Subiect: Gradinita
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 17 feb 2013, 21:20:29
miriana's Avatar
miriana miriana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2010
Locaţie: Karlsruhe, Germania
Vârsta: 38
Date: 167cm, 52kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Gradinita

Buna.
Sper sa nu se supere nimeni pe mine ca deschid aici un asemenea subiect, dar ma intereseaza parerea voastra.
Eu termin in Germania o facultate de pedagogie prescolara si ma specializez in sport pt prescolari. Am in plan sa deschid o gradinita in Timisoara. Pe langa un concept pedagogic normal vreau sa completez profilul gradinitei cu sport (aici sunt multe de povestit, dar o voi face doar daca cineva e interesat) si cu programe de nutritie (jocuri cu copiii, carti, dialog despre "ce mancam?" sau de ex. pregatirea unei salate de fructe cu copiii, etc. - si aici am multe idei). Ma ingrijoreaza un pic consumul de alimente total nesanatoase la copii. As vrea sa organizez si proiecte impreuna cu parintii. De ex. educatori, printi si copii cu bicicletele prin padure.
Ce credeti, este o idee buna, realista? O sa ma bucur mult, daca va faceti un pic de timp sa-mi raspundeti.
miriana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1884 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1367 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1626 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat