View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 24 iun 2014, 17:08:21
dora's Avatar
dora dora este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 165cm, 92.5kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Jurnal Dora - se poate slabi si la peste 50 de ani?

Buna ziua, colege de forum! Nu zic de suferinta ca nu suna motivant. Am intrat pe forum de ceva timp dar nu am considerat ca am ceva special de spus, asa ca m-am rezumat la a citi ce zic altii. Decizia de a slabi am luat-o acum vreo 3 ani cand am constatat ca am 107kg si gafaiam din greu la urcatul scarilor si chiar la mers, sa nu mai zic de tensiune si colesterol. Am si reusit intr-o masura sa slabesc pana la 103kg prin regim hipocaloric (personalizat de mine) si ceva exercitiu fizic, dar de ceva timp se pare ca regimul nu mai era suficient si am ajuns pe la 95. Drept pentru care m-am hotarat sa gasesc altceva, si zic eu ca am gasit (dieta 5:2). Pentru mai multa determinare am inceput si acest jurnal si mi-am instalat si o aplicatie de monitorizare a greutatii. Deocamdata vad ca sunt pe drumul cel bun, am ajuns din nou la 92,5.
dora, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1788 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1271 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 755 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui dora:
marilo (03 iul 2014)