Subiect: Jurnal LABELLO
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 11 ian 2013, 18:47:57
labello's Avatar
labello labello este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 08 aug 2011
Locaţie: home, Franta
Vârsta: 37
Dieta: sport + hipocalorica personalizata
Date: 171cm, 84kg
Mesaje: 42
Aprecieri acordate: 21
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 25 mesaje
Talking Jurnal LABELLO

Buna ziua dragi slabute si viitoare slabute,
Incep prin a va spune ca sunt una din slabutele fantomatice, adica bantui foarte mult pe site dar nu prea ma afisez....si cu toate astea, la obiective noi si obstacole noi.....asa ca voilà jurnalul meu....

Acum 1 an aveam cam 68 de kg la 1m70 si eram chiar destul incantata mai ales ca totul era f bine depus, in special pe fund si solduri, avand o talie micuta si un abdomen plat niciodata nu am avut complexe ca sunt un pic mai rotunjoara decat restul .....insa lucrurile s-au schimbat.
Locuiesc in strainatate de 3 ani, dar in iulie 2012 m-am mutat la periferia unei mari capitale europeene din cauza serviciului lasandu-mi prietenul (actualul logodnic) si noii prieteni la 350 de km.......stressul mutatului, distanta, lipsa familiei, prietenilor, harababura administrativa si-au spus cuvantul. la asta s-a adaugat si efectul anticonceptionalelor (le luam si ianinte dar aveam activitate mult mai intensa, acum a scazut drastic de cand cu vazutul doar in weekenduri....) iar rezultatul a fost 77 de kg.......9 kg in 6 luni. pentru prima oara am avut burtica oribillll (aici am pus 76 la kg initiale si nu reusesc sa mai modific )
stiam ca am luat ceva kg dar cand m-am urcat pe cantar si am vazut cate am avut un soc, asa ca go go go!

nu am suportat niciodata dietele si nu sunt genul de persoana care sa refuze o pizza la 2 dimineata cu prietenii din cauza dietelor, in schimb rontai ff mult.....
Daca aruncati o privire pe meniurile mele o sa va speriati pt ca au sub 1100 de calorii dar de fapt asta mancam si in mod normal numai ca adaugam fff multe rontaieli si sportul era destul de rar din inconstienta, lipsa de timp, bani si mijloc de deplasare (sala destul de departe de casa, lipsa metrou autobuz in zona, timp ploios mereu)....
micul dejun nu l-am luat niciodata, ma ajuta mai mult 20 de minute de somn in plus, cina odata da, una ba in functie de foame si mai nou de plictiseala

PLANUL DE BATAIE:
  • inainte sa ma decid ce si cum am analizat 2 zile ce mananc eu in mod normal si am vazut cate prostii aveam in plus din plictiseala, asa ca le-am scos....
  • din fericire mi-am luat masina asa ca sala de 3-4 ori pe sapt cate 1h30-2 unde dau absolut toot ce pot (incerc sa fac minim 700-800 calorii),
  • am eliminat rontaielile sau le-am inlocuit cu morcovi ( care imi plac enorm deci nu e un chin)
  • daca simt nevoia acuta de ceva dulce sau sarat si nu exita scapare savurez o bucatica sau o bucata mai mare, dar imi aduc aminte de asta la sala
  • in general in timpul sapt e destul de usor din cauza serviciului 9-18, plus 2h sala dupa, casa, dush, timp de pomponeala, somn.... ( relatie la distanta = timp liber seara...)
  • beau enorrrm de multa apa si ceai, in special la sala: cam 1.5L-2,motiv pt care greutatea mea seara fluctueaza enorm, incerc sa ma orientez numai dupa cea de dimineata
  • am adaugat multe legume si fructe in meniu si ca gustari
  • ma motivez cu slabute.ro
  • in weekend profit de cantitati moderate de orice; pizza, cartofi prajiti, kebab, inghetata, ciocolata in functie de pofta de moment si de planurile facute (tinand cont ca sunt singurele zile in care ma vad cu prietenul si cu prietenii nu am de gand sa imi interzic bunatatiurile din farfurie)
  • ma mai ajuta foarte mult sa ma uit la poze pe net, pur si simplu dau cautare pe prietenul goagal la motivatii fitness sau rasfoiesc victoria's secret online, si imi aduc aminte ca aveam o perioada unde ma simtem extrem de bine in corpul meu.....

e deja o sapt de cand sunt pe drumul asta, 2.300 kg pentru moment, plina de energie, motivatie inca este....sa vedem ce reusesc pana in martie..... (cele 5.5kg puse ca scop pe luna sunt motivationale pt ca nu am de gand sa ma infometez sau sa ajung la spital cu cine stie ce carente si alte complicatii, vreau sa fiu sanatoasa si cu forme nu anorexica si cu oase)


Pont: dimineata la servici imi fac o cafea mare cu lapte, fara zahar, cu miere, din care trag toata ziua ( beau ca sa fac ceva nu din nevoia de cofeina) si care pana acum mi-a saturat pofta de ceva dulce de dupa pranz......


si promit ca o sa incerc sa fiu mai putin fantomatica
[/LIST]
labello, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
labello, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1878 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1361 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 329 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de labello; 11 ian 2013 at 18:52:21.
Acest membru apreciaza mesajul lui labello:
miris (13 ian 2013)