View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 20 iul 2012, 11:43:29
Exp's Avatar
Exp Exp este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iun 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica(densit.calorica mica/volum mare/bogate in fibre si proteine) dar cf Monty(IG+asocieri)
Date: 187cm, 104kg
Mesaje: 645
Aprecieri acordate: 80
Am fost apreciat(a) de 62 ori in 43 mesaje
Implicit Sugestie - publicare cantitati valori nutritionale alimente

Dragelor,

Tocmai m-am confruntat cu o problema si m-am gandit ca ar fi bine sa va cer si voua parerea. Mi s-a stricat cantarul electronic, fapt pentru care nu am mai putut sa imi controlez gramajul portiei... Bineinteles ca am aproximat insa asa...cam dupa ureche.

In general, am observat ca pentru majoritatea produselor/mancarurilor valorile nutritionale sunt date la 100gr. Atunci cand nu ai la dispozitie un cantar (mie tocmai mi s-a intamplat) este greu sa iti faci o parere.

Eu as avea o propunere: ce ar fi de exemplu, ca in afara de valoarea ptr 100gr sa mai existe informatii gen:

- rosie medie- 110gr
- cartof mediu, fiert fara coaja- 150gr
- cremwursti polonez- 1buc cca 60gr...aici chiar nu am habar si nici nu am gasit aceasta info pe net :-)
- o lingurita boia dulce 5gr, o lingura 15gr
- o ceapa uscata medie- 1buc 100 gr, etc

Pentru mancaruri: o portie 300gr (o farfurie de supa) ...sau cat reprezinta cele 100gr in echivalent? de exemplu: salata de cartofi- 5 linguri= 100gr, etc...

Ce parere aveti?

p.s. imi cer scuze anticipat in cazul in care nu am postat acest topic unde trebuie;
Exp, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Exp, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2349 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat