View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 24 aug 2014, 10:41:30
ana20maria's Avatar
ana20maria ana20maria este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 21 sep 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Personalizata
Date: 168cm, 75kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 9 ori in 5 mesaje
Implicit Jurnal Anamaria -Dieta Nutritionist

Buna la toata lumea, numele meu este Ana ( in cazul in care nu e mai mult decat evident), si m-am decis sa tin un jurnal ( zilnic sau mai putin zilnic ) pentru a constientiza lupta cu kg in plus pe care le detin si pentru care am depus eforturi mari pentru a le inmulti in 2 ani si jumatate .

Pentru inceput, am 77 de kg acum 2 ani si jumatate aveam cu 20 de kg mai putin, si poate va intrebati cum am reusit sa ma fac asa rotunjoara, ei bine as putea spune ca am muncit zi si noapte . Acum vorbind in cel mai serios mod posibil, totul a inceput din momentul in care in viata mea s-au intamplat chestii nefavorabile: 1. a murit bunicul meu, omul care ma crescut si ma educat, 2. m-am despartit.

Aceste 2 evenimente avand loc unul dupa altul la o luna distanta, astfel ca practic am ramas singura, desi aveam prieteni ma simteam singura, astfel ca am inceput sa stau foarte mult in casa, sa nu ma mai intereseze de exterior si am inceput sa mananc.

Imi aduc aminte ca de creciun ma uitam la un film si am devorat un cozonac intreg singura, zicandu-mi ca nu ingrasa asa mult cum ar face-o o ciocolata, bineinteles ca nu este asa.

Episoadele de mancat compulsiv au inceput sa scape de sub control, si am devenit dependenta de zahar, erau zile in care imi propuneam sa nu manac zahar si ma trezeam ca ma duc pana la magazin doar ca sa imi cumpar ceva zaharos. Din una in alta am intrat in depresie, gandindu-ma de multe ori ca degeaba traiesc si ca oricum suntem efemeri pe aceasta lume, aveam ganduri negre, dar mi-au trecut usor usor cu ajutorul prietenilor.

Acum ma lupt cu kg in plus acumulate si va supn ca este foarteeee greu. in primavara am scapat de 10, ajunsesem la 67 dar apoi m-am lasat de cura, de sport si am inceput sa muncesc intr-un ritm alert ( la foc continuu ) si am redobandit vechea silueta.

Acum am fost la doctor, mi-am facut analizele, am colesterolul foarte mare ( vorbim de o valoare peste 300), si am fost si la nutritionit, astfel ca voi tine cura controlata. Mi s-a promis ca daca ma tin de treaba, si ma duc si pe la sala de 2-3 ori pe sapt pana la sfarsitul anului voi fii in stare sa ma debarasez de cele 20 de kg extra. Astfel ca voi posta in fiecare duminica meniului pentru o saptamana si la sfarsitul saptamanii si rezultatul.

Pentru 1 saptamana, meniul este cel de mai jos:

Dimineata: 2 din 3: 1 ou fiert/50 g branza (orice)/ 50 g muschi file;
Pranz: 200 g carne ( pui, peste, muschi slab de por, vita, organe, fructe de mare) + 50 g branza;
Cina: 200 g carne ( pui, peste, muschi slab de por, vita, organe, fructe de mare) + 50 g branza;

Ca si reguli generale:
1. - obligatoriu vor exista 3 mese pe zi;
2. minim 2 litri de apa pe zi ( nu se consuma suc de niciun fel)
3. nu alcool
4. 1 cana ceai diuretic dimineata;
5. 1 cana ceai cald in caz de foame;
6. 2-3 zile de sport/ sapt
7. crema slabit local: herbagen
8. 10 zile pe sapt 1 cp de Spektrum;
9. ultima masa cel tarziu la 19:00
10. fara guma de mestecat;
11. la cafea se poata adauga o pastiluta de indulcitor;
12. ultima masa este la ora 19:00;
13. carnea se poate gati oricum dar nu prajita in ulei si se pot folosi orice tip de condimente;
14. Legume interzise:cartofi, orez, fasole uscata si verde, porumb
15. Fructe interzise:banane, pere, struguri, prune si mere


Maine 25.08.2014 este prima zi de cura, imi urez succes!

O zi frumoasa va doresc!
Ana
ana20maria, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2250 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 959 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui ana20maria:
feelix (24 aug 2014), mihaela01 (24 aug 2014), serendipity9 (25 aug 2014)