Subiect: Jurnal LoLy
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 01 apr 2010, 17:40:57
LoLy's Avatar
LoLy LoLy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 mar 2010
Locaţie: Bari, Italia
Vârsta: 54
Dieta: Monti pers
Date: 171cm, 107kg
Mesaje: 5.366
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal LoLy

Iata-ma si pe mine aici.Exact azi pt ca e 1 apr si poate fi o pacaleala (daca nu voi reusi pt ca stiu ca e un drum lung si anevoios).Dupa o luna de zile de cand bantui pe forum m-am decis sa-mi fac si eu un jurnal ( de fapt cu un mic imbold primit de la alte ``Slabute`` pt.care le multumesc mult)
Pe data de 1 martie,adica de Martisor am avut de facut o vizita la cardiolog,care m-a trezit la realitate.Dupa ce m-a tinut o ora intreaga pe ghimpi pana a durat vizita mi-a dat verdictul:OBEZA,HIPERTENSIUNE 1.Inima nu a fost inca afectata,dar pt.a evita acest lucru exista doar un singur remediu:SLABIREA Mi-a spus sa fac dieta hipocalorica si fara sare
Usor de spus--mai greu de facut,dar hotararea a fost luata:TREBUIE SA SLABESC! si spre norocul meu am gasit acest site din intamplare pe net care trebuie sa recunosc ca mi-a fost de mare ajutor.
M-am cantarit.Era sa lesin.107 kg.Am fost intotdeauna cu o greutate normala,dar a doua sarcina,la 35 de ani mi-a revolutionat organismul.In timpul sarcinii am pus pe mine 30 de kg de care de atunci nu mai pot scapa.Adevarul e ca pana acum nici nu prea ma interesa.
Am fugit la magazin si mi-am cumparat step,iar bicicleta de cam.si stepperul prafuite si abandonate in camara mi le-am curatat frumos si le-am adus din nou inauntru in dormitor.Am eliminat toate bauturile cu zahar.Nu mai folosesc nici zahar.Nu mai mananc dulciuri,fripturi,gras si am inceput sa fac gimnastica.La inceput nu rezistam mai mult de 5-10 minute,dar eram constienta ca nu se poate pretinde prea mult de la un corp care de ani de zile a dus o viata sedentara.Nu mi-am redus caloriile drastic,ci doar cu 5-600 deocamdata pt ca vreau ceva pe termen lung.
Am slabit 3 kg,desi eu mi-am pus 4 pt aceasta luna,dar nu m-am stresat si nu am suferit de foame