View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 01 mar 2013, 13:04:07
alinu0809's Avatar
alinu0809 alinu0809 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2013
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 32
Dieta: Alimentatie sanatoasa + sport
Date: 170cm, 60kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 62
Am fost apreciat(a) de 58 ori in 46 mesaje
Smile Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat

Salutări tuturor! Mi-am deschis și eu un jurnal, după o săptămână de citit jurnalele altor fete și articole de pe acest site, în general. Mă numesc Alina și, ca multe alte fete, îmi doresc să slăbesc, însă sănătos de data aceasta.
Anul trecut am slăbit aproape 5kg fără să vreau, în vară ajungând la 54-55kg. Motivul era destul de simplu - eram tot timpul pe drumuri, pe la facultate și când nu eram la facultate eram în tren, pe ruta Cluj-Iași, pentru a-mi vizita prietenul. Astfel, reușeam să mănânc toată ziua două banane, un iaurt și, dacă eram norocoasă și aveau sanvișuri în gară, mâncam și unul de-ăla ca să rezist drumului de 9 ore. Nu mai zic că și fumam în prostie..
Toamna asta am pus capăt fumatului, că nu i-am mai văzut rostul.. cheltuiam bani mulți pentru a mă distruge singură. Am început să ronțăi atunci când eram în ehm.. "sevraj" . Însă programul meselor a rămas haotic, deci m-am îngrășat până la 62kg în aproximativ 2-3 luni.
Astfel, am ajuns la concluzia că vreau să slăbesc sănătos și muncind pentru acest lucru. Nu sunt mândră de modul în care am slăbit anul trecut, pentru că n-am slăbit doar ca și aspect exterior, ci toate erau pe dos în interior. Am avut deficiență de calciu și de magneziu, am avut palpitații, stări de leșin și altele. Mai ales vara, când nu puteam mânca din cauza căldurii prea multe chestii.
Acum nu vreau să-mi forțez organismul și corpul în niciun fel, vreau ca totul să decurgă de la sine, cât mai sănătos posibil. De altfel, va dispărea și riscul de a pune kilogramele înapoi, right?
Am observat că sunteți o comunitate foarte interesantă, prietenoasă și, în general, compusă din persoane deschise la minte și la inimă. Aș dori să fac și eu parte din această lume, a voastră, dacă mă acceptați. Aștept cu nerăbdare orice sfat, sugestie sau atitudine prietenoasă. Vă pup.
alinu0809, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1848 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1332 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui alinu0809:
Aligrasa (03 mar 2013), diana87 (01 mar 2013), lady alina (05 mar 2013), niculina04 (03 mar 2013), WhiteAngel (01 mar 2013)