View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 13 sep 2012, 09:50:42
Hera41's Avatar
Hera41 Hera41 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 07 mar 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Hipocalorica
Date: 160cm, 75kg
Mesaje: 12
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Exclamation Alimente permise bolnavului de guta

Buna ziua!

Am nevoie de ajutor!

Acum o saptamana am fost diagnosticata cu aceasta boala, guta. Este vorba despre acidul uric foarte mare in organism care a format cristale de urati ce s-au depus pe incheieturile de la maini si picioare, ceea ce le face foarte dureroase.
Poate nu m-as fi panicat foarte tare, dar am un singur rinichi iar acele cristale de urati pot forma si pietre la rinichi.
Nu sunt omul exceselor, dar poate si faptul ca un singur rinichi nu a reusit sa elimine acidul uric din organism a dus catre aceasta boala.

V-as ruga, care ati trecut prin asa ceva sau aveti cunostinta, sa ma ajutati cu o lista de alimente permise, eventual un regim saptamanal...
Stiu ca purina din proteina creste acidul uric.
Medicul a interzis total consumul de carne rosie si bauturi alcoolice de orice fel.
As manca peste, dar pana si salaul are proteine multe...
Multumesc, astept sfaturi de voi. Ah... am slabit 4 kg in ultima saptamana incercand sa mananc cat mai putine proteine...
Hera41, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1593 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1076 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 560 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat