Subiect: Jurnal DanielaDa
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 29 apr 2012, 19:06:52
DanielaDa's Avatar
DanielaDa DanielaDa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: personalizata
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 881
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Jurnal DanielaDa

Buna,

Numele meu este Daniela. Am 27 de ani, 1.70m, si 58 de kg (mai bine va zic maine exact cate am ca nu am cantar acasa si ma voi cantari maine seara la sala). Dimensiunile vi le voi spune tot maine dimineata ca azi deja am mancat cam mult si nu vreau sa ma sperii prea tare.
In ianuarie cand am descoperit slabute.ro aveam 65 de kg si ma hotarasem ca vreau sa ajung la 55kg. Trebuie sa recunosc ca fara voi nu cred ca as fi reusit sa ajung la 58. Aici am gasit vointa care imi cam lipsea. Din pacate, de vre-o 2-3 saptamani m-am cam lasat pe o ureche. Asta este si motivul pt care am hotarat sa imi deschid jurnal. Poate daca ma va certa cineva voi fi mai constiincioasa.
Nu am avut niciodata probleme prea mari cu greutatea. In timpul facultatii m-am invartit in permanenta in jurul a 55-58kg. Dupa facultate insa, nemaistand in camin, ba cu mancare gatita de mine, ba datorita prea deselor iesiri la restaurante, usor si pe neobservate am reusit sa ma ingras cu vre-o 10kg. Mai grav e ca nici macar nu imi dadeam seama. Ma uitam in oglinda si nu mi se parea nimic in neregula . Cred ca asa se intampla cand te ingrasi treptat...schimbarile nu vin prea brusc si nu am realizat ce se intampla.
In vacanta de craciun m-am urcat pe un cantar si cand am vazut 65kg am zis ca e prea de tot...nu se mai poate asa. Drept urmare, incepand cu 1 ianuarie, am intrat la cura. Nu stiu daca o pot numi neaparat cura. Nu am eliminat un aliment propriuzis dar am incercat sa nu depasesc 1300-1400kcal/zi. Deasemenea am inceput sa respect cele 3 mese principale + 2 gustari.
Sport faceam si inainte. Am abonament la aceeasi sala de 2 ani de zile si merg cel putin de 2-3 ori/saptamana. Ce am schimbat in acest sens este ca am inceput sa mai variez orele la care ma duc. Daca inainte nici nu vroiam sa aud de aerobic, mergeam doar la ore de spinning, acum am redus orele de spinning si am introdus si ore de aerobic.
Cam atat deocamdata despre mine sa nu va plictisesc chiar din prima cu atatea detalii .
De maine voi incepe din nou sa imi scriu meniurile. Acesta cred ca este lucrul care m-a jutat cel mai mult pana acum . Azi nu-l mai scriu ca imi este prea rusine (ca doar e weekend-ul cu 1 mai si ce altceva puteam sa fac daca nu gratare).

Va astept pe la mine cu sfaturi si critici, acolo unde va fi nevoie!
__________________
Jurnal DanielaDa
De unde procuram alimente cat mai naturale?



Masuratori
18.06 /
25.06 / 02.07 / 16.07
Brat:25cm / 25.5cm / 25.5cm / 25cm
Bust: 87.5cm / 87.5cm / 87.5cm / 87.5cm
Talie: 67cm / 65.5cm / 65cm / 64.5cm
Solduri: 92cm / 92cm / 92cm / 91cm
Coapsa: 53cm / 52cm / 51.5cm / 51.5cm
Burta: 79cm / 78.5cm / 77.5cm / 76.5cm
DanielaDa, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
DanielaDa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1466 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]