View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 07 nov 2012, 12:57:36
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Concurs: Postul Craciunului 2012

Dragi Slabute,

Am incercat sa deschid un nou concurs, dar imi da o eroare, asa ca am sa o fac de la tastatura. Oricum nu era un concurs cu premii materiale. Deci, propun:

Un concurs pentru mic si mare, pentru suflet intai de toate, si pentru trup pe locul doi.

Scopul? Sa avem un post usor impreuna.
Premiul? Pai, premiul cel mai bun e sa ajungem de Craciun mai buni, mai frumosi, si daca se poate si mai subtiri.
Interdictii? Postul negru sau negru + apa fara indemnul duhovnicului, exces de dulce, obsesia cu mancarea.


Date Importante

Start: 14 noiembrie 2012 (miercuri)
Finish: 25 decembrie 2012 (marti)

Zile dezlegare ulei si vin:

* 15 noiembrie (joi)
* 20 noiembrie (marti)
* 22 noiembrie (joi)
* 27 noiembrie (marti)
* 29 noiembrie (joi)
* 11 decembrie (marti)
* 18 decembrie (marti)
* 20 decembrie (joi)

Zile dezlegare peste:

* 21 noiembrie (miercuri)
* 24 noiembrie (sambata)
* 25 noiembrie (duminica)
* 30 noiembrie (vineri)
* 1 decembrie (sambata)
* 2 decembrie (duminica)
* 3 decembrie (luni)
* 4 decembrie (marti)
* 6 decembrie (Sf. Nicolae, joi)
* 8 decembrie (sambata)
* 9 decembrie (duminica)
* 12 decembrie (miercuri)
* 13 decembrie (joi)
* 15 decembrie (sambata)
* 16 decembrie (duminica)


Harti: 25 decembrie


Terminologie folosita:

Post negru: abstinenta de la mancare si bautura timp de o zi intreaga.

Post negru + apa: abstinenta numai de la mancare timp de o zi intreaga.

Post: nu sunt permise produsele de sorginte animala (cu exceptia mierii de albine), nu este permis uleiul.

Post cu ulei: varianta "clasica" a postului, in care uleiul vegetal este permis.

Dezlegare la ulei si vin: ca la post, dar se poate bea vin (atentie, ideea nu e sa se faca exces, si in general se bea vin obisnuit, nu Porto) si se poate manca ulei.

Dezlegare la peste: ca la dezlegare la ulei si vin, dar se poate manca si peste (de orice tip). Fructele de mare sunt si ele permise.

Harti: se permite mancarea oricarui aliment, vegetal sau animal. Canibalismul este insa interzis...


Regulament:

E un concurs foarte simplu. Ideea e sa ne sustinem impreuna in timpul postului, cu sfaturi, eventuale retete, si mai ales cu voie buna si lumina sufleteasca.

Regulament:

1. Esti descalificat(a) daca: incalci interdictiile de mai sus, SAU in mod constant ispitesti pe ceilalti participanti, fie prin comentarii negative, fie prin folosirea acestui concurs pentru a promova retete culinare.

2. Daca nu reusesti sa tii post o zi sau doua, nu-i bai, dar e musai sa te intorci la post cat de curand posibil. Nu acceptam Slabuti sau Slabute care se dau invinsi/invinse!

3. Nu e un concurs de gatit. Retetele sunt bine-venite, dar accentul va cadea pe alimente SIMPLE, portii MODESTE, si fara dulce.

4. Tineti postul cum aveti dezlegare: cu sau fara ulei, cu dezlegare la peste, etc. Nu judecati pe altii pentru ca nu postesc ca si voi, fiti mai degraba umili decat experti.

5. Ne vom inscrie in topicul acesta; de atunci incolo casutele noastre (jurnalele) si topicul concursului vor servi ca si sustinere celorlalti participanti. Fiecare Slabuta poate sa puna maxim 2 retete pe saptamana pe acest topic, desi se poate face referinta oricand (in limitele bunului simt) la retete de pe forum. Limitam retetele de dulce la o reteta la doua saptamani pentru ca nu vrem sa ne axam pe dulciuri.

6. DISCLAIMER: Nu doresc ca acest concurs sa fie un concurs culinar sau de slabit. Scopul e sa fim mai buni, mai rabdatori si mai senini de Craciun. Recomand program de rugaciune la latitudinea duhovnicului, si mersul la biserica dupa puteri, precum si abtinerea la vicii -- de la injuraturi la droguri de toate felurile.

Va astept cu mult drag!

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de CrisetenO; 07 nov 2012 at 13:06:45.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui CrisetenO:
coco23 (07 nov 2012)