View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 16 mar 2010, 18:18:13
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Buna tuturor,

Mi se pare o idee buna comunitatea de aici, poate sa te mobilizeze si sa te motiveze asa ca m-am decis sa deschid acest jurnal personal. Ca sa ma automotivez oarecum si sa am si sa-mi vad si evolutia in timp.

O sa incerc sa scriu in el cel putin o data pe saptamana, sau macar de doua ori pe luna. Acum sunt in concediu si am timp insa peste vreo saptamana o sa reintru in ritmul vietii de zi cu zi asa ca ma indoiesc ca o sa mai am timp de internet.

Targetul lung este sa revin la masurile initiale 90/66/90 pe care le-am avut cand cantaream in jur de 56 Kg., nu cu foarte mult timp in urma. Numarul de Kg. nu ma intereseaza foarte mult, body fat-ul in schimb da.

Cantarul meu e un jaf desi el zice ca e mai destept...are o minte a lui proprie si intra in depresii sau stari extreme de fericire. De fiecare data cand ma cantaresc imi arata altceva, 79, 80, 82, dupa 5 minute iar 80...etc. asa ca il folosesc doar ca decor in baie.

Am terminat tratamentul din a carui cauza m-am ingrasat si acum mi-am reluat viata normala. Nu trebuie sa schimb nimic din punct de vedere al alimentatiei...fiindca stiu ce sa mananc (exact ca inainte de boala), tot ce trebuie sa schimb este sa reiau antrenamentele zilnice (pe care le-am facut de o viata). Am totul la dispozitie ("camera cu fiare", bicla, ganterele, salteaua de pilates si vointa).

Cum efectele pastilelor inca se mai fac simtite in organism (conform datelor de pe internet si a spuselor medicului) slabitul o sa-mi ia mai mult timp decat in mod normal.
Medicul mi-a cerut sa slabesc in jur de 20 de Kg. in 6 luni, nu mai repede.

Mi-am calculat rata metabolica la un cambinet specializat si mi-a iesit 1500 calorii/zi. Fiindca fac sport zilnic destul de zdravan, mi s-a recomandat sa mananc 1900 calorii/zi (minimum) ca sa slabesc. Cu ce mai ard din sport...vreo 400...sa raman cu macar 1500 calorii seara cand ma culc.

Deocamdata sunt dupa primele zile, in care merge relativ bine. Nu am facut nici o schimbare in dieta, e la fel. Am adaugat in schimb sportul din ce in ce mai mult. Inca nu mi-am reintrat in forma maxima dar nu mai sunt nici ca la inceput, in stadiul cand faceam mereu febra musculara dupa ce trageam de fiare (pectorali, picoare etc.).

Sambata am de gand sa ma duc sa inot la o sala din zona. Am avut abonament la reteaua de sali de fitness y fara nume ca nu vreau sa fac reclama) insa am renunta la el in momentul tratamentului. Trebuie sa-mi refac abonamentul si sper sa reusesc sa negociez un pret lunar mai mic. Am vazut piscina, e acoperita, apa incalzita iar sambata seara in mod special nu e absolut nimeni. Perfect. Nu ma innebunesc dupa piscinele care mustesc de copilasi sau cursuri de inot, le prefer pe cele unde pot sa inot pe culoare, e intim si mai personal. Si fara urlete isterice prin jur. Daca inot concentrata pe respiratie si miscari pot sa rezist 30 de minute fara pauza... care inseamna aprox. 5-600 de calorii arse si x bazine parcurse.

16 martie 2010, masuri in cm. la 1,73, aprox. 81 Kg. (posibil 80 dar probabil si 82...depinde de pasa cantarului din momentul in cauza)

- bust 104/
- talie 79/
- solduri 104/
- abdomen (buric) 84/
- pulpa sus picior 60/
- gat 34.5/
- mana sus 31/
- gamba 37.5/
- incheietura mainii 16.5/
- glezna 23.5/
- desupra genunghiului 40.5/
- umeri 47/
O sa revin peste fix o luna cu noile masuratori sa vad evolutia.

Succese tuturor si body fat cat mai mic!!