View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 24 mar 2013, 18:42:58
emoduck's Avatar
emoduck emoduck este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 feb 2013
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: personalizata - lacto-vegetariana
Date: 167cm, 126kg
Mesaje: 408
Aprecieri acordate: 71
Am fost apreciat(a) de 48 ori in 44 mesaje
Implicit Jurnalul meu de slabuta incepatoare (emoduck)

N-am avut niciodata un jurnal asa ca am ceva emotii..
Stau si ma gandesc acum ce m-a determinat sa vreau sa-mi schimb stilul alimentar si nici nu stiu de unde sa incep.
M-am inscris aici hotarata sa fac ceva pentru mine pentru ca am ajuns sa merg din ce in ce mai greu si sa obosesc din ce in ce mai repede, chiar si drumul de 5 minute pe jos pana la autobuz e un chin.
Kilogramele mele in plus au venit cu timpul, de 8 ani de cand lucrez si fac munca de birou am renuntat la activitatile fizice pe care le aveam inainte (mers cu role, inot, tenis) si le-am inlocuit cu succes cu 8 ore de stat in fund la calculator. Celulita mea are sanse reale de a intra in top, la fel si vergeturile
Pentru ca acum o luna cand v-am descoperit eram in pom rau de tot cu banii am decis ca pentru inceput sa elimin din alimentatia mea de zi cu zi dulciurile, cartofii si sucurile. Paine mananc doar integrala si nimic dupa 18 seara.
Am inceput sa iau micul dejun acasa, de obicei saream peste el si mancam la servici chestii de la patiserie.
Acum insa pap dimineata painica prajita cu branza de vaci sau crema de branza, 2-3 biscuiti integrali fara zahar si 500 ml ceai neindulcit.
La pranz pap salata, uneori cu telemea, alteori cu nuci sau migdale macinate.
Carnita pap doar piept de pui si asta foarte rar, am incercat sa pap peste dar nu-mi place.
Nu pot sa mananc mezeluri de nici un fel, rosii crude, conopida, dovlecei si alte legume.. de aici probabil v-ati dat seama ca meniurile mele sunt cam limitate.
Stiu ca imi lipsesc destul de multe din alimentatie ca sa pot spune ca am inceput sa mananc sanatos, dar tot e mult mai bine decat inainte.
As avea mare nevoie de sugestii de alimente..
emoduck, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2340 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1823 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1307 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui emoduck:
angieee (26 mar 2013), Olime (05 apr 2013), rommyna (02 apr 2013)