un medic despre asta?Ce parere are?

Stefanie 14 dec 2010 11:32:23

Re: Clisma???!!!
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 437236)
"Este deja bine-cunoscut faptul ca 70% din imunitate este data de intestine." :-o

Cum adica? Ce legatura au leucocitele cu intestinul??
Zece zile cu clisma in fiecare zi?
Constipatia cronica necesita tratament, clisma nu e decat o solutie de moment, si nu se face decat cu recomandarea medicului.

Cand e vorba de imunitate nu ne referim doar la leucocite :P
Si referitor la intrebarea ta "Ce legatura au leucocitele cu intestinul??" :La nastere tubul digestiv este steril dupa care intra in contact cu colostrul de la mama (prin laptele matern ).Colostrul acesta contine bacterii care vor coloniza intregul tub digestiv urmand ca apoi hrana sa se diversifice impreuna cu multitudinea de bacterii :P

deadcountess 14 dec 2010 11:39:14

Re: Clisma???!!!
 
Si ce rost are atunci sa elimini acele bacterii? Cu ce ajuta clisma imunitatea???

Stefanie 14 dec 2010 11:46:19

Re: Clisma???!!!
 
Well well cand spui toxine in intestine spui si boala .Spre exemplu ,suferi de constipatie => resturile alimentare de pe peretele intestinului nu mai pot fi eliminate.Ele intra in putrefactie si ajung iar in organism(sange,limfa etc etc )


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:07:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO