View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 10 sep 2012, 05:45:55
KittyKa's Avatar
KittyKa KittyKa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 31 iul 2012
Locaţie: Galati, Portugalia
Vârsta: 25
Dieta: Montignac si Balerina personalizata
Date: 163cm, 53.7kg
Mesaje: 13
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal Beatrice (KittyKa)

Buna, ma numesc Beatrice si am 14 ani ( aproape, voi face pe 28 noiembrie ). Mi-am propus sa slabesc de anul trecut, cand m-am ingrasat 10 kg ( treptat, mai intai m-am ingrasat 5 kg, in vreo 2 saptamani, iar dupa aceea am pus treptat, in timpul scolii, alimentatia nesanatoasa si orele "rele", adica mancam mai mult seara, m-au condus spre ingrasare, fiindca de sport nu duceam lipsa de niciun fel, faceam aproape in fiecare zi ). Din iunie mi-am propus sa slabesc, cand aveam 58 kg, nu mancam aproape nimic, era practic infometare pura, si sport din plin, dar nu slabeam decat foarte putin. Am slabit 2 kg in acea luna. In luna iulie, cand am venit in Romania ( eu acum sunt in Portugalia ), am mancat de toate ( o data pe an ma duc si eu in Romania, si am zis sa profit ), sport nu prea faceam, si am slabit 1 kg ( o fi si de la zodiac, eu cum sunt Sagetator, scria ca aceasta luna favorizeaza scaderea in greutate. Nu prea am bagat in seama, dar se pare ca era adevarat ). In luna august, ba slabeam, ba ma ingrasam, ceea ce inseamna ca am ramas la aceeasi greutate, adica nu am slabit deloc.
De curand mi-am propus sa incep dieta 3 3 3, care consta spune sa mananci 3 zile fructe si legume, 3 zile carne si 3 zile lactate. Uitati ( am inceput cu 54.9 kg ):
7 Septembrie ( 54.9 ): am mancat un mar dimineata, o supa de legume la pranz, 2 broccoli la ora 4 ( sincer legumele si fructele astea nu tin deloc de foame, credeti-ma ), o supa la ora 6 ( era aproape numai supa in sine, caci legumele le mancasem eu din prima portie ), si un mar la 7. Cu toate astea, m-am ingrasat 200 de grame ( mereu ma cantaresc dimineata pe stomacul gol, fara haine si dupa ce-mi fac nevoile, atunci iti arata adevarata greutate ). Muream de ciuda ca, in ciuda efortului depus, nu am facut decat sa ma ingras, si credeam ca am inceput-o cu stangul . De fapt, nu prea era asa.
8 Septembrie ( 55.1 ): am mancat un mar dimineata ( imi propusem sa continui regimul, a doua zi de fructe si legume, dar, la pranz cum mancarea era facuta de bunica mea, n-am rezistat tentatiei, mai ales ca eu am crescut practic cu mancarurile bunicii ), la pranz o pulpa la gratar cu salata de rosii ( insa a fost greu sa vad pe toata lumea la masa, care, pe langa pulpa si salata aia, mancau cartofi prajiti, una dintre ispitele mele cele mai mari ) , la ora 4 am mancat o jumatate de carcasa de pui ( la gratar, si imi propusem ca aceea sa fie ultima mea masa din ziua aceea, pe langa un mar ). Insa am fost la cineva in vizita, care facea covrigei Covrigii, bombe de calorii, mai ales ca ne-am dus seara. Va dati seama cat trebuia sa ma ingras, numai de la covrigeii aia Am zis sa profit de ocazie, ca tot eram acolo, toti mancam si eu nu, ma simteam prost ( si o faceam sa se simta prost si pe bucatareasa ). Asa ca, m-am gandit, ca daca am mancat unul, s-a dus naibii tot regimul, si am mancat vreo 5, voi pune rapid cel putin juma' de kil ( metabolismul meu e foarte incet, mai ales seara. Daca mananc seara, e jale ). Insa nu, chiar am slabit. Nu-mi dau seama daca asta a fost efectul legumelor alea, efect cu intarziere, sau corpul meu isi bate joc de mine
9 Septembrie ( 54.6 ): dimineata nu am mancat nimic, fiindca m-am trezit aproape de ora pranzului, si mancarea era gata, asa ca am asteptat. La pranz am mancat niste legume ( aici in Portugalia, exista o punga cu niste legume, uitati aici
si un mar mic ( din nou, mi s-a pus pe suflet cand ii vedeam pe altii care pe langa legume se infruptau din orez fiert, care in Portugalia e baza, si din 2 bucati de carne gigantice, dar, cu greu, nu m-am dat batuta ). Dupa aceea, la 5, am mancat o portie mare de legume cu broccoli si conopida ( am noroc ca imi plac la nebunie aceste legume, de fapt, imi plac toate legumele posibile ). Chestia e ca legume astea, parca imi fac in ciuda Parca cu cat mananc mai mult, cu atat imi e mai mult foame. Am mancat foarte mult, dar parca tot "goala" pe dinauntru ma simteam. Aceea a fost ultima mea masa. Imi era asa pofta de dulciuri, tinand cont ca eu am un fratior mai mic de 3 ani, care, cand mergem la plimbare la ora 6, mananca numai madlene ( si vai, ce bine aratau.. parca erau insiropate ), numai prajituri si ciocolati. Parca toata lumea imi face in ciuda..
Am uitat sa zic ca eu am un jurnal de slabit particular, un caiet unde imi monitorizez greutatea zilnic si unde scriu sfaturi de slabit
Nu ma astept ca cineva sa-mi raspunda, sau macar sa-mi citeasca jurnalul.. Eu il postez aici ca, dupa vreo cativa ani, sa-mi amintesc de cine eram eu la varsta asta, si ce intentii aveam
KittyKa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2055 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1538 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]