forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sectiunea - CALCULATOR NUTRITIONAL Slabute (http://forum.slabute.ro/sectiunea-calculator-nutritional-slabute/)
-   -   Consum calorii masaj (http://forum.slabute.ro/sectiunea-calculator-nutritional-slabute/consum-calorii-masaj-11156.html)

GABONTZA 27 feb 2012 17:51:46

Consum calorii masaj
 
Buna , eu sunt tehnician maseur si as vrea la activitatea mea zilnica sa pot aduaga la consum de colorii masajul anticelulitic deoarece acolo chiar depun efort dar nu stiu daca este acelasi lucru cu masaj in picioare rubrica existenta , cum sa procedez? masajul care exista acolo este pt automasjul personal cred ,banuesc ca se consuma mai putine calorii daca eu efectuez masajul

Slabuta 01 mar 2012 17:13:58

Re: Consum calorii masaj
 
Citat:

Anterior postat de GABONTZA (Post 957274)
Buna , eu sunt tehnician maseur si as vrea la activitatea mea zilnica sa pot aduaga la consum de colorii masajul anticelulitic deoarece acolo chiar depun efort dar nu stiu daca este acelasi lucru cu masaj in picioare rubrica existenta , cum sa procedez? masajul care exista acolo este pt automasjul personal cred ,banuesc ca se consuma mai putine calorii daca eu efectuez masajul

Buna,

Aceasta activitate Consum calorii, Masaj, realizat in picioare - Calculator calorii - Slabute.ro se refera la cei care fac masaj, nu cei care stau relaxati pe masa si primesc aceasta placere. :)

Poti trece aceasta activitate la meniul tau.

GABONTZA 01 mar 2012 21:30:12

Re: Consum calorii masaj
 
nu conteaza timpul de masaj ? ca daca e de relaxare nu e asa de solicitant fata de anticelulitic si as mai avea o intrebare ,daca fac patura termica 60 minute , cate minute oare sa trec ca am facut sauna ?multumesc anticipat

Rallara 02 mar 2012 08:05:27

Re: Consum calorii masaj
 
Buna Slabuta,
Eu imi fac masaj cu un aparat pentru asa ceva cu raze infrarosii si cand l-am introdus in meniu am folosit tot calculul pentru Consum calorii, Masaj, realizat in picioare - Calculator calorii - Slabute.ro Ma intrebam oare daca ar fi apropiat de numarul de calorii calculat din tabel. Il fac in picioare e adevarat, dar aparatul face practic toata munca... Ma gandesc ca nu le ard lucrand eu cu mainile, dar le ard probabil cu aparatul pentru ca face un masaj excelent si in prima zi am facut febra musculara. O parere?:-/

deadcountess 03 mai 2012 13:53:15

Re: Consum calorii masaj
 
Ce nu inteleg eu este cum sa faci febra musculara de la masaj :-/ Consumi calorii daca tu esti cel care face masajul, nu daca un aparat iti face tie masaj.

VIODEL 19 oct 2012 17:14:45

Re: Consum calorii masaj
 
Buna slabutelor! Din pacate am ramas nelamurita in continuare: 1.consumi calorii cand ti se face masaj sau numai cand faci altcuiva?
2.daca da, care este diferenta dintre caloriile consumate cand ti se face masaj de catre cineva si dintre caloriile consumate cand iti faci masaj cu un aparat ( ex meu: Vibro masaj).
Multumesc mult si multi pupici :-*:-*:-*

Slabuta 24 oct 2012 18:19:39

Re: Consum calorii masaj
 
Buna seara, :)

Citat:

Anterior postat de VIODEL (Post 1155840)
Buna slabutelor! Din pacate am ramas nelamurita in continuare: 1.consumi calorii cand ti se face masaj sau numai cand faci altcuiva?
2.daca da, care este diferenta dintre caloriile consumate cand ti se face masaj de catre cineva si dintre caloriile consumate cand iti faci masaj cu un aparat ( ex meu: Vibro masaj).
Multumesc mult si multi pupici :-*:-*:-*

1. Cand faci tu masaj, tie sau altcuiva. Nu se consuma calorii cand stai intinsa si cineva se straduie din rasputeri sa te maseze cat mai bine :)

2. Nu se consuma calorii cand ti se face masaj, chiar si cu un aparat. Daca si exista un consum caloric, acesta este putin semnificativ.

Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1029206)
Ce nu inteleg eu este cum sa faci febra musculara de la masaj :-/ Consumi calorii daca tu esti cel care face masajul, nu daca un aparat iti face tie masaj.

Este vorba de contractii musculare.

Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 963222)
Buna Slabuta,
Eu imi fac masaj cu un aparat pentru asa ceva cu raze infrarosii si cand l-am introdus in meniu am folosit tot calculul pentru Consum calorii, Masaj, realizat in picioare - Calculator calorii - Slabute.ro Ma intrebam oare daca ar fi apropiat de numarul de calorii calculat din tabel. Il fac in picioare e adevarat, dar aparatul face practic toata munca... Ma gandesc ca nu le ard lucrand eu cu mainile, dar le ard probabil cu aparatul pentru ca face un masaj excelent si in prima zi am facut febra musculara. O parere?:-/

Tocmai acest lucru specificam mai sus, daca si exista un consum caloric la aceste aparate nu este unul semnificativ. Cu siguranta, nu poate fi comparat cu activitatea de masaj propriu-zis.

Citat:

Anterior postat de GABONTZA (Post 962985)
nu conteaza timpul de masaj ? ca daca e de relaxare nu e asa de solicitant fata de anticelulitic si as mai avea o intrebare ,daca fac patura termica 60 minute , cate minute oare sa trec ca am facut sauna ?multumesc anticipat

Momentan nu am facut categorisirea pe tipuri de masaj.

Trebuie mai intai sa studiez efectele si consumul caloric al acestei paturi ca sa putem echivala cu sauna. O sa revin cu o precizare.


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:45:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO