forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Cuptorul cu microunde? (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/cuptorul-microunde-4185.html)

andra_aly 16 iun 2010 12:20:28

Cuptorul cu microunde?
 
Buna fetelor. voi ce parere aveti despre cuptorul cu microunde? am citit ca nu prea e sanatos. eu numai de acesta am.:( pentru ca nu am loc de altceva prin bucatarie.
este si cu grill. dar inca nu ma prea pricep cum sa il folosesc:P
voi ce credeti? este sanatos sau nu? macar asa din cand in cand imi pot face ceva de papa in el?:-/ stiti ceva retete?

ali_lumi 16 iun 2010 12:42:34

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 221219)
Buna fetelor. voi ce parere aveti despre cuptorul cu microunde? am citit ca nu prea e sanatos. eu numai de acesta am.:( pentru ca nu am loc de altceva prin bucatarie.
este si cu grill. dar inca nu ma prea pricep cum sa il folosesc:P
voi ce credeti? este sanatos sau nu? macar asa din cand in cand imi pot face ceva de papa in el?:-/ stiti ceva retete?

Si eu am cuptor cu microunde , dar il folosesc doar pt a incalzii. Gen apa pt ceai , supa mancare rece de la frigider, rar decongelez la el.
Nu mi dau seama ce poti face la el :| decat semi preparare sa le incalzesti din cate stiu eu.

andra_aly 16 iun 2010 12:47:47

Re: Cuptorul cu microunde?
 
la alea il mai folosesc si eu. am gasit pe net cateva retete:-/ dar ma intrebam cat de sanatos este. al meu are potiunea grill si o tava- crispy se cheama. dar habar nu am la ce il pot folosi:))
azi am facut niste cartofi taiati marunt si am pus pe ei niste telemea si putin parmezan. au fost buni. dar oare cat de sanatos e:-s

anqutz 16 iun 2010 12:48:43

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Din cate am inteles, functia grill e ok, pt ca sufla aer cald sau ceva de genul.

In rest, parerile sunt ft impartite. Pana la urma multe lucruri sunt cancerigene.

ali_lumi 16 iun 2010 12:51:03

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Pana la urma si noi oamenii sunt un ' time bomb ':))

andra_aly 16 iun 2010 12:51:27

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Ms anca.. deci macar cu grill pot sa il mai folosesc din cand in cand. inca trebuie sa invat. il am de o luna... dar :-/
as fi vrut sa bag mere. sa incerc sa vad ce iasa:P

anqutz 16 iun 2010 13:01:13

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 221255)
Ms anca.. deci macar cu grill pot sa il mai folosesc din cand in cand. inca trebuie sa invat. il am de o luna... dar :-/
as fi vrut sa bag mere. sa incerc sa vad ce iasa:P

Nu stiu daca ies. Eu nu am cuptor cu microunde pt ca mama a fost impotriva.

lory 16 iun 2010 13:01:47

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Eu la fel folosesc cuptorul cu microunde doar pt incalzit mancarica, dezgetat carnea, sau de exemplu cand fac semipreparate cum ar fi : lasagna, pizza.. Dar nu am mai auzit ca ar putea fi daunator (defapt nici nu prea m-am interesat ). In ce sens ar putea fi ? :-s

Sabine_28 16 iun 2010 14:34:15

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 221255)
Ms anca.. deci macar cu grill pot sa il mai folosesc din cand in cand. inca trebuie sa invat. il am de o luna... dar :-/
as fi vrut sa bag mere. sa incerc sa vad ce iasa:P


Andra, eu imi faceam la munca mar copt la microunde...il lasi vreo 3 min si e gata. Iese bun;)
>:D<

LicuriciColorat 16 iun 2010 14:43:18

Re: Cuptorul cu microunde?
 
hello
raspund si eu
cred ca avem cuptor cu micro de vreo 7 ani:-/cam asa
si se pot face destule chestii la el
noi faceam pizza intr-un timp la el sau tata mai facea pilaf(moama ce bun iesea:x)
am incercat eu mere la cuptorul cu micro si sunt oki(daca iti plac merele coapte)
se poate face si chec si pui la grill(parca a facut si tata si a iesit oki):)
noi il folosim si pt a descheta carnea(de exp pieptul de pui daca il descheti nu il mai poti bate:D dar poate fi facut pe gratar sau la cuptor)


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:28:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO