View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 01 nov 2013, 14:28:38
pebbles's Avatar
pebbles pebbles este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 apr 2011
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 35
Date: 184cm, 107kg
Mesaje: 349
Aprecieri acordate: 25
Am fost apreciat(a) de 61 ori in 45 mesaje
Implicit reconversie profesionala

incep acest topic deoarece am nevoie de sfaturi ,incurajari si pareri
trec printr-o cumpana a vietii mele,ma lovesc de niste trairi pe care nu le-am mai intalnit,nu stiu incotro sa o apuc sau care e scopul meu aici
am 25 de ani si sunt absolventa a facultatii de optometrie.cine nu stie ce inseamna asta pot sa va zic ca eu sunt omul care va prescrie ochelari atunci cand aveti probleme cu vederea
mi-am ales meseria asta pentru ca mi-a placut,din clasa a 5-a visam sa fac ochelari.inca imi place dar ma doare ingrozitor sufletul cand vad ca meseria mea frumoasa nu imi asigura in trai ,nu decent,ci nu imi asigura un trai deloc
in timpul facultati am lucrat in diverse cabinete pe niste salarii de mizerie .dupa ce am terminat facultatea am decis sa plec pe optica mobila ,nu era ceva care sa imi placa dar financiar era singura posibilitate ca sa reusesc sa ma intretin.
nu am rezistat decat 9 luni si m-am intors acasa
cu sprijinul alor mei am reusit sa imi deschid propriul cabinet de optica medicala
doar ca lucrurile nu s-au asezat pe fagasul lor ci s-au complicat
cabinetul nu merge ,datoriile s-au adunat;nervii,tensiunea si frustrarile dau pe afara
ma simt legata de maini si de picioare
incep sa detesc meseria asta,sa urasc ca nu pot trai fericita facand ceva ce imi place
nu mai am nicio satisfactie sau dorinta sa pun mana pe ochelari,nu mai am rabdare sa le explic oamenilor ce trebuie la consultatie
problema e ca nu stiu nici ce-mi place
ma minunez cand vad in ce domenii lucreaza unii oameni,domenii care nici nu stiam ca exista,sau meserii care nu as putea sa le numesc
ce au invatat oamenii aia?unde se uita si ce vad de imi scapa mie
m-as inscrie la un master in alt domeniu,dar ce?si o sa am destula vointa sa il si termin?mi-e greu dupa o pauza de 2 ani sa ma duc iar la facultate

am nevoie de parerile si experientele voastre
ce profesati?
lucrati in domeniul pt care v-ati pregatit?
va satisface munca pe care o faceti?
daca v-ati reprofilat in alt domeniu,cum ati reusit?ati facul alta facultate,master,curs sau pur si simplu noroc?
pebbles, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2263 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1746 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de pebbles; 01 nov 2013 at 14:30:39.
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui pebbles:
dorutza (12 nov 2013), rozica1965 (01 nov 2013)