View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 17 ian 2015, 23:29:42
estera1990's Avatar
estera1990 estera1990 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 24 mai 2013
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 33
Date: 164cm, 58kg
Mesaje: 117
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 40 ori in 30 mesaje
Smile Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990

Buna,nu sunt noua in forum si nici straina de subiectul diete,dar nu am deschis niciodata un jurnal. Poate asa voi fi mai consecventa legat de greutate si mult mai constienta ca nu toti suntem la fel. Am un istoric interesant in familie: tatal a fost obez,deci o tendinta spre ingrasare, mama cu diabet zaharat...un mic pericol si aici si un semn mare de atentie. Oricum,am avut tot timpul o greutate normala de 52-55kg cu mici oscilatii. La cei 164cm ai mei era ok. Dupa terminarea liceului am avut niste probleme cu genunchii si am luat in greutate pana la 64kg. De fapt cred ca s-a intamplat invers: greutatea a declansat o problema la genunchi urmata de o depresie,bineinteles. Constienta fiind ca mi-ar fi mai bine fara 12kg am reusit sa le dau jos si cu greu m-am mentinut injurul lui 52 pana primavara trecuta. De atunci am atasat incet,dar sigur pana la 62kg. Oficial, sunt din nou la dieta de aprox. o saptamana. Cantarul arata acum 61.5,dar pe corp au aparut schimbari semnificative,acum,nu stiu ce sa zic. Tin o dieta personalizata din 2 motive mari si late: 1) nu ma pot tine de un program fix (un defect destul de nasol tinand cont ca mai am tratamente de urmat,una,alta si eu vreau sa renunt la toate) 2) imi cunosc corpul si stiu ce sa mananc ca sa am o dieta echilibrata,dar si eficienta,dar mai ales ce sa nu mananc. La diete am tendinta de a manca putin si atunci in prima faza nu scot fructe, nu aleg lactate dietetice,etc. Pentru ca mai apoi eu nu pot taia din cantitate, ci mananc mai putin caloric. Marele minus este ca prietenul meu este perfect echilibrat si poate sa manance orice si nu se ingrasa. Cu asta am spus cam tot. Eu sunt o pofticioasa si nu pot rezista la ce mananca el => kg in plus la mineee. Acum am spus stop si datorita afectiunii de la genunchi,dar si pentru ca nu sunt sanatoase atatea oscilatii in greutate. Am pus punct si o iau de la inceput...
estera1990, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1762 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1245 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui estera1990:
Garfield (18 ian 2015)