View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 31 aug 2012, 12:52:53
Alexutza2012's Avatar
Alexutza2012 Alexutza2012 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 30 aug 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 158cm, 69kg
Mesaje: 21
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnalul lui Alexutza2012

Salut.

Sunt Alexandra, am aproape 25 de ani si sunt din Bucuresti.

Mi-am facut cont pe slabute pentru a ma inconjura de oameni ce au acelasi scop : sa traiasca o viata sanatoasa. De ani de zile ma chinui sa slabesc si nu imi gasesc absolut deloc motivatia si m-am gandit ca aici voi gasi ambitia necesara pentru a lua hotararea de a trai cu totul altfel decat am facut-o pana acum.

In urma cu fix 4 ani, cantaream aproximativ 55 kg. In prezent, am 71 kg,la o inaltime de 1.58.

Imi stiu cu exactitate punctele "negre" ce nu imi permit sa slabesc :

- nu fac sport absolut deloc (intru la 8 la servciu, ajung acasa pe la ora 18:00 si nu mai am nici un chef de nimic...)
- mananc painica (cam 6 felii pe zi)
- beau sucuri acidulate (cam 2 pahare pe zi)
- mananc dezorganizat ("amestec" la aceeasi masa alimente provenind din categorii diferite)
- consum dulciuri
- consum f mult zahar
- consum multa sare

Nu pot sa spun ca mananc mult, chiar respect micul dejun si masa de pranz, insa seara mananc foarte tarziu si mananc haotic.

Nu mai am vointa nici macar sa tin un regim, sa fac putina miscare ... Nu ma supara neaparat aspectul, ci faptul ca in ultima vreme ma simt ingrozitor , din punct de vedere fizic - ma doare inima f rau, imi creste pulsul si/sau tensiunea, obosesc foarte repede, am probleme f mari cu stomacul (eu am si ulcer) si mi-a crescut si colesterol. Ma ingrijoreaza faptul ca am ambii parinti cardiaci si mi-e frica sa nu patesc ceva,mai ales ca am multe simptome...Nu mai spun ca psihic sunt la pamant, m-am izolat de tot...

Am nevoie de ajutor si sper ca acest prim pas al meu, de a ma inregistra aici si a recunoaste ca am niste probleme, va fi unul bun...
Alexutza2012, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1607 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1090 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]