View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 15:19:20
Alexik's Avatar
Alexik Alexik este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 30
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 4.433
Aprecieri acordate: 30
Am fost apreciat(a) de 36 ori in 31 mesaje
Implicit Concurs pentru a ne invata sa ne cumpatam

Ma uitam azi in albumul unui slabut "Nemo" in care era prezentat modul in care mananca francezii.Portii mici.
Acum o saptamana citisem un articol ce spunea ca rata obezitatii e cea mai mica in Franta, femeile sunt majoritatea suple chiar daca au numai brutarii si.. cine nu stie de micul dejun frantuzesc.
Francezii pun accentul pe calitate nu cantitate ei mancand..de placere , incet si intotdeauna ..stand pe scaun la masa.
In Romania se face mancare excesiv de multa , mai ales de sarbatori ce provoaca indigestii sau in cele din urma , e aruncata la gunoi.

Eu am tinut South Beach , am slabit dar..am dat in binge eating dupa ce am eliminat carbohidratii(inclusiv fructele) desi imi plac lanebunie!Dietele mai slabe in carbo in Franta nu sunt asa de populare, patiseriilor lor fiind prea bune.

Introducerea a fost cam lunga dar este necesara.
Concursul ce vreau sa-l propun consta in nedepasirea cantitatii de 150g , maxim 200(la un fel de mancare/preparat) timp de 1saptamana/2 saptamani..sau o luna.Fiecare cum vrea.
Eu una voi incerca sa nu depasesc 150 de grame la un fel de mancare(La un alt fel de mancare.Salata sau alt aliment poate avea pana in 150 gr fiind un preparat diferit), timp de o luna

Pt ca vine pastele si eu voi fi inca in concurs , la preparate nedietetice nu vreau sa depasesc 100gr.



Ps:Rareori(dar sunt) mai am momente de binge eating asa ca prin schimbarea felului de a manca sper sa reusesc sa scap total.

Ultima dată editat de Alexik; 30 mar 2012 at 15:26:52.
Răspuns cu citat