View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 28 sep 2013, 19:26:31
cartal's Avatar
cartal cartal este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 01 dec 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Date: 165cm, 65kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Jurnalul unei grasute impotriva efectului yo-yo

Buna,
Sunt incantata sa fac parte din comunitatea slabutelor si sper ca acest jurnal ma va ajuta in calatoria mea in atingerea unei greutati normale.
Luna aceasta am realizat ca au trecut 9 ani de cand ma lupt cu kilogramele in plus.Nu am constentizat ca imi distrug incetul corpul ,sanatatea,psihicul si pielea.Am continuat sa imi tin dietele mele minune incantata de rezultate ,in 14 zile reuseam sa slabesc 10 kg cu sport si un piept de pui pe zi.Slabeam si ma ingrasam din nou.Ciclul aceasta a durat 9 ani si a atins punctual culminant anul acesta cand am reusit sa am 74 de kg.Cel mai mult am cantarit 62 de kg si nu imi venea sa cred ca am ajuns in halul acesta .
Am realizat ce am gresit,m-am documentat,am citit numeroase carti si am fost la nutritionisti.In sfarsit mi-am luat inima in dinti si am realizat ca nu imi trebuie o dieta ,ci trebuie sa imi schimb stilul de viata.
Am renuntat total la zahar ,sare,gluten si lactate.M-am consultat cu doctorul de familie si m-a sprijinit in aceasta decizie ,mai ales ca sodiu luam natural din alimente .Lactatele pentru mine au fost din totdeauna un mare NU.Sunt de parere ca nu aduc nimic benefic organismului ,ingrasa si in cazul meu imi cauzeaza acnee.Zaharul il iau din fructe si mi-am propus ca am voie doar una pe zi.Restul de minerale si vitamine le iau din legumele proaspete.In primele 2 saptamani am slabit 5 kg doar fara acesti aditivi .

In prima saptamana am incercat sa imi diversific cat mai mult meniul.
Ziua 1
Mic –dejun:
-omleta cu patrunjel ,marar(1 ou si fara ulei)
-salata de rosii(2 rosii)
Gustare:-limonada cu lamaie si busuioc

Pranz:
-ardei umplut cu humus si patrunjel(50 g)
-pilaf de quinoa cu vinete si ardei(100 g)
-salata de varza(pus o lingurita ulei de masline)

Gustare:
-Jumatatea de pumn de migdale crude
-un mar verde

Cina:
-Salata de legume cu jumatatea de piept de pui (1 rosie,1 ardei capia,1 castravete,3 feli de salata,patrunjel,rucola ,ghimbir si Kale)

Dupa cum se vede eu insist foarte mult pe legumele verzi pentru fibre si vitamine.Proteinele le iau din boabele de naut ,quinoa si pui.Pentru grasime monosaturata am ales migdalele si uleiul de masline extravirgin.Nu am pus deloc condimente si nici sare .Sport fac in fiecare zi seara timp de o ora(Step-aerobic si Tae-bo).Din meniu m-am inspirit din cartea Skinny Bitch si The Virgin Diet.Le recomand tuturor pentru a intelege efectele secundare ale lactatelor si zaharului.
Maine revin cu meniul meu.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui cartal:
Michelina (28 sep 2013), rozica1965 (28 sep 2013)