forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Medic de familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/medic-familie-11653.html)

Slabuta 14 iun 2012 17:36:03

Medic de familie
 
Exista vreo slabuta care stie mai multe detalii despre cum pot sa imi fac medic de familie, unde il gasesc si ce implica aceasta procedura?
Nu am avut pana acum medic de familie, dar ieri endocrinologul mi-a sugerat aceasta idee si vreau sa stiu mai multe. Mi-a fost oarecum sa o intreb pe ea :">

Michelina 14 iun 2012 17:57:00

Re: Medic de familie
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1068194)
Exista vreo slabuta care stie mai multe detalii despre cum pot sa imi fac medic de familie, unde il gasesc si ce implica aceasta procedura?
Nu am avut pana acum medic de familie, dar ieri endocrinologul mi-a sugerat aceasta idee si vreau sa stiu mai multe. Mi-a fost oarecum sa o intreb pe ea :">

Pai te duci lacare vrei si ii spui ca vrei sa fie medicul tau de familie - iti trebuie o adeverinta de la servici ca esti angajata si platesti CASS. In principiu e bine sa intrebi colegi, priteni cine e multumit de medicul lui - ca are timp sa te primeasca cand ai nevoie, ca respecta programarile si nu te tine pe la usi cate 3-4 ore si sa fie aproape de munca sau de casa - ca sa nu bati drumuri de aiurea.

madalinafrincu 15 iun 2012 10:33:14

Re: Medic de familie
 
eu am fost la medicul pe care l-am vrut si el s-a ocupat de tot, eu am semnat o cerere...si gata ! plus o adeverinta ca mi se plateste CAS de la serviciu..e relativ simplu!

DanielaDa 16 iun 2012 11:27:39

Re: Medic de familie
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1068194)
Exista vreo slabuta care stie mai multe detalii despre cum pot sa imi fac medic de familie, unde il gasesc si ce implica aceasta procedura?
Nu am avut pana acum medic de familie, dar ieri endocrinologul mi-a sugerat aceasta idee si vreau sa stiu mai multe. Mi-a fost oarecum sa o intreb pe ea :">

Eu am medic de familie la un lant de clinici particulare. Nu sunt cei mai straluciti medici dar imi convine ca nu e prea greu sa obtin o programare si imi da trimiteri pt tot ce se poate deconta (analize pe care le fac tot la ei in clinica) in functie de ce am nevoie. Clinica se numeste Anima (tine de sensiblu) si are sucursale mai prin orice sector (eu ma duc la cea din Victoriei),
Ca sa ma inscriu mi-a trebuit adeverinta de la servici ca platesc cass-ul si am completat acolo un formular :)

Slabuta 16 iun 2012 13:30:48

Re: Medic de familie
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1068200)
Pai te duci lacare vrei si ii spui ca vrei sa fie medicul tau de familie - iti trebuie o adeverinta de la servici ca esti angajata si platesti CASS. In principiu e bine sa intrebi colegi, priteni cine e multumit de medicul lui - ca are timp sa te primeasca cand ai nevoie, ca respecta programarile si nu te tine pe la usi cate 3-4 ore si sa fie aproape de munca sau de casa - ca sa nu bati drumuri de aiurea.

Citat:

Anterior postat de madalinafrincu (Post 1068726)
eu am fost la medicul pe care l-am vrut si el s-a ocupat de tot, eu am semnat o cerere...si gata ! plus o adeverinta ca mi se plateste CAS de la serviciu..e relativ simplu!

Citat:

Anterior postat de DanielaDa (Post 1069440)


Eu am medic de familie la un lant de clinici particulare. Nu sunt cei mai straluciti medici dar imi convine ca nu e prea greu sa obtin o programare si imi da trimiteri pt tot ce se poate deconta (analize pe care le fac tot la ei in clinica) in functie de ce am nevoie. Clinica se numeste Anima (tine de sensiblu) si are sucursale mai prin orice sector (eu ma duc la cea din Victoriei),
Ca sa ma inscriu mi-a trebuit adeverinta de la servici ca platesc cass-ul si am completat acolo un formular :)

Multumesc fetelor pentru raspunsuri.
Eu vreau sa am un medic de familie la o clinica privata, la care am mers pana acum pentru diversi doctori.
Dar vad ca nu este nimic complicat. :)
Luni o sa ma prezint la ei.

Se deconteaza toate analizele sau doar cele generale de sange?

DanielaDa 16 iun 2012 13:33:44

Re: Medic de familie
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1069490)






Multumesc fetelor pentru raspunsuri.
Eu vreau sa am un medic de familie la o clinica privata, la care am mers pana acum pentru diversi doctori.
Dar vad ca nu este nimic complicat. :)
Luni o sa ma prezint la ei.

Se deconteaza toate analizele sau doar cele generale de sange?

Mai sunt si altele in afara de cele generale printre cele care se deconteaza. Dar in privinta asta cred ca cel mai bine te poate lamuri medicul de familie :)
Sau poate se gaseste o lista a tuturor analizelor decontate pe net? Nu prea stiu :)

VentoFreddo 16 iun 2012 15:21:16

Re: Medic de familie
 
Fetele ,am si eu niste nelamuriri,cred ca aici e subiectul potrivit:-/
Eu sunt plecata de multi ani din Ro,cca 7 ani,acum vreau sa ma intorc definitiv in tara,si nu stiu cum sa fac cu medicul de familie..In tara nu o sa am servici.Plus ca mai e si problema sotului,care e italian..si tot fara servici.Aveti idee cum sa facem pt a ne inscrie la medic de familie?Va multumesc.>:D<

kisa 16 iun 2012 15:27:16

Re: Medic de familie
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 1069541)
Fetele ,am si eu niste nelamuriri,cred ca aici e subiectul potrivit:-/
Eu sunt plecata de multi ani din Ro,cca 7 ani,acum vreau sa ma intorc definitiv in tara,si nu stiu cum sa fac cu medicul de familie..In tara nu o sa am servici.Plus ca mai e si problema sotului,care e italian..si tot fara servici.Aveti idee cum sa facem pt a ne inscrie la medic de familie?Va multumesc.>:D<

Platesti la Casa de asigurari ( la minim pe economie) asigurarea de sanatate si te inscri la ce medic vrei ca si asigurat.
In urgenta ( la spital) se asigura asistenta medicala si pentru persoanele neasigurate, dar nu cred ca mai dureaza mult acest gen de serviciu medical!

VentoFreddo 16 iun 2012 15:58:21

Re: Medic de familie
 
multumesc,Kisa!>:D<

kisa 16 iun 2012 18:21:58

Re: Medic de familie
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 1069559)
multumesc,Kisa!>:D<

cu placere! Pe sot il faci coasigurat! (declaratie notariala ca nu are niciun venit) Te interesezi la un medic de familie, cel mai bine!


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:28:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO