View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 22 ian 2013, 20:06:27
quarc's Avatar
quarc quarc este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: No one ever drowned in sweat
Date: 190cm, 80kg
Mesaje: 634
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 52 ori in 40 mesaje
Question Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii

Ieri mi-a fost dat sa asist la cumpararea unui singur avocado. Domnisoara cu siguranta era la cura. Era nefiresc de slaba, cu miscari de pseudo felina, foarte constienta de sine si cautand discret din priviri masculii care o sorbeau din priviri. Cum se indrepta spre iesire balansand exagerat soldurile si tinand victorioasa fructul mi-a trezit mila, mila aceea pe care o ai cand vezi un caine subnutrit.
Nu am putut sa nu ma gandesc la diversele diete populare de 999 cal. Eu aveam pe banda o tona de legume, mere, banane, bors, ceapa si ceafa de porc.
M-am simtit foarte ciudat cand mi-am dat seama ca eu consum in trei ore mai bine de 2000 cal., adica cam cat mananca unele slabute in doua zile. Un kilogram de mere se topesc in trei secunde dupa ce am alergat 30km la -3°C.

Cum este mai bine, o dieta bogata si diversificata sau mancat putin ca o vrabiuta?
In cele din urma este o parere personala si daca as avea dubii nu m-as tine de regimul de viata ales. Mie unul imi place sa alerg, cam tot ce imi place sa fac presupune consum de energie, noroc ca imi place si mancarea. Noroc ca pot sa bag in mine in ritmul in care consum deoarece nu imi pot imagina viata fara miscare, miscare din aceea exuberanta cum numai la copii mai vedem.

Voi cum credeti ca este mai bine?
quarc, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
quarc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2836 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2319 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui quarc:
andra_aly (24 ian 2013), d4ny29 (29 ian 2013), mihaela01 (22 ian 2013), Rallara (22 ian 2013), VentoFreddo (22 ian 2013)