Subiect: Jurnalul Anne10
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 22 apr 2013, 12:33:46
Anne10's Avatar
Anne10 Anne10 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2013
Locaţie: Ploiesti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Personala!
Date: 159cm, 68.9kg
Mesaje: 793
Aprecieri acordate: 195
Am fost apreciat(a) de 472 ori in 350 mesaje
Smile Jurnalul Anne10

Buna tuturor! Ma numesc Ana-Maria, prieteni imi spun Ana. Am o fetita de 2 ani si 4 luni care imi ocupa aproape tot timpul . Sunt la inceput de drum spre o viata cat mai sanatoasa si chiar sa slabesc.Cand m-am inscris pe 1.04. aveam 67 de kg, acum 22.04 am reusit sa slabesc 2 kg. In perioada cat nu am avut drepturi depline (acum sunt bucuroasa ca pot sa tin un jurnal, sa raspund la unele mesaje pe forum; pana azi nu am putut), dar in tot timpul asta am citit cat mai multe informati si mesaje de la slabutele cu experienta. Am invatat ca nu trebuie sa ma grabesc cand doresc ceva cu adevarat( sa slabesc usor dar sigur si mai ales sanatos),daca eu ma hranesc si traiesc sanatos voi reusi sa imi educ si fetita sa adopte un stil de viata cat mai bun,cand va creste mare.
Cele 2 kg am reusit sa le dau jos doar schimbandu-mi cateva obiceiuri:
1.Am stabilit un program de mese in fiecare zi cam la aceasi ora (cu o marja de 30 de minute)
2. Am 3 mese principale si 2 cate o data 3 gustari zilnice
3. Am mancat de toate (in canditati rezonabile, nici prea putin dar nici prea mult).Inca nu am scos toate alimentele rele din meniu (mai am mancat si cate o bucatica de ciocolata cu crema, biscuite din comert, etc.) dar am incercat sa nu fie de mai mult de 3 ori pe saptamana.
4. Inainte singura miscare care o faceam era sa ma plimb cu fetita, sa ma joc cu ea si sa fac curat prin casa(la curat ma mai ajuta si sotul). Dar acum de cand am vazut cate calori se pierd la activitatile casnice prefer sa fac cat mai mult singura (el sa se ocupe atunci de fetita). De vro saptapana am inceput sa fac si miscare usoara (pentru incepatori) un pic de cardio, abdomene, etc. vro 15 minute pe zi.
Pentru viitorul apropiat as dori sa mai tai din alimentele rele, sa cresc numarul de minute si intensitatea efectuate pentru spor.
Multumesc tuturor "slabutelor" ca am avut de unde sa ma informez corect; si sunt sigura ca atunci cand voi intampina vro dificultate in continuarea "slabitului", la ele o sa pot apela pentru un sfat sau chiar o "urecheala" atunci cand voi avea tendinta sa calc stramb. Pupici tuturor!
Anne10, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 6 membri au apreciat mesajul lui Anne10:
corinnef (24 iul 2014), Danutzza (20 mai 2013), MagiqueMe (07 mai 2013), rozica1965 (24 apr 2013), stefy2009 (24 apr 2013), supermire83 (05 mai 2013)