forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/mainile-sus-cine-vrea-se-lase-fumat-2220.html)

Slabuta 13 ian 2010 18:27:32

Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
Vad, zilnic, cum discutati despre dorinta de a va lasa de fumat :)
Este un lucru tare bun si sanatos.

Am creat acest loc ca sa va impartasiti experientele, sa va incurajati una pe alta, si sa scapati de acest obiect, tigara :D

roseadria 13 ian 2010 18:47:07

Re: Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
eu vreau !!!!!

mishutza 13 ian 2010 18:53:19

Re: Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
Sa vreau....sa nu vreau...cred ca nu vreau si nici nu pot.:((:((:((:((:((:((

roseadria 13 ian 2010 18:59:46

Re: Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
hai ma mischutza ca nu se poate asa.....cum sa nu poti? adica m-ai descurajat si pe mine. Pai toti astia care s-au lasat de fumat is mai tari ca noi? sau au neuroni in plus????? e drept ca si mie mi-e frica de faza in care voi fi nervoasa sau va trebui sa gindesc si nu voi mai avea tigara in mina....dar macar am sa incerc......daca nu voi putea.....asta e ............

ali_lumi 13 ian 2010 19:13:25

Re: Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 64099)
Sa vreau....sa nu vreau...cred ca nu vreau si nici nu pot.:((:((:((:((:((:((

Da si eu zic la fel misule :(((

mishutza 13 ian 2010 19:42:16

Re: Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
Mai,deci eu stiu cum e .Ca m-am lasat.Ma rusinez sa spun asta,dar viata mea nu mai avea nici un farmec.Adica a fost ok prima saptamana cand imi era greata de ele.Eu am citit cartea lui Allen Car despre fumat si a functionat.Doar ca si el zicea acolo ca nu stie daca functioneaza pt cei carora le place fumatul.Dar mie imi plece de mor.Cafeluta mea de dimineata cu tigara,mmmmm.Sau cu fetele la o cafea,un suc in oras.
Deci nu eu nu pot si nici nu vreau sa mai incerc.Decamdata.Plus ca m-am ingrasat data trecuta cand m-am lasat ca mancam non stop.Deci deocamdata nu,trebuie sa gasesc o motivatie destul de puternica.Si nu o gasesc,ca la orice am antidotul.Singura mea sansa e cand o sa raman gravida si o sa imi fie rau de moarte si o sa am si o motivatie destul de puternica.
Dar eu sunt aici sa va sustin ca teoria o stiu super bine

juliette 13 ian 2010 19:42:26

Re: Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
Si eu vreau sa ma las...de unde eram asa laudaroasa ieri ca nu am fumat deloc si ca in ultimul timp am fumat doar o tigara maxim doua pe zi, azi am gafat-o am fumat 6 tigari:((:((
Vreau din tot sufletul sa ma las...dar e foarte greu sa scap de obisnuinta...

dorutza 13 ian 2010 20:28:32

Re: Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 64134)
Mai,deci eu stiu cum e .Ca m-am lasat.Ma rusinez sa spun asta,dar viata mea nu mai avea nici un farmec.Adica a fost ok prima saptamana cand imi era greata de ele.Eu am citit cartea lui Allen Car despre fumat si a functionat.Doar ca si el zicea acolo ca nu stie daca functioneaza pt cei carora le place fumatul.Dar mie imi plece de mor.Cafeluta mea de dimineata cu tigara,mmmmm.Sau cu fetele la o cafea,un suc in oras.
Deci nu eu nu pot si nici nu vreau sa mai incerc.Decamdata.Plus ca m-am ingrasat data trecuta cand m-am lasat ca mancam non stop.Deci deocamdata nu,trebuie sa gasesc o motivatie destul de puternica.Si nu o gasesc,ca la orice am antidotul.Singura mea sansa e cand o sa raman gravida si o sa imi fie rau de moarte si o sa am si o motivatie destul de puternica.
Dar eu sunt aici sa va sustin ca teoria o stiu super bine


eu zic ca daca vrei sa ramai gravida, trebuie sa te lasi inainte, sa se curete un pic organismul, si nu numai tu ci si tatal.
adica eu una nici nu vreau sa aud de fumat atunci. nu vreau sa am remuscari daca se inatampla ceva cu bebe doamne feri, sau sa aud de la doctor ca din cauza tigarii
ex. sotia lui varu meu nu s-a lasat de fumat pe timpul sarcinii, le-a rarit doar, si copilul a avut probleme la stomac, nu punea in greutate si a trebuit operat. copil de 1 luna.. si sa-ti zica doctorul in fata ca tu esti de vina pentru asta, n-as putea suporta (chiar daca ar fi sau nu asa, se mai scot si doctorii)

eu inainte sa ma las de tigari nu am zis niciodata ca nu pot, dimpotriva ca o sa ma las oricand numai ca nu vreau , ca-mi place.
ultimele saptamani de fumatoare, am bagat tigari la greu. de pofta .
si abia dupa toate astea m-am hotarat sa ma las. am si uitat cum a fost la inceput:D:D

e greu sa mai incerci dupa ce te-ai apucat din nou de ele. te cred. cartea nu cred ca ar mai da roade a doua oara ca ti sila sa te mai apuci de ea... eu n-am citit cartea deci daca dau gres mai am o sansa :D

ema5288 13 ian 2010 21:40:52

Re: Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
si eu as vrea sa ma las!! totusi e foarte greu si cred ca e lipsa de ambitie la mijloc!! in ultimul timp am reusit sa fumez mai putin!doar 15 tigari/zi fata de normal (sau anormal), cand reuseam uneori sa ajung la 25-30/zi.
cred ca pentru mine asta e cea mai buna metoda, sa scad numarul lor pana se va intampla minunea!! totusi asta necesita mult timp, iar eu as vrea sa nu mai fumez de maine!! si cu toata dorinta mea nu pot sa ma abtin de tot, doar sa le reduc

mishutza 13 ian 2010 21:48:50

Re: Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat
 
Dorutza,eu cred ca nici un medic cu capul pe umeri nu se apuca sa iti spuna ca are copilul nush ce boala din cauza fumatul.Pentru ca singurele chestii demonstrate e ca bebelusul se naste cu o greutate mai mica daca mama este fumatoare.Dar sunt sigura ca constiinta mea de mama nu mi-ar da pace o viata daca copilul ar avea ceva si nu ma refer doar la nastere.Pentru ca bolile date de tigari si mediul in care a trait gravida,modul de viata apar si mai tarziu.
Din pacate exemplele din viata noastra nu cred ca sunt elocvente.Adica prietena mea a fumat cot la cot cu mine toata sarcina.Bebe de 3 kile jumate,perfect sanatos pana acum,cand are 2 ani jumate.Dar asta nu ma face sa zic e ok sa fumez.Pe ca ei au avut noroc nu inseamna ca toti avem.
Si cand o sa ma decid sa ramana gravida cred ca o sa urmez vreo 3 luni cura de dezintoxicare de la Oshawa,ihhiihih.Ca sa ma curat de toxinele in care traiesc pe toate planurile,de la aer,apa pana la mancare.
Dar mai sunt multi ani pana atunci si eu sper sa nu imi mai fie dragi tigarile mai incolo:))
Deci cine vrea sa se lase?Eu va zic sa cititi cartea lui Allen Car,e singura care a functionat in cazul meu.Si chiar nu a fost greu,dimpotriva.Doar ca nu am avut nici un strop de vointa.Poate voi aveti mai multa.>:D<>:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:42:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO