forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/)
-   -   Pana la ce varsta ne inaltam? (http://forum.slabute.ro/sanatatea-familie/pana-varsta-ne-inaltam-3894.html)

Adella 29 nov 2010 15:41:10

Re: Pana la ce varsta ne inaltam?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 420027)
Ma cam indoiesc ca se opresc fetele din crestere la 13 ani (ca sa nu mai spun ca sunt de fete care au prima menstruatie la 11 ani). Acuma si sa cresti in inaltme pana la 21 e cam mult (la baieti se intampla dar la fete mai rar)...

Doctorul meu ortoped mi-a spus ca ma pot inalta pana la 22 ,dupa ce a vazut radiografia cu bazinul meu:)deci e ceva concret si stiintific:)

Stefanie 29 nov 2010 15:43:23

Re: Pana la ce varsta ne inaltam?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 420441)
Exemple de carti :P

Daca ma apuc sa insir toata bibliografia anatomiei de anul 1 nu cred ca ar avea vreo relevanta :P

anqutz 29 nov 2010 15:59:24

Re: Pana la ce varsta ne inaltam?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 420027)
Ma cam indoiesc ca se opresc fetele din crestere la 13 ani (ca sa nu mai spun ca sunt de fete care au prima menstruatie la 11 ani). Acuma si sa cresti in inaltme pana la 21 e cam mult (la baieti se intampla dar la fete mai rar)...

La 21-22 de ani se definitiveaza cresterea la femei. Si nu este influentata de prima menstruatie. Eu m-am inaltat pana la 15 ani si mi-a venit mult mai devreme fata de aceasta varsta. :)

VAmedeea 29 nov 2010 16:06:42

Re: Pana la ce varsta ne inaltam?
 
Citat:

Anterior postat de TeodoraM (Post 194498)
Eu am 18 ,aproape 19 ani.
Si vad ca ma tot inalt.
La 13 ani,doctorita i-a spus surorii mele, care are o mica problema cu greutatea,ca de la varsta primei menstruatii fetitele nu se mai inalta.
Ea are 1.63 si 57 de kg,si este foarte suparata.
Stie cineva care este varsta medie pana la care se creste?
Merci mult.

Mai are destul timp sa creasca, spune-i sa nu isi faca griji. Si daca vrea sa forteze un pic cresterea, sa faca un sport gen baschet, volei sau, cel mai bine inot.
Citat:

Anterior postat de anca1997 (Post 205645)
Salut am 12 ani si 1.70.As vrea sa stiu daca voi mai creste si daca sunt normala p/u varsta mea.Mama are 1.60 tata 1.82,si ma ocup cu volleyul.

Hei, esti normala, doar ca mai inalta decat celelate de fete de varsta ta. E f. bine ca faci volei si nu uita, ai un tata inalt, poti semana cu el.
Citat:

Anterior postat de Dadutz (Post 418693)
buna slabutelor!
eu am 17 ani jumatate si 1.61...tare as vrea sa ajung si eu cel putin pana la 1.65....credeti ca mai am sanse?as putea face ceva sa impulsionez putin cresterea?

Fa inot. Mai ai timp sa cresti, stai linistita, dar depinde de la persoana la persoana. Eu am crescut in liceu cam 3 cm. Dar oricum eram destul de inalta inainte sa intru la liceu. Si nu am practicat nici un sport.

deadcountess 30 nov 2010 13:48:28

Re: Pana la ce varsta ne inaltam?
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 420462)
Daca ma apuc sa insir toata bibliografia anatomiei de anul 1 nu cred ca ar avea vreo relevanta :P

Eu nu am spus toata, ci exemple :P

Societatea norvegiana de pediatrie spune 19 pt fete 21 pt baieti

Stefanie 30 nov 2010 19:56:27

Re: Pana la ce varsta ne inaltam?
 
In medicina fiecare autor are varianta lui ,de aceea este o stiinta mereu in schimbare .Cei mai oldschool au invatat alte valori iar generatia newschool cu totul si cu totul atceva :) Plus ,ni s-a spus ca nordicii au un alt ritm in care se dezvolta ,bazat pe alimentatie si "incarcatura" genetica (ei fiind mult mai inalti decat restul europenilor ).Asadar sunt discutabile valorile date de Societatea Norvegiana de Pediatrie .

deadcountess 01 dec 2010 12:48:56

Re: Pana la ce varsta ne inaltam?
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 420456)
Doctorul meu ortoped mi-a spus ca ma pot inalta pana la 22 ,dupa ce a vazut radiografia cu bazinul meu:)deci e ceva concret si stiintific:)

Si ai crescut in inaltime pana la 22 de ani?(vad ca ai 23)

deadcountess 01 dec 2010 12:52:16

Re: Pana la ce varsta ne inaltam?
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 422241)
In medicina fiecare autor are varianta lui ,de aceea este o stiinta mereu in schimbare .Cei mai oldschool au invatat alte valori iar generatia newschool cu totul si cu totul atceva :) Plus ,ni s-a spus ca nordicii au un alt ritm in care se dezvolta ,bazat pe alimentatie si "incarcatura" genetica (ei fiind mult mai inalti decat restul europenilor ).Asadar sunt discutabile valorile date de Societatea Norvegiana de Pediatrie .

Da... probabil ca nu sunt relevante valorile fiin vorba de alt material genetic (alimentatia nu cred ca difera)

Acum intreb pe toate fetele, asa ca o curiozitate: ati mai crescut in inaltime dupa 19 ani? cunoasteti fete care au continuat sa creasca dupa 19 ani?

NorthernStar 19 dec 2010 13:54:21

Re: Pana la ce varsta ne inaltam?
 
Cum sa te opresti din crestere la 13 ani?
Eu totusi sper sa nu fie absolut deloc adevarat ce a spus doctorita aceea ca altfel inseamna ca si eu numai cresc. Am 15 ani si 1.69 (defapt 1.70..depinde).
Eu imi doresc din tot sufletul sa mai cresc, 1.69 e o inaltime..mica !


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:05:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO