View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 28 aug 2014, 15:02:31
andreea2277's Avatar
andreea2277 andreea2277 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 aug 2013
Locaţie: Valenii de Munte, Romania
Dieta: Alimentatie sanatoasa după o cură de slăbire eșuată
Date: 165cm, 65kg
Mesaje: 24
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 5 mesaje
Question 1000 calorii , deși mâncarea mi se pare multă

Bună Slăbuțelor !
Am o problemă care cred că vi se pare cam deplasată , dacă nu cel puțin ciudată . Am ținut o dietă prin înfometare acum fix 1 an , am slăbit repede și mult , iar acum m-am îngrășat la loc(inevitabil) . Pe atunci mâncam 400-600 calorii pe zi(s-a întâmplat să mănânc și 150..nebunie curată,sau mai bine zis disperare). După ce m-am îngrășat la loc am început o dietă care vreau să rămână un stil de viață . O dietă de 1000 de calorii(care mie mi se par suficiente), după ce în ultimele luni mâncam și 3.000-4.000 de calorii pe zi(a fost un mâncat compulsiv după ce am terminat dieta,pardon,înfometarea). Mânânc 5 mese , micul dejun mai bogat , prânzul mai puțin , iar la cină tot puțin + 2-3 snack-uri sănătoase , îmi împart cele 1.000 de calorii în mesele acestea , însă mie mie se pare că mănânc mult , chiar dacă mănânc puțin și des . Adică am înțeles că trebuie să mănânc o dată la 1-2-3 ore , și chiar asta fac , însă oricât aș încerca îmi e greu să ajung la 1.000 de calorii care mie mi se par suficiente-aproape multe . Dacă ar fi să nu-mi număr caloriile probabil aș mânca mult mai puțin din punct de vedere caloric.
Ce credeți despre asta ?
Vă rog să mă ajutați cu sfaturi , păreri , mai ales că vreau să devină un stil de viață .
Mulțumesc anticipat !
andreea2277, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2097 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1580 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1323 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat