forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Malpraxis (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/malpraxis-10682.html)

mikutzacristina 29 nov 2011 10:32:37

Malpraxis
 
ce parere aveti despre ce se intampla la noi ???
de ex un medic iti grseste o interventie si ajungi din om neom si nu poti face nimic au asigurari
da dai in judecata casa de asigurari
vaiiii te lupti cu morile de vant am sa va povestesc ce am patit eu (daca vreti )

Tzontz 29 nov 2011 10:37:53

re: Malpraxis
 
Citat:

Anterior postat de mikutzocekuray (Post 861753)
ce parere aveti despre ce se intampla la noi ???
de ex un medic iti grseste o interventie si ajungi din om neom si nu poti face nimic au asigurari
da dai in judecata casa de asigurari
vaiiii te lupti cu morile de vant am sa va povestesc ce am patit eu (daca vreti )


Zi Cristina, varsa-ti oful ca asa bagam si noi la cap si vedem ce se intampla in spitalele noastre . Despre cat de protejati de lege suntem in astfel de cazuri imi cam imaginez, dar povestea ta s-ar putea sa depaseasca imaginatia mea.

mikutzacristina 29 nov 2011 11:55:52

re: Malpraxis
 
totul a inceput in 11 ian 2010 cand am fost la dr.Moldovan ionel la consultatie si mia spus ca tre sa ma operez
zis si facut pe 14 ian ma operat din 15-16 rau si rau si am inceput sa ma umflu dureri groaznice faceam podul in pat si nimeni nu mia dat nici macar un calmant asistenta care era de servici a asteptat cateva ore bune sa ii dea un carbune ca cic eram balonata de la ce????
am alertat prin relati pe cineva de la colegiul medicilor si in miez de noape a venit dr.moldovan sa vada ce am a zis ca se intampla sa fac alergie de la ate
el bine mersi a plecat la paris si ca sa nu se vada asta mia schimbat si data operatiei si data externarii
ma externat ca un cimpoi pe data de 21 ian
si a doua zii dimineata cand ma trezit am si mam ridicat din pat un miros de cadavru si o zeama verde a inceput sa se scurga pe ca cusatura de sub burta am chemat salvarea si mam dus la sp la codlea ( eu i codlea stau) si nu miau facut nimic au zis ca am bacteria aia piocianic si cine ma stricat sa ma repare
am ajuns din nou la maternitea din bv
dr meu la paris ........
cand mau vazut la urgente mau dus direct la septici inro camera singura
mai chemat la camera de garda eram cocosata si mam urcat pe capra unde dr regheni mia desfacut operatia pe viu si sa apasat cu coatele pe burta sa imi iasa tot din mine
am trecut pe perfuzii mana stanga mana dreapta
ma simteam zis mai bine
am inceput sa manac oleac de supa zarzavat
cand merg la wc sa fac treba mare surpriza !!!!
kakameu nu iesea pe unde trebe ci pe vagin .............am crezut ca fac soc
mam dus la medic de garda sa ma vada dr meu nu era si nimeni nu prea ma baga in seama
eu cu febra cu infectie intestinele mele inceoeau sa se gaureasca
in sfarsit vine dr meu pe 29 sa vada si sa uitat la mine ( mare noroc a avt ca mau tinut fetele ca ma napustisem sal bat) si cica a e bine doar ca nu ai mestecat bine mancare s mancarea mea era in vagin toata
ai facut presiune si sa crapat rectul peretele si vaginul am facut fistula
au chemat pe dr badea cristian mare director de la spitalul militar si mia facut alta operatie pe 1 februarie o colostoma pusa total aiure si uite asa ma trezit cu punga pe abdomen
doar ca dr asta mia facut o cusatura de kk si mia scapat intestinul inapoi acum eu eveam scurgeri pe opratia de jos pe abdomen si pe vagin din toate gauriel posibile eu aveam depozit de medicamente si perfuzii in 2 maini si am trecut pe pampers venea dr moldovan sa imi faca spalaturi pe dren imi baga ser pr furtun si mie imi iesea pe jos si a tinut-o tot asa pana cand nu a mai avut ce sa faca a luat legatura cu fundeniu si ma impachetat ca pe o mumie ca altfel nu se putea ca eram tot o zeama
si pe 8 februarie mau dus la fundeni cu salvare
aici ma preluat dr irinel popescu sai dea d-zeu sanatate si mau mai tinut pe perfuzii ami sa desfacut operatia de pe burta si cea de jos eram despicata ca un porc si 2 saptamani am stat e aspiratie imi turnam 1,5 litri de ser in burta si apoi cu un aspirator special imi aspiram dintre ce era acolo mizerie si cam ce mancam eu supa si cate o fructa imi pusese d-na geta pasarin pungasi cu furtun de absorbtie da tot de geaba aveam infectie si se desfacea burta din ce in ce mai mult faceam zilnic de 3-4 ri spalaturi in burta si ma stergeam cu o juma de pachet de vata invelit in tifon
nimeni nu credea ca mai scap
pe 25 februarie mau operat din nou dr.irinel si echipa aproape 9 ore eram sa duc
eram la a 3-a opratie mi sau scurtat intestinele cu 1.5 metri si mi sa pus din nou de dta asta mai bine o alta colostoma anus contra naturii cum se zice si am scapat dupa 3luni jumate mam dat jos din pat si cu ajutor am putut face cativa pasi cand mau vazut fetele sau crucit si au inceput sa planga au zis ca am inviat nimeni nu mia dat nici o sansa
si asa am trait eu cu punga pana anul trecut in sept deci 7 luni si pe 3 sept tot prf dr.irinel ma repus in tranzit si acum sant un om normal
mam ingrasat am plasa abdominala si nu mai am buric
trebuie sa slabesc inainte sa ma operaz prima data aveam 90 apoi 3 operatii am ajuns la 75 acum am iar 100 trebuie sa slabesc
cam asta ar fii povesea mea in mare
trbuie sai multumesc lu dumnezeu ca ma last pe pamant caa sincer il prinsesm de un picior
si d-lui dr irinel p opescu si nu in ultimul rand sotului meu care a fost cu mine tot timpul asta parintilor mei
zici cas la OSCAR :D daca aveti rabdare sa o cititi toata poveste mea va multumesc


vera37 29 nov 2011 12:16:44

Re: Malpraxis
 
cristina, wow.......ce pot sa-ti zic, o adevarata drama >:D<>:D<
pfffff, m-ai lasat fara cuvinte

mikutzacristina 29 nov 2011 12:21:10

Re: Malpraxis
 
da asa este o adevarata drama si cate nu se intampla mai ales ce am putut sa vad acolo la fundeni ....
te ia groaza
si cu cine sa te lupti eu sant mutilata pe viata .... si nici copii nu am :( atunci cand am facut infectia dr nu a avut ce sa mai salveze ................daca ma intelegi
acum sant la menopauza ca am vrut ca nu am vrut .........:)

vera37 29 nov 2011 13:10:30

Re: Malpraxis
 
Citat:

Anterior postat de mikutzocekuray (Post 861931)
da asa este o adevarata drama si cate nu se intampla mai ales ce am putut sa vad acolo la fundeni ....
te ia groaza
si cu cine sa te lupti eu sant mutilata pe viata .... si nici copii nu am :( atunci cand am facut infectia dr nu a avut ce sa mai salveze ................daca ma intelegi
acum sant la menopauza ca am vrut ca nu am vrut .........:)

am inteles, esti intr-o situatie f delicata.......dar bine ca acum esti sanatoasa si te poti bucura de viata :):)

mikutzacristina 29 nov 2011 13:34:42

Re: Malpraxis
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 861979)

am inteles, esti intr-o situatie f delicata.......dar bine ca acum esti sanatoasa si te poti bucura de viata :):)

daaaaaaaaaaa am sant bine nu imi doresc decat sa fiu sanatoasa si sa slabesc asta trebuie neaparat dar pt asta sant aici
multumesc ca ati citi povestea mea ( horror ) [*54*]

nicoleta100 29 nov 2011 13:37:22

Re: Malpraxis
 
Citat:

Anterior postat de mikutzocekuray (Post 861998)
daaaaaaaaaaa am sant bine nu imi doresc decat sa fiu sanatoasa si sa slabesc asta trebuie neaparat dar pt asta sant aici
multumesc ca ati citi povestea mea ( horror ) [*54*]

salutare!
bine ai venit!>:D<>:D<>:D<
am citit povestea ta ,intradevar este inadmisibil ce se poate intampla in spitalele noastre ,dar ce putem face/?:-/:-/:-/
imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva ,sper ca de acum sa fi din ce in ce mai bine!!!
iti urez insanatosire grabnica si mult succes in lupta cu kg!!!!!

adriela 29 nov 2011 13:49:34

Re: Malpraxis
 
Citat:

Anterior postat de mikutzocekuray (Post 861931)
da asa este o adevarata drama si cate nu se intampla mai ales ce am putut sa vad acolo la fundeni ....
te ia groaza
si cu cine sa te lupti eu sant mutilata pe viata .... si nici copii nu am :( atunci cand am facut infectia dr nu a avut ce sa mai salveze ................daca ma intelegi
acum sant la menopauza ca am vrut ca nu am vrut .........:)


wow ce poveste de viata....Groznica perioada...Ma bucur ca te-a ajutat Dumnezeu si ai reusit sa fi din nou o femeie sanatoasa. e bine ca ai avut un spirjin in sotul tau.. Sa va de-a Dumnezeu putere si sanatate sa fiti fericiti pentru ca meritati,ati fost atat de incercati de viata.
>:D<
Iti doresc multa sanatate! iar kilogramele usor usor vei scapa de ele,ai trecut prin ceva groaznic asa ca Acum cu kilogramele vei jongla, esti o femeie PUTERNICA

LeeLyy 29 nov 2011 13:58:57

Re: Malpraxis
 
Buna, Cristina!
Si eu am citit povestea ta (mai bine zis - drama ta) si am pielea zbarlita. Nu pot sa cred ca exista oameni ca astia (primii medici care te-au nenorocit) pe care -i rabda pamantul!
Iti doresc multa putere sa poti trece peste amintirea asta de cosmar si sa-ti ajute Dumnezeu sa implinesti tot ce-ti doresti tu. Faptul ca esti cu noi dovedeste ca Dumnezeu te iubeste si are alte planuri cu tine.
Multa bafta in lupta cu kg! >:D<>:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:00:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO