View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 14 oct 2012, 13:18:51
negativ10's Avatar
negativ10 negativ10 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 15 apr 2012
Locaţie: Botosani, Romania
Vârsta: 28
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal negativ10 - alimentatie sanatoasa (Alexandra)

Am decis sa incep un jurnal, deoarece lucrurile nu mai merg atat de bine pentru mine. Nu sunt sigura daca au mers vreodata, dar nu imi place directia in care ma indrept. Ma bucur nespus de mult ca am gasit comunitatea slabute. M-a ajutat enorm si cred ca sunt pe cale sa devin si mai indatorata, daca o sa functioneze planul pe care mi-am propus sa-l urmez. Am 17 ani, 1,68m inaltime si aproximativ 55 kg. Nu am un cantar acasa, deci nu sunt sigura cum mai stau la capitolul asta. Oricum, am mai multa incredere in masuratori(talie, solduri, etc) decat in nr. de kg. Nu mi-e frica sa acumulez putin mai multa masa musculara, ci chiar imi doresc asta. Am reusit sa slabesc cateva kilagrame din primavara, de cand am descoperit acest site, dar acum trec printr-o perioada mai strasanta si am cam dat gres la capitolul mentinere. Nu am tinut o dieta prorpiu-zisa..doar am avut mai multa grija la ce mananc, cand mananc, combinatii intre alimente(mai nou, de cand m-am mai informat) si am facut sport/mai multa miscare. Slabiciunea mea sunt dulciurile, dar si alte alimente care imi trezesc amintiri din copilarie, de cand mergeam la bunica si mancam pe saturate tot ce-mi placea. Nu am avut niciodata probleme foarte mari cu greutatea, dar am probleme cu increderea in mine. Asa ca simt oricum nevoia sa arat bine ca sa ma simt bine in pielea mea. E destul de greu cand esti pe cont prorpriu, iar membrii familiei si prietenii nu inteleg ca vrei sa-ti schimbi stilul de viata. Din cauza asta, am avut de rezistat multor tentatii si, de multe ori chiar am dat gres. De obicei, m-as multumi doar sa gust, dar daca am o stare de spirit proasta, risc sa ajung intr-un punct in care mananc incontrolabil. Nu sunt bulimica, urasc sa vomit si nici nu mananc atat de mult o data, dar uneori simt nevoia sa o fac pana ma simt "mai plina"(chiar daca nu imi este foame). Cred ca are legatura cu vreun dezechilibru emotional. Ideea e ca vreau sa invat sa-mi controlez si sa anihilez impulsurile acestea. Nu vreau sa-mi creez un regim alimentar drastic, dar, pentru inceput, vreau sa exclud dulciurile(de fast food si de alte snacksuri m-am dezobisnuit, din fericire;imi plac insa ciocolata si alunele - in combinatie, de obicei). O sa incep cu obiective mici, de genul: o zi fara dulciuri, apoi inca una, e doar una, o sa rezist! - pana cand ma voi obisnui. Un alt motiv pentru care vreau sa fac asta este ca zaharul si toti aditivii utilizati in prepararea lor sunt foarte nesanatosi. Am antecedente de diabet zaharat in familie si nu vreau sa patesc si eu asa ceva. Si, daca tot e luni maine, va fi prima zi fara dulciuri si alte porcarii, in care mananc doar cand imi este foame si nu amestec mesele lipidice cu cele glucidice!(lucru care oricum imi da o indigestie de toata frumusetea, cu care ma confrunt chiar in clipa asta). Am vrut sa fac public acest jurnal, pentru a fi mai motivata sa ma tin de treaba si sa nu cedez iar la a2a sau a3a zi. Primul obiectiv major este sa rezist pana joi fara sa mananc porcarii si aiurea. Nu vreau sa exclud aceste alimente total din alimentatia mea, dar vreau sa ma obisnuiesc sa le consum mult mai rar(de cateva ori pe luna). Daca imi vede cineva postarea, wish me luck!
negativ10, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1940 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1423 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]