Subiect: Jurnal Smileee
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 14 mai 2013, 15:08:43
Smileee's Avatar
Smileee Smileee este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 14 mai 2013
Locaţie: Sebes, Romania
Vârsta: 26
Dieta: Dieta mea
Date: 161cm, 57kg
Mesaje: 15
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Jurnal Smileee


Hello, slabute !
Ma numesc Catii, am 16 ani, sunt in clasa a 9-a si vara trecuta m-am hotarat ca trebuie sa slabesc.Ce m-a determinat sa iau aceasta hotarare?Jignirile, rautatile si faptul ca nu mai aveam incredere in mine . Cu pasi mici, am reusit, apoi in fiecare zi mai invatam cate ceva, chiar si despre infometare. M-au "atras" promisiunile gen "10 kg jos in 2 saptamani", si am incercat totul. Mancam numai mere si iaurt, faceam sport pana cand numai puteam si plangeam in momentul in care vedeam ca nu e ceea ce credeam eu. Am slabit, dar din pacate acum am probleme de sanatate minore si pe deasupra sunt bulimica. Da, sunt! Si mi-e rusine. Mi-e rusine de cat mananc si de faptul ca apoi vomit tot si o iau de la capat. ~VREAU SA SCHIMB ASTA!!~Cum? Am adunat informatii despre alimentatie, sport, sper sa am si incurajarile voastre si stiu ca ii am pe cei dragi alaturi de mine. Mi-am alcatuit propria "dieta", care vreau sa-mi fie stil de viata:
5 portii de legume /zi *o portie=o leguma proaspata=o cana de legume preparate
3-4 portii de fructe/zi *o portie=1 fruct mediu=200 gr de pepene, ananas=1/2 cana de fructe de padure, capsuni, cirese, visine. !!orice fruct, rar banane
3 portii de proteine/zi *o portie=1 iaurt mare degresat=1 cana de lapte degresat= 50 gr branza slaba= 100 gr carne de pui/peste(slaba) --cantarita nepreparata
2 portii de cereale integrale/zi *1 portie=30 gr de cereale tip fulgi, muesli=1 felie de paine= 2 linguri de orez brun/paste integrale/mamaliga
1 portie de desert dietetic/saptamana : inghetata, serbet, budinca -- facute in casa
Cat despre sport, de saptamana viitoare o sa merg la sala+niste exercitii acasa+mers cu bicicleta+alergat+plimbari lungiiii cu prietenii. Am de unde sa aleg .
~Vreau sa fiu sanatoasa, sa slabesc, sa zambesc, sa iubesc~
Va urez la toate o zi, o saptamana, o luna, un an superb si vreau sa va felicit pentru tot ceea ce faceti!

Imagini ataşate
File Type: png user67058_pic51716_1362910577.png (206,0 KB, 6 vizualizări)
Smileee, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1995 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1478 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Smileee; 14 mai 2013 at 15:12:51.