View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 15 dec 2012, 21:30:01
IoanaM13's Avatar
IoanaM13 IoanaM13 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 aug 2012
Locaţie: Iași, Romania
Dieta: Hipocalorică personalizată
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 13
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Ortorexico-bulimică aş zice

Bună tuturor!

Scriu acest mesaj pentru că de câteva zile mi-am dat seama că am din ce în ce mai mare nevoie de ajutor.
Totul a început prin faptul că am slăbit în jur de 22 de kilograme în ultimele 8 luni. Pas cu pas, am ajuns la ortorexie. Nu o văd ca pe o problemă, ci ca pe un stil de viaţă. În fine. Am văzut în mai multe locuri că din ortorexie se poate da uşor în anorexie, de exemplu, însă nu este cazul meu, pentru că iubesc mâncarea. Din nefericire, am dat în bulimie, aş zice. Dacă până acum o lună mâncam în cantităţi normale, de o lună încoace am zis că-mi permit măcar o zi pe lună să mănânc mai mult. Ei bine...am mâncat mai mult decât trebuia în ultimele 3 zile, cu toate că doar cu o săptămână înainte am ajuns la spital din cauza stomacului. Datorită unor probleme ale sistemului digestiv, urmez, teoretic, un anumit regim, unde mi se permit cică şi biscuiţii. Nu am mâncat aşa ceva de prin iunie, iar acum, când am dat de ei, nu mă pot opri. Ceea ce mă deprimă este că meniul meu zilnic este normal..până după-amiază spre seară. Ieri, de exemplu, am mâncat DOAR 200 g de nucă. Azi am terminat un pachet de crackers (cam 200 g), aproape jumătate de pâine şi încă vreo 30 g de alt tip de biscuiţi. Efectiv, nu mă puteam opri. Am încercat să-mi provoc vărsături şi ieri şi astăzi, însă nu funcţionează, aşa că ajung să mă liniştesc aparent spunându-mi că da, de mâine mă schimb şi da, am o problemă, dar îmi permit doar în ziua respectivă. În spital mi s-a spus că am şi o tulburare obsesiv-compulsivă în ceea ce priveşte alimentaţia. Luni am prima şedinţă la psihoterapeut.
Am simţit nevoia să mă descarc...
Acum am gust de unt (sau aşa mi se pare) în gură şi mi-e greaţă.

Edit: Mi-am adus aminte.. Îmi simt corpul plin de tot felul de substanţe scârboase acum.
IoanaM13, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2160 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1643 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1386 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de IoanaM13; 15 dec 2012 at 21:32:48.
Răspuns cu citat