Subiect: Jurnal Ale
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 18 aug 2013, 13:29:10
alke's Avatar
alke alke este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 sep 2011
Locaţie: Hunedoara, Romania
Dieta: niciuna
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 86
Aprecieri acordate: 21
Am fost apreciat(a) de 22 ori in 12 mesaje
Post Jurnal Ale

Mi-a trebuit 30 de minute sa ma lamuresc cum sa imi fac noul jurnal..se vede ca nu am mai vizitat casuta slabutelor de mult timp..si sa stiti ca mi-a fost dor de voi.

Sunt membra din 2011..si nu sunt de mandra de ce am facut in acesti 2 ani,cum mi-am batut joc de corpul meu,anul trecut am trecut de la etapa de anorexie la etapa de a ajunge sa ma ingras intr-o luna 10 kg,totul din vina mea.Multe slabute dragi de aici mi-au spus ca nu este bine ce fac..am ajuns sa ma mint pe mine insami..chiar daca pentru o perioada de timp nu am ascultat de sfatul lor despre nr de calorii foarte putine..am ajuns totusi la decizia de a nu mai face asa ceva niciodata datorita unui prieten care mi-a scris intr'o zi "be healthy" .Anul acesta,pana acum in iulie a fost unul sufocant..si tocmai mi'am adus aminte de ce am dorit sa slabesc atunci si sa ajung datorita acestui lucru la anorexie..pentru mine a manca nesanatos e ceva sufocant,nu ma simt in largul meu..iar problema mea a fost si este controlul de a reusi sa iti dresezi mintea ca trebuie sa mananci sanatos..pentru a slabi nu inseamna ca trebuie sa ai farfuria 75% goala.

Din Iulie am luat decizia sa imi schimb stilul de viata odata cu implinirea varstei de 18..acum slabesc incet si bine,incerc sa ma controlez sa nu mai mananc asa de putin..sau asa de mult(cateodata),multe legume,gructe,proteine,carbo..incerc sa merg pe calea cea buna.si sunt mandra de mine..si sper ca niciodata sa nu renunt la asta.

Sper ca fetele de varsta mea,mai mici sau mai mari sa citeasca acest mesaj si sa nu faca ceea ce am facut eu,ci sa incerce sa aibe un stil de viata sanatos si chiar daca rezultatele nu se vor vedea imediat ,e cea mai buna decizie!

Va pup si va imbratisez cu drag pe toate!
__________________
Never give up! Just do it!
Jurnal Ale --> http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1290627
Idei --> http://forum.slabute.ro/slabuta/alke-imagini-4957.html
alke, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2164 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1647 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1906 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 7 membri au apreciat mesajul lui alke:
diana87 (18 aug 2013), just21 (18 aug 2013), lavinia elena (18 aug 2013), marry10 (18 aug 2013), niculina04 (18 aug 2013), Rallara (18 aug 2013), WhiteAngel (19 aug 2013)