View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 08 iul 2013, 19:19:33
Annaaa's Avatar
Annaaa Annaaa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 08 iul 2013
Locaţie: Craiova, Romania
Date: 165.5cm, 73.3kg
Mesaje: 172
Aprecieri acordate: 117
Am fost apreciat(a) de 100 ori in 90 mesaje
Angry Jurnal Annaaa - Trebuie sa reusesc!

In primul rand buna tuturor . Ma numesc Ana am 18 ani jumate si multe kg de dat jos . Sa incep cu inceputul de cand eram mica am avut probleme cu greutatea dar la mine in familie mergea principiul "lasa ca creste, se inalta si se duce si burta". Bineinteles ca nu a fost deloc asa, am crescut, m-am intaltat pana la 1,65m jumate si m-am trezit prin 2011 ca aveam cam 95 de kg. Enorm . Cum gasca mea de prieteni nu facea nicio remarca la greutatea mea si cum, o persoana extrem de comoda fiind, ma simteam bine in pielea mea nu m-am obosit sa imi bat capul cu greutatea. Asta pana la inceputul acestui an, cand o prietena v-a descoperit si a inceput sa imi vorbeasca despre aceasta minunata comunitate. Nu mi-am facut cont din prima dar cu ce imi spunea ea si cu ce am reusit eu sa citesc despre nutritie am reusit sa dau jos pana acum aproape 10kg renuntand complet la cola, Mc Donalds, KFC si fast-food (din de 3-4 ori pe luna s-au transformat in maxima odata la o luna), paine mai putina si tot asa. Nu mi s-a parut greu dar pentru mine nu a fost destul de satisfacator incat sa ma faca sa ma tin de treaba in continuare.

Imi lipseste si motivatia si suportul din partea alor mei care trantesc pe masa o gramada de bunatati, iar eu, ca un copil pofticios caruia i-a fost permis orice in materie de mancare dau buzna si mananc...
Am incercat putin cu South Beach, prima faza de Dukan tinuta doar 3 zile ca pe urma am renuntat, 2 saptamani din dieta lui Carmen Bruma (nu tinuta exact) si tot asa si cred ca am ajuns la concluzia ca mie daca mi se interzice imi doresc mai mult si ca nu sunt deloc in stare sa duc o dieta la bun sfarsit.

Asa ca m-am hotarat ca de maine sa incerc sa evit din nou painea, cartofii, dulciurile de care sunt dependenta , sucurile si tot asa si o sa incerc sa inlocuiesc alimentele nesanatoase cu cele mult mai ok. Pentru ca in fiecare saptamana, sambata sau duminica merg la bunici la masa, am decis ca ziua in care mananc la ei sa fie ca o zi de pauza si rasfat. Nu prea mult rasfat - o masa obijnuita la ei ar fi: supa/ciorba + friptura cu salata si cartofi + ceva dulce dupa masa - deci in ziua de rasfat o sa mananc, dar cu masura.

Trebuie sa invat sa mananc mai putin si sa introduc fructele si legumele in alimentatia mea zilnica. Nu o sa numar caloriile pentru ca nu mi-a placut niciodata acest lucru, dar o sa trec aici meniurile din fiecare zi. Ca sport, mai nou alerg de saptamana trecuta in parc. Nu am ajuns inca la performanta de a alerga tot parcul dar acum sunt la 2 ture jumate de parc (alergare si pauze de mers) - care zic eu ca e mai bine decat nimic.

Sper sa gasesc aici suportul de care am nevoie si pana la vara la banchetul din clasa a 12 a sa fiu cu totul alta persoana. O seara placuta
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Annaaa:
Adina14 (08 iul 2013), LOREDANA99 (07 aug 2013)