View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 11 ian 2017, 09:45:55
yasemin's Avatar
yasemin yasemin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 22 mar 2011
Locaţie: deva, Romania
Dieta: hipocalorica/hiperproteica
Date: 160cm, 55kg
Mesaje: 70
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 5 mesaje
Implicit In lupta continua cu kg si dorinta de a renunta la dulciuri

Buna!

Sunt o viitoare slabuta, sunt sigura de asta

Mananc cat de sanatos posibil dar dulciurile imi dau mare bataie de cap si imi pun piedici la tot pasul.

Stiu ca o solutie extrem de buna este jurnalul alimentar, astfel imi pot da seama unde gresesc si ce trebuie sa "repar"...jurnal pe care mi l-am si facut, frumos, intr-un caiet. Toate bune pana in ziua in care imi era rusine sa scriu ce si cat am mancat (dulciuri, cu siguranta), astfel ca saream peste 1 zi, 2-3 si tot asa. Mi-am cumparat si un cantar electronic, mai are putin si se pune praful pe el...dar mai bine asa decat sa intru un depresie vazand cate calorii are cantitatea de mancare cantarita.

Din 5 ianuarie mi-am propus ca pana la sfarisitul lunii sa nu mai mananc dulciuri...m-a tinut 2 zile!!! Sunt o dezamagire si cel mai grav este ca ma dezamagesc eu pe mine, nu imi vine sa cred cum imi respect cuvantul fata de toti cei din jurul meu iar cand vine vorba de mine, parca nu dau 2 bani.'

Cam asa stau lucrurile, 11 ianuarie 2017,ora 9.40
yasemin, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2124 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1607 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 833 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui yasemin:
mutulica (11 ian 2017)